Wpis z mikrobloga

Jakie przewidujecie stopy procentowe przez najbliższe 5 lat? (Wiem, nie da się). Wyżej niż 5% pewnie nie będzie, ale ile to potrwa, gdzie się zatrzymają po obniżkach (powrotu w okolice zera już chyba nie będzie)? Czechy już się uspokajają...

Może ktoś ma jakieś linki do sensownych artykułów bez paywalla, mogą być zagramaniczne. Refleksje gimnazjalne "st00pki to the moon" mi niepotrzebne.

#nieruchomosci #rpp #kredythipoteczny #inflacja #stopyprocentowe
  • 30
  • Odpowiedz
@noslimE:

Inflacja w górnym odchyleniu celu pewnie gdzieś koniec 2023 jak mówią analizy. IMHO finansowo to już troche późno na stałą (w ING widzę są oferty na sredni wibor 4,2%), aczkolwiek to duży komfort psychiczny, pytanie też czy masz rezerwy na wyjątek jakieś fluktacji stopy. Ja bym mimo wszystko wolał mieć swięty spokój, jak wysokość stałej jest dla Ciebie ok, to bym brał i wywalone ;)


Wysokość raty OK i
  • Odpowiedz
JohnnyRotten

Wiem że analiza wsteczna zawsze skuteczna ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale ja bym zobaczył sobie wykres stóp procentowych przez ostatnie 20-25 lat - sprawdził ile czasu mineło od pierwszej podwyżki do pierwszej obniżki i wziął sobie najdłuższy okres jako scenariusz najgorszy. To jest oczywiście wróżenie z fusów i szklana kula bo nie wiadomo co zrobi FED, EBC i jaka będzie inflacja w stanach i strefie euro. Osobiście
  • Odpowiedz
@lipszczak: Wiem, tylko IMO jeśli brać stałe, to raczej teraz na najbliższe lata, później to pewnie będzie czas na przechodzenie na zmienne. A bez refinansowania się nie da, a mnie trochę szkoda czasu i zachodu, nie bardzo mnie stać życiowo na składanie w kółko kolejnych wniosków. Więc chcę z góry zoptymalizować.

Edit: i mimo że mam luz, w 5 lat na pewno nie spłacę.
  • Odpowiedz
Jakie przewidujecie stopy procentowe przez najbliższe 5 lat?


@herbatananoc: Wzrosty (ostre) do momentu przecięcia się referencyjnej z inflacją, potem spadki zgodnie ze spadkiem inflacji - ale wciąż utrzymywanie referencyjnej o ok. 0,2-0,4 ponad inflacją. Stawiam, że przecięcie nastąpi w okolicy inflacji 7,5-10,0. Ale z naszymi pokemonami u steru to bug wie, równie dobrze może #!$%@?ć inflację na 12% i wtedy panika. Spadek poniżej 5% - jak inflacja zlyzie poniżej 4,5%. Spadek poniżej inflacji jak ta będzie poniżej celu inflacyjnego, i zabawa od nowa.

W którymś momencie, przy jakich wyborach zwycięska partia obieca zabezpieczenie przed nadmiernim wzrostemjuż udzielonych kredytów i
  • Odpowiedz
Osobiście uważam że za 1,5 roku zaczną się pierwsze obniżki stóp (jak zaczniemy wychodzić z recesji - która moim zdaniem jest jedynym wyjściem z obecnej sytuacji spirali inflacyjnej).


@JohnnyRotten: do recesji jeszcze nam daleko, a ona nie potrwa kilku miesięcy, tylko kilka lat.
  • Odpowiedz
@Filipterka25:

Stawiam, że przecięcie nastąpi w okolicy inflacji 7,5-10,0.


Wyobrażasz sobie, że PiS tak podniesie stopy? Ja nie.

Co do kredytu, 7,5% plus marża jeszcze bym przeżyła, przy 10% to już nie tylko z sushi trzeba zrezygnować. Więc korci mnie, żeby zaryzykować ze zmienną, bo jak patrzę, jak mało kapitału będzie w racie (dopiero chcę wziąć kredyt), to smutam. A przy takich kosmicznych odsetkach to już YOLO.
  • Odpowiedz
Wyobrażasz sobie, że PiS tak podniesie stopy? Ja nie.


@herbatananoc: Owszem. Jeżeli i tak ruszy bezrobocie z przyczyn innych niż stopy, a inflacja nadal będzie powyżej 5% to to zrobią. Ich elektorat nie będzie kminił nad skutkami makroekonomicznymi, tylko nad swoim paragonem z Biedry. Jak na razie nie przeciwdziałają aprecjacji złotówki (co oznacza #!$%@? dla eksportu, ale za to boost dla importu), więc wątpię by się przejmowali deweloperką i zakredytowanymi.
  • Odpowiedz