Wpis z mikrobloga

Zrobił mi się wyczuwalny luz na bębenku.
Zgodnie z instrukcją serwisową, można ją odkręcić imbusem i.. gdzieś na forum przewinęła mi się sugestia wyczyszczenia i przesmarowania w celu wyeliminowania luzów. Tak więc to opcja 1
Druga opcja, to wymiana - gdzieś widziałem za 50 zeta
Trzecia opcja to wymiana całej piasty za 60 +60-100 jak dobrze liczę za przeplecenie
Czwarta opcja - trochę droższa piasta, 100-150 zeta + przeplecenie
Na tej przejechałem chyba ze 4-5 kkm i są jakieś ślady zużycia w miskach łożysk
Piasta tourney
#serwisrowerowy #rower #ankieta?

Co zrobić z bębenkiem/wolnobiegiem?

  • wyczyścić 47.1% (8)
  • wymiana 5.9% (1)
  • wymiana całej piasty + przeplecenie 5.9% (1)
  • wymiana całej piasty na droższą + przeplecenie 41.2% (7)

Oddanych głosów: 17

  • 11
Zgodnie z instrukcją serwisową, można ją odkręcić imbusem


@krytyk__wartosciujacy: To tak nie działa. Tam są podkładki i w miarę zużycia bieżni i kulek wymienia się kulki i luz reguluje usunięciem jednej z podkładek. Trzeba mieć narzędzia i wiedzieć jak to zrobić do tego może się nie udać zredukować ten luz. Można szlifnać jeden element ale to dosyć dokładana robota.
@Aczo:
1. wszystkie shimano mają łożyska kulkowe :)
2 te piasty przeznaczone do takich grup jak alivio, acera, sora, clasris.
3. Od lepszych piast różnią się brakiem sensownego uszczelnienia. Po prostu trzeba je częściej konserwować i czyścić. Np 2 razy do roku.
4. pomimo tego potrafią przejechać dziesiątki tysięcy kilometrów.

@krytyk__wartosciujacy:
wymień beden jesli wszystko poza tym jest ok.
@bibsz: kto powiedział że OP musi kupić coś z Shimano ? Ja mam DT Swiss i novatec - wszystko jest na łożyskach maszynowych. Plus jest taki że wszystko jest dobrze uszczelnione, zero konusów, wymiana łożysk jest banalna (wystarczy je wybić - nie muszę martwić się że zgubię gdzieś kulki).
@Aczo:

nie wiem czemu brak konusów miały być zaletą skoro i tak trzeba coś wymieniać (w tym wypadku łożyska) .

to tylko tak na marginesie - nie chce mi się toczyć dyskusji na te temat.
@Aczo: @bibsz: spokój Panowie ;-) Zacznę od odkręcenia bębenka i zobaczę, co tam za cuda siedzą.
Chciałbym przycebulić albo pójść na pełnej, tylko to różnica kilku stówek ;-) Opcja pośrednia byłaby kompromisem.
Sam się dziwię, że ten tourney wozi grubasa już 2 rok i się nie rozpadł.
wołam @Aczo: @bibsz oczywiście nie mam kluczyka do bębenka wiec czyszczenie odpada, chyba, ze jakieś dłuto znajdę i cos tam grzechocze bardziej niz poinno wiec moze nawet zapadka padla
Pytanie, czy bebenek z T6010 jest identyczny rozmiarem? Czy i ile podkladek to pewnie wyjdzie w praniu, ale czy warto szukac.
No i nie moze byc zbyt prosto, znowu trzeba jakis niestandardowy imbus ;-)