Wpis z mikrobloga

@reett: To nie wina Glapińskiego, że w Polsce nie ma nawet dobrze ogarniętych prawnie kredytów hipotecznych. Jesteśmy na szarym końcu europy co do warunków kredytowych.

I znów jak z umowami deweloperskimi, kredytami zw walucie zagranicznej stosowna ustawa powstanie na cudzej krwi.
  • Odpowiedz
@guest: problem jest w tym, że w Polsce, przez prawie 30 lat funkcjonowania instrumentu kredytu hipotecznego, nie pwostało stowosne prawo normujące stosunki na linii bank - kredytobiorca.

Na szczęście gdy zaczną się pozwy o niekontrolowany wzrost rat, kredytobiorcy w sądach sporo ugrają, tylko niestety naszym - klientów, kosztem.

A stosowna specustawa powstanie za kilka lat, znów po czasie. Tak samo jak było z umowami dewleoperskimi i kredytami w walutach obcych.
  • Odpowiedz
@Pierorzek: frankowicze tłumaczyli się dokładnie w taki sam sposób - nie mieli zdolności w PLN, więc brali we frankach. Nikt nikomu nie broni wziąć kredytu by mieszkać na swoim, ale dorośli ludzie biorą odpowiedzialność za swoje czyny.
  • Odpowiedz
@reett: Ale to nadal jest daleko od „oporu”. Czesi zaczeli podwyzki sporo wczesniej i szybciej, majac obecnie 3.75% i jeszcze troche podbija. Szybsza i mocniejsza reakcja da im sciecie czubka inflacji, ale po drodze i tak ktos te wieksze raty musi placic.
  • Odpowiedz
@guest: zarówno franki jak i obecna sytuacja to mechanizmy nastawione na golenie jeleni.
Naiwniacy byli i będą ale czy naprawdę oni tu są jedynymi winnymi a nie ludzie którzy te mechanizmy tworzą i zbijają na nich majątki?
  • Odpowiedz
@reett: To że rpp o 2017 nie podnosi stóp to jedna rzecz i tu się zgodzę - zawalili. Nie zgodzę się opinią, że mamy ratować kredytobiorców. Jak się pakują w aktywo dotknięte bańką i jak nie znają faktu, że mieszkania drożeją wraz z obniżaniem stóp - dostępność kredytu łatwa, to jest to wyłączenie ich wina. Nieznajomość praw ekonomii nie zwalnia z ich przestrzegania. Mogli sobie wziąć stałą stopę. Ratowanie rozbitków
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@genesis-p: golenie frajerów może nie jest etyczne, ale co proponujesz? Prowadzenie za rączkę przez całe życie? Zakaz kredytów przy 0 stopach?
  • Odpowiedz
@guest: to akurat bardzo proste: proponuję dostęp do kredytów ze stałą stopą ale nie zawyżoną tak jak teraz i nie na 5 lat tylko na cały okres. Na zachodzie się da.

I wtedy jak ktoś chce zaryzykować i wziąć zmienną stopę to jego sprawa, ale dajmy bezpieczną opcję dla tych co ryzyka nie lubią.

Przypominasz mi siebie samego w wieku 18 lat i z poglądami w stylu: "każdy odpowiada za
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@genesis-p: A ty myślisz, że pieniądze biorą się z nieba, a kapitał nie ma żadnej wartości? "Proponuję takie kredyty bez żadnego ryzyka wzrostu oprocentowania" xD No bo przecież oprocentowanie 5% kredytu przy inflacji 10% to bandytyzm. Od razu zaproponuj rozdanie wszystkim pieniędzy za darmo
  • Odpowiedz
@guest: prosze opisz swoją sytuację aktualnie, materialną tj. gdzie mieszkasz, czy na swoim czy u mamy, jesli sam to skąd mieszkanie etc. bo tak #!$%@?ć może każdy kto dostał coś od kogoś. Ja takiego szcześcia nie miałem wziałem kredyt i liczyłem sie z podnoszeniem procentów, ale nie może tez być tak że #!$%@? rada #!$%@? zrobiła kiedy mieli na to czas od roku by je podnieść od razu na wysoki
  • Odpowiedz
@roonie: mówisz o odpowiedzialności, kiedy wszyscy mowili glapie zeby podnosił stopy a on zapewniał ze #!$%@? nie trzeba bo złoty jest mocny i nic nie dało się zrobić? teraz #!$%@? RPP nie wie co robić i podnosi jak już jest w ciemnej dupie?
  • Odpowiedz