Wpis z mikrobloga

Mirasy, takie to pytanie do specjalistów z tagu #ogrzewanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Będę budować dom 75 m2, w którym będą mieszkać rodzice, czyli dwie osoby 60+. Od dłuższego czasu rozkminiam jakie wybrać ogrzewanie, aby było ok. Opis sytuacji: brak gazu, drewna ile dusza zapragnie. Zastanawiałam się nad pompą ale coraz bardziej odchodzę od tego pomysłu ze względu na wysokie koszty instalacji, hałas i niską efektywność (wbrew temu co mówią marketingowcy). Dlatego poważanie brałam pod uwagę bufor ciepła z grzałkami elektrycznymi, grzanie w II taryfie. Niemniej jednak ceny prądu rosną, więc dobrze mieć alternatywne źródło ogrzewania. Stąd moje pytanie - czy rozwiązanie polegające na kotle zgazowującym drewno z buforem ciepła i z opcją grzałek elektrycznych jest możliwe? Póki rodzice w zdrowiu grzaliby drewnem, jeśli by im się nie chciało tego robić, albo byliby coraz starsi - włączałaby się grzałka. Ew. w silne mrozy można byłoby drewna dorzucić. Ale czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe, ma ktoś tak?

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
  • 21
  • Odpowiedz
@Atiuszka: bez problemu można mieć kocioł z buforem + grzałki
napiszę wiecej, do takiego układu z buforem można podłączyć wszystkie inne zrodła ogrzewania łącznie z pompa ciepła jak by kiedy potanialy
  • Odpowiedz
wysokie koszty instalacji, hałas i niską efektywnoś


@Atiuszka: wszystkie trzy argumenty brzmia jak nieprawda (może oprócz kosztów)
Bardziej bym się zastanawiał czy na 75 metrów to po prostu opłacalne
  • Odpowiedz
@Atiuszka: im badziej ocieplisz tym mniej prądu pójdzie. Na dom 70m2 ocieplony sensownie czyli ze zużyciem około 40kWh/m2/rok, całkowite zużycie energii przez rok będzie 2800kWh czyli jednostrefowo około 2000zł (0,7zł/kWh).

Najtańsze są pompy ciepła monoblock, około 10tys + instalacja, taka pompa spowoduje 3x mniejsze zużycie energii czyli 666zł/rok, żeby oszczędność 1333zł/rok się zwróciła potrzeba 7,5 roku.

Z tańszych opcji można grzać klimatyzacją, koszt około 5000zł sprawność taka sama jak pompa
  • Odpowiedz
Stąd moje pytanie - czy rozwiązanie polegające na kotle zgazowującym drewno z buforem ciepła i z opcją grzałek elektrycznych jest możliwe? Póki rodzice w zdrowiu grzaliby drewnem, jeśli by im się nie chciało tego robić, albo byliby coraz starsi - włączałaby się grzałka. Ew. w silne mrozy można byłoby drewna dorzucić. Ale czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe, ma ktoś tak?


@Atiuszka: xD dwoje ludzi którzy obecnie są w sile wieku ale za jakieś 10 lat już może być inaczej i chcesz ich skazać na babranie się z kominkiem, drewnem oraz na wysokie opłaty za grzałkę.

Jak dla mnie, masz następujące wygodne w użytku opcje:
1. pompa ciepła powietrze - woda - instalacja droga ale komfort cieplny super i
  • Odpowiedz
@Atiuszka: ja wiem, że to co napiszę będzie jak włożenie kija w mrowisko, ale ja już taki prosty i pragmatyczny jestem po prostu.
No więc, najlepszym wyjściem dla Twoich rodziców będzie mieszkanie. Dla osób 60+ takie rozwiązanie ma same plusy.
  • Odpowiedz
@xevske: Po prostu nie ma przyłącza do gazu, dom stałby na wsi.

@Jaroslaw_Keller: nie chodzi tylko i wyłącznie o wygodę, ale też o koszty, z racji że są to osoby starsze. Przeczytałam wiele informacji i wynika z nich, że jeśli nie ma przyłącza do gazu to się go po prostu nie bierze pod uwagę. Za dużo bawienia się z dzierżawa/butlą, pozwoleniami itp., a gaz drogi,

@Silikon
  • Odpowiedz
współczynnik 3 to ma może pompa gruntowa a nie najtansza pompa powietrzna. W zimę to ona leci na efektywności z 1,5.


@Atiuszka: nic bardziej mylnego. W zależności od modelu pompa powietrze - woda przy -15 potrafi mieć cop na poziomie około 2.5

Okres zwrotu z inwestycji byłby znacznie
  • Odpowiedz
@Atiuszka: "ale oni nie chcą żyć w mieście."

Podziwiam ludzi za ich wytrwałość w utrudnianiu sobie życia i za stwarzanie sobie problemów. Normalnie jak bym słyszał swoją żonę: "bo ja kcem", "bo ja nie kcem". A jak zapytam o argumenty, to: "bo ja kcem", "bo ja nie kcem".
  • Odpowiedz
Ty jesteś jakiś upośledzony? W którym miejscu napisałem, że to jest najtańsze rozwiązanie?


@Jaroslaw_Keller: Jakbym nie wiem jak się starał to nie będę bardziej upośledzony od ciebie. Nie napisałeś, tak samo jak to że jest to jedno z głupszych rozwiązań.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem nie masz racji w tych wyliczeniach, współczynnik 3 to ma może pompa gruntowa a nie najtansza pompa powietrzna. W zimę to ona leci na efektywności z 1,5.


@Atiuszka: najmniejszej sprawności będzie kilka dni w roku.
Podałem przykład najtańszej pompy bez instalacji. Do samodzielnego zdecydowania. Ja jestem zwolennikiem maksymalnego ocieplania (30cm) i grzania w drugiej taryfie.
  • Odpowiedz