Wpis z mikrobloga

Ostatnio nieco przypadkiem trafiłem do projektu #cpp #embedded i może jestem trochę zboczony, ale podoba mi się to. Nie przeszkadza mi praca w konsoli linuksowej, przeglądanie ton logów, brak debuggera, brak możliwości natychmiastowego zobaczenia efektów swojej pracy, wyzwania sprzętowe. I stąd jestem trochę rozdarty. Z jednej strony chętnie zostałbym w embedded z zainteresowania, z drugiej mam tutaj mniejsze możliwości, mniej ofert pracy, średnio mniejsze zarobki. Czy są wśród was osoby zadowolne z kariery w cpp czy w Polsce warto jedynie iść w webdev? #programowanie
  • 15
@steppenwolf90: Zaczynałem w C++ w embedded w Polsce ponad 7 lat temu. Potem przeszedłem na czyste C. A potem wyemigrowałem do UK.
Faktycznie, w Polsce jest mniej ofert pracy w porównaniu do webdevu, ale nie zgodzę się, że są to oferty mniej płatne. Kluczem moim zdaniem jest wiedza domenowa, a nie same umiejętności programowania.
W końcu zawsze powtarzam, że jeśli robisz to co lubisz, to kasa prędzej czy później sama przyjdzie
A jaka jest definicja embedded według ciebie?


@Malkof: Nie wiem, ale na pewno to co robię całą kariere w cpp to nie jest embedded xD
Coś bez systemu operacyjnego albo z jakimś freeRTOSEM, gdzie nie tylko soft ale i sprzet służy wąskiej i wyspecjalizowaej funkcjonalnosci to embedded ¯\_(ツ)_/¯
sprzet służy wąskiej i wyspecjalizowaej funkcjonalnosci to embedded ¯_(ツ)_/¯


@Passer93: to jest prawda :) Część o braku systemu już nie :) Przykładowo ARM-owe komputerki (w rodzaju Raspberry Pi) z Linuksem to też embedded. Może ta działa Ci się spodoba, tylko musiałbyć ogarnąć pisanie sterowników kernela. No chyba że klepanie GUI w Qt jak chcesz C++.
mniej ofert pracy, średnio mniejsze zarobki


@steppenwolf90: mi się to nie sprawdza, jest to właśnie wygodna nisza która wymusza docenienie specjalistów w tym finansowe. Co prawda C ale też czasem Linux i zdecydowanie embedded - MCU albo SoC.