Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #sieci

Mirki, potrzebuję rady i trochę wiedzy odnośnie switcha i instalacji w mieszkaniu. Najpierw krótki opis zdjęcia:

To zdjęcie skrzynki teletechnicznej w mieszkaniu. Te dwa niezarobione kable idą do podwójnego gniazda na RJ45, które zostało dorobione przez elektryka.
W tle to małe czarne to nokia g-010g-q zainstalowana przez UPC. Światłowód doprowadzony do mieszkania jest podłączony do tego urządzenia, a z niego wychodzi już normalny patchcord, który podpięty jest do jednego z portów w tej skrzyni, żeby doprowadzić sygnał do gniazda internetowego.
Pytanie moje dotyczy switcha: jaki wybrać? Czy switch PoE jest w stanie zasilić ten transmiter z Nokii? Te kable od gniazda podwójnego trzeba zarobić, czy jest jakiś switch, żeby podłączyć bez końcówek? No i chyba najważniejsze pytanie: czy to będzie działać? :s Chodzi o podłączenie switcha do jednego z portów zainstalowanych w skrzynce przez dewelopera, do switcha podpiąć ten transmiter i te dwa kable od gniazdka internetowego - tak to sobie wyobrażam i tak tłumaczył mi elektryk.

Dodam, że pierwotnie w mieszkaniu było tylko jedno gniazdko. W komentarzu zdjęcie jak ten transmiter mógłby być podłączony gdybym nie dorabiał gniazda internetowego.
osiol3k - #siecikomputerowe #sieci

Mirki, potrzebuję rady i trochę wiedzy odnośnie...

źródło: comment_1644239070QHLXd5VRpcAbA98eSuB6uK.jpg

Pobierz
  • 13
Tu ta Nokia wpięta jest do jednej z wtyczek i wysyła sygnał do gniazda internetowego w salonie. Tam stoi Connect Box od UPC i z gniazda internetowego do portu WAN w Connect Boxie jest podłączony kabel. No i tak to by sobie mogło działać gdyby nie fakt, że nie chcę tam tego modemu. Dlatego zostało dorobione gniazdko w innym pomieszczeniu i tam ma stać ten modem.
osiol3k - Tu ta Nokia wpięta jest do jednej z wtyczek i wysyła sygnał do gniazda inte...

źródło: comment_16442393614d2HxwM8h8nK3hrJ0NhDNz.jpg

Pobierz
@osiol3k te gniazda legranda to nie służą czasami do podłączenia tych dwóch skrętek do nich bez zarabiania końcówek rj45? Tak to widzę że podłączasz tam te przewody a do tych gniazd później tylko patchcordy do switcha. Nokia raczej musi być zasilana zasilaczem
@slavkowsky: te dwa pierwsze gniazda idą do skrzynki wyżej, w której jest podpięty hub od Fibaro, więc są zajęte. Te dwa ostatnie idą do gniazda w salonie. Elektryk powiedział, że potrzebny jest switch w tej skrzynce i końcówki na tych luźnych kablach, żeby się dało podłączyć to gniazdo, co on dorobił. Próbuję go zorganizować, żeby przyszedł jeszcze raz podłączyć wszystko po tym jak wykończenie mieszkania zostało zrobione, ale próbuję się dowiedzieć
@osiol3k: lepiej było by gdybyś rozrysował :)

ale

ogólnie to idzie tak że z czarnego pudełka wychodzi ci jeden kabel a masz kilka miejsc do połączenia, wiec potrzebujesz podpiąć zaraz za tym czarnym pudelkiem switch i z tego switcha dalej rozdzielasz kable gdzie tam tylko sobie chcesz do salonu do łazienki itd.

To coś jak z usb :) jak masz jeden port usb w kompie to kupujesz hub usb który ci
@spevil: przemyślę tę opcję. Przez jakiś czas podziałam bez switcha, bo nie potrzebuję drugiego gniazda obecnie, ale jak już wszystko będzie zorganizowane, to się zdecyduje na pierwszą albo drugą wersję.
@mrq: @osiol3k: Dlaczego wprowadzasz pytajacego w blad? Jak ustawi switcha zaraz za Nokia bedzie mial internet tylko na jednym urzadzeniu, switchu musi byc za connect boxem zeby podlaczac urzadzenia od sieci lokalnej, nie adresu WAN ktory jest tylko jeden.
@mrq: Tak czy inaczej te urzadzenia jak Nokia (niewielki rozmiar, jeden port na skretke) nie zadzialaja jak router, blizej im do modemow kablowych bez switcha i wifi lub ustawionych w trybie BRIDGE, z jednej strony "wchodzi" koncentryk, z drugiej masz skretke do routera.
@krzywy_kanister: ja mu tam w topologie nie zaglądałem :) mógł mieć jakiś router wcześniej a po chacie pociągnięty światłowód albo np. kilka adresów zewnętrznych - nie wnikam.

Raczej chciałem się skupić na switch'u i jego funkcji w sieci.

Ja nie wiem czy dobrze to zrozumiałem ale on tu będzie miał tak że jednym kablem pójdzie do routera w salonie a drugim wróci do szafy i switcha :) :) i tam będzie
@mrq: Nie do konca, tak czy inaczej musialby miec gdzies router, ta Nokia tak jak opisalem to nie jest media konwerter tylko koncowka ONT, cos na ksztalt modemu kablówki, nie zadziala na przyklad z switchem czy routerem swiatlowodowym, prywatnej osobie sie nie przyda bez łącza internetowego od konkretnego operatora.

Jak opisal kable sie zbiegaja do tej szafy, skad takie kombinacje, wifi coz jego problem, zawsze mozna podlaczyc drugi router jako access