Wpis z mikrobloga

@likk: Nie wiem jak dokładnie kształtują się ich zarobki - te wagi w ogóle mnie nie interesują. Wiem natomiast, że zarabiają znacznie mniej niż zawodnicy wagi ciężkiej i wiem, że w walce bokserskiej zawodnik z wyższej wagi najprawdopodobniej wygra. Wygra bo jest lepszym bokserem (m.in. ze względu na warunki fizyczne - temu nie przeczę).

Nie można utrzymywać natomiast, że mistrz z niższej wagi jest tak samo dobry jak mistrz z wyższej
@likk: I jakie to ma znaczenie? To, że ludzie chcą danego przywileju dla innych nie świadczy o tym, że to nie jest przywilej. Skoro zawodnicy lżejszych wag zarabiają mniej, to zainteresowanie ich walkami wśród widzów jest mniejsze.

Zainteresowanie mistrzynią kobiet jest większe niż średnim zawodnikiem płci męskiej, osiągającym takie same rezultaty i zarabia ona więcej od niego. Gdyby nie przywilej w postaci osobnej kategorii to taka zawodniczka nigdy by mistrzynią zostać
@fredo: Dzięki temu, że kobiety mają osobną kategorię:

- zarabiają więcej niż zarabiałyby bez niej,

- nie są spychane na ostatnie miejsca w tabeli wyników, przez mężczyzn osiągających lepsze rezultaty.

Wobec tego przywilejem jest stworzenie dla kobiet osobnej kategorii w zawodach.

Jeśli zrobią na olimpiadzie osobną kategorię dla użytkowników Wykopu, to to też będzie przywilej, ponieważ ludzie, którzy byliby normalnie bez szans będą mieli szansę na medal olimpijski i kupę kasy.
@Vealheim: nie są lepsi, bo warunki fizyczne, to nie wszystko co się liczy. W sporcie jest jeszcze technika lub jak kto woli maestria pokonywania sportowych wyzwań, które też są ważnym składnikiem tego co ludzie chcą zobaczyć w widowisku sportowym. Stosując zwykłą klasyfikację tylko na podstawie zdolności do osiągnięcia mierzalnie najlepszego rezultatu mogłaby kibiców tych efektów pozbawić. I będę się upierał, że nie o przywileje tu chodzi a porównywalność wyników właśnie.
nie są lepsi, bo warunki fizyczne, to nie wszystko co się liczy. W sporcie jest jeszcze technika lub jak kto woli maestria pokonywania sportowych wyzwań, które też są ważnym składnikiem tego co ludzie chcą zobaczyć w widowisku sportowym


Ale zasady tych dyscyplin sportowych nie mówią, że aby wygrać trzeba wykazać się techniką, maestrią lub czymkolwiek innym. Zasady mówią, że trzeba osiągnąć jak najlepszy wynik - to czy zrobi się to dzięki warunkom
@Velati: OK - przyznaję, że oni nie pasują do tego schematu z zarobkami i za bardzo uprościłem.

Główna myśl jest jednak w dalszym ciągu prawdziwa: gdyby nie podział na wagi to ich szanse w boksie - mimo techniki - byłyby mniejsze i utworzenie kategorii wagowych dla takich zawodników było korzystne. Większe szanse mają z zawodnikami ze swojej wagi, niż gdyby stanęli w jednym ringu z Kliczkiem (choć pod względem techniki rewelacyjny