Wpis z mikrobloga

Chciałbym wprowadzić w domu kilka usprawnień, głównie sterowanie rolet, gniazdka i czujniki dymu oraz zalania. Z tego co na szybko wyczytałem zigbee będzie najlepszym rozwiązaniem ze względu na zużycie prądu. I teraz tak, mam możliwość postawienia serwera w domu na HA. Czy da się sterować mając zmienne IP? Jakaś chmura? Chyba, że istnieje jakieś inne rozwiązanie?#smarthome #zigbee #homeassistant
  • 13
@jasiowy_jasio @nawri @ozzi91 ok, a więc czy do moich potrzeb najlepiej to oprzeć na zigbee? Co jest potrzebne, serwer, bramka, coś jeszcze? Bo jak zaczynam się oglądać za bramkami to jest tego multum jakieś zigbee2mtqq a chciałbym mieć możliwość wyboru urządzeń końcowych. I tak się gubię o co do końca w tym wszystkim chodzi. Rozumiem, że bramka obsługuje wszystkie czujniki i sterowniki ale skąd wiedzieć, że dany sterownik z daną bramka będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bdfi3: idę spać już więc podam Ci hasła do googloowania. Serwer Ha spina wszystko w całość i łączy systemy. Zigbee, WiFi to sposób transmisji danych i zigbee niby jest lepsze ale wymaga bramki, WiFi nie. Bramki masz różne, od dedykwoanych dla poszczególnych urządzeń np bramka xiaomi działająca z urządzeniami xiaomi, np bramka zigbee philips hue etc. Żeby nie zamknąć się na jednego producenta i nie kupowac oddzielnej bramki dla każdego producenta
@bdfi3: praktycznie wszystkie urzadzenia które podpinasz z N i L wzmacniają sygnał (w uproszczeniu). rozważ postawienie tego na raspbery pi i do tego dongiel do zigbee na usb co przy wzmacnianiu sygnału załatwia ci zasięg na cały dom podwarunkiem sensownego rozmieszczenia urządzeń
@ozzi91 @sherkhaan mam terminal s720 przerobiony jako NAS, chciałbym w miarę możliwości (o ile nie będzie jakichś problemów z portami etc) postawić na HA. Jeśli HA spina wszystko to spoko bo jakieś gniazdko od tuya mam. I teraz właśnie o to mi chodzi w jaka bramkę zainwestować aby wybór był największy. Coś mi się obiło o Canbee2, coś jeszcze oprócz tego?
Przy sonoff nie widzę wsparcia dla zigbee2mqtt
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bdfi3: no to tak, jak masz terminal to stawiasz ha na nim, jakiś proxmox, jakieś dockery - ale to musisz poczytać bo nie wiem jak najefektywniej połączyć ha z nasem. Gniazdka na tuya, przeważnie #!$%@? się poprzez ha na esphome - obczaj sobie. Bramka sonoff zigbee 3.0 USB dongle plus albo conbee
@bdfi3 mam conbee 2 i polecam, pamiętaj tylko żeby podłączać przez przedłużkę usb i dongiel conbee odsunąć od terminala, wielu użytkowników ma problem ze częściowo nie działa a to przez interferencje. Z ciekawości jakiego softu używasz teraz do usług nasowych?