Wpis z mikrobloga

Mamy tu jakiegoś stolarza / schodziarza?

Trapi mnie pewna konstrukcyjna kwestia. Chciałbym w domu zrobić schody dywanowe. I teraz tak: schody te kotwione byłyby w 3 punktach podparcia: na podłodze parteru, w ścianie i do stropu.

Schody chciałbym wykonać w technologii drewniane stopnie + balustrada z blachy perforowanej.

Pan schodziarz twierdzi, że przy wykorzystaniu blachy na balustradę schody muszą być w jednym a może nawet w dwóch miejscach podwieszane do sufitu. Nie widzi takiej potrzeby w momencie w którym balustrada byłaby szklana.

No i teraz zagwozdka polega na tym, że wydaje mi się co najmniej dziwne, że stalowa blacha obudowana stalowym profilem miałaby stabilizować gorzej boki tych schodów niż szkło (tym bardziej że konstrukcję stalową można do tych schodów dokręcić a szkło się tylko na nie nakłada).

Jak sądzicie, czy problem jest ze stolarzem (który dużo schodów z balustradami szklanymi machnął, a w technologii balustrady z blachy nie robił), czy to ja jestem głupi i stolarz ma rację?

#stolarstwo #budownictwo #budowadomu #schody
Pobierz hurin - Mamy tu jakiegoś stolarza / schodziarza?

Trapi mnie pewna konstrukcyjna kw...
źródło: comment_1644350950aWgcZEGZ2mYRO6QhiD3XBO.jpg
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hurin: jak na moje to taka balustrada stalowa pracuje jak kratownica / tarcza. Występują w niej obszary ściskane i rozciągane. I teraz, jeśli nie zrobisz poręczy tak mocnej, żeby to na niej, bez powstania ugięcia spoczywał ciężar całych schodów, to wciągnie ona do współpracy blachę, a ta w miejscach powstania sił ściskających się wyboczy - powstaną fale.
Sztywność szkła w swojej płaszczyźnie jest bardzo duża w porównaniu do takiej blachy.
Tyle
@breathnoir: Nie, nie liczę na to ze ktoś mi to policzy. Po prostu zastanawiam się czy ktoś tutaj się na tym zna bądź siedzi w temacie na tyle, żeby mi podpowiedzieć czy takie schody z balustrada metalowa wymagają podwieszania pod sufit.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hurin: blacha będzie tańsza niż szkło, więc chociaż zrobi punktu mocowania za które dodatkowo zapłacisz. Albo chce, żebyś jednak wybrał szło i wciska kit, że będzie potrzebne takie kotwienie.
Może też mówić prawdę i znać się na swojej robocie, no ale jesteśmy w Polsce. ( ͡º ͜ʖ͡º)