Wpis z mikrobloga

Jakie przewidujecie stopy procentowe przez najbliższe 5 lat? (Wiem, nie da się). Wyżej niż 5% pewnie nie będzie, ale ile to potrwa, gdzie się zatrzymają po obniżkach (powrotu w okolice zera już chyba nie będzie)? Czechy już się uspokajają...

Może ktoś ma jakieś linki do sensownych artykułów bez paywalla, mogą być zagramaniczne. Refleksje gimnazjalne "st00pki to the moon" mi niepotrzebne.

#nieruchomosci #rpp #kredythipoteczny #inflacja #stopyprocentowe
  • 30
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@herbatananoc: sprawdz sobie dzisiejszy raport tygodniowy Pekao Analizy. Raczej powrotu do stop z lutego 2020 r nie bedzie, choc rzad i upolityczniona RPP beda bardzo do tego dazyc, bo caly sukces gospodarczy to rozgrzana konsumpcja.

Osobiscie uwazam ze dojdziemy pod 4,5, tam zostaniemy ok roku i powolutku zaczniemy schodzic. Zatrzymamy sie gdzies przy 3%.
@herbatananoc: Wyżej niż 5% może będzie, ale pewnie nie na długo. Ja przewiduje, że dojedziemy gdzieś własnie 4,5-5% i to wystarczy, żeby inflacja zjechała prędzej czy później (gdzieś 2023) w okolice górnego odchylenia celu (chociażby przez słynny efekt wysokiej bazy), a potem stópki będą własnie na poziomie inflacji czyli 3-3,5%
@kiedysmialemtubordo:

Osobiscie uwazam ze dojdziemy pod 4,5, tam zostaniemy ok roku i powolutku zaczniemy schodzic. Zatrzymamy sie gdzies przy 3%.


Też obstawiałam 4,5, ale od czytania wykopu popadam w pesymizm. ;) 3% by mnie urządzało, ale jak ma być np. 4% przez 3 lata, to już wolę wziąć stałe. I tak się waham.
@herbatananoc: Wiem że analiza wsteczna zawsze skuteczna ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale ja bym zobaczył sobie wykres stóp procentowych przez ostatnie 20-25 lat - sprawdził ile czasu mineło od pierwszej podwyżki do pierwszej obniżki i wziął sobie najdłuższy okres jako scenariusz najgorszy. To jest oczywiście wróżenie z fusów i szklana kula bo nie wiadomo co zrobi FED, EBC i jaka będzie inflacja w stanach i strefie euro.
@herbatananoc: Inflacja w górnym odchyleniu celu pewnie gdzieś koniec 2023 jak mówią analizy. IMHO finansowo to już troche późno na stałą (w ING widzę są oferty na sredni wibor 4,2%), aczkolwiek to duży komfort psychiczny, pytanie też czy masz rezerwy na wyjątek jakieś fluktacji stopy. Ja bym mimo wszystko wolał mieć swięty spokój, jak wysokość stałej jest dla Ciebie ok, to bym brał i wywalone ;)