Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam pytanie z kategorii #polskiedrogi oraz #prawojazdy. Piszę je z anonimowych ponieważ jest kilka toksycznych osób na tagu #szczecin, które nie potrafią odpowiadać na takie pytania bez szydery.

Chodzi o skrzyżowanie ul. Starkiewicza z ul. Powst. Wielkopolskich:

https://www.google.com/maps/place/Witolda+Starkiewicza,+71-899+Szczecin/@53.4098632,14.5297046,167m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa08dde4376a09:0xe0ae5a6fbbc4c45e!8m2!3d53.4098624!4d14.5302517

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji narysowanej na obrazku? Z jednej strony pojazd czerwony zawraca z drogi głównej i powinien mieć pierwszeństwo. Z drugiej obserwuję, że w tym miejscu każdy jedzie jak chce, a wolę zapytać Was niż potem policjanta przy kolizji.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61f8d52399f26e000a5d4aba
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mam pytanie z kategorii #polskiedro...

źródło: comment_1643722084eX6KcSyjoih5XiM8j9yQfT.jpg

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: w sumie jak jesteś niebieskim to cię bardziej interesuje - dla mnie to są dwie drogi połączone drogą podporządkowaną. Ma ona nawet oznakowanie poziome na końcach i pomiędzy kierunkami. Także w tej sytuacji (w przeciwieństwie do wielu innych przypadków zawracania) sytuacja jest bardzo jasna.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: był temat na suszą! poruszany, wyszło że czerwony na pierwszeństwo, bo kontynuuje jazdę drogą z pierwszeńwem. Podobna sytuacja jest na Wszystkich świętych jak ludzie zawracają aby dojechać do Starej Cegielni.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Przepis o ustępowaniu pierwszeństwa innym pojazdom podczas zawracania na drodze z pierwszeńśtwem już od dawna jest nieaktualny. Bedąc na drodze z pierwszeństwem masz pierwszeństwo i tyle.

Wszyscy którzy napisali że niebieski ma pierwszeńswto powinni wrzucić swoje prawo jazdy do paczki z czipsami, skąd je wyciągnęli.
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: @obeleex: bez dyskusji czerwony ma pierwszeństwo.
Jedzie cały czas drogą z pierwszeństwem i nigdy jej nie opuszcza. Nie ma tu też wątpliwości którędy przyjechał, bo to nie jest pełne skrzyżowanie.
Jedyne oznakowanie poziome, które ma cokolwiek do pierwszeństwa, to linia zatrzymania dla niebieskiego
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: uważam że czerwony ma pierwszeństwo ze względu na to, że jest na drodze głównej. Czerwony nie spotyka żadnego znaku ustąpienia pierwszeństwa podczas zawracania, a niebieski ma znak stop co pokazuje, że jego droga jest drogą podporządkowaną.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: zawracający. Tutaj w sumie nawet nie ma wątpliwości bo nie ma drogi podporządkowanej, z której ten zawracający mógłby przyjechać więc niebieski ma pewność, że czerwony cały czas jest na drodze z pierwszeństwem.

Tak jak na zdjęciu poniżej żółty ma pierwszeństwo. Skrzyżowanie takie samo tylko przestrzeń pomiędzy jezdniami u ciebie jest większa.
Krupier - @AnonimoweMirkoWyznania: zawracający. Tutaj w sumie nawet nie ma wątpliwośc...

źródło: comment_1643722931YoCisKa9FEm6LA6HbW16qn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Literalnie pierwszeństwo ma zawracający.
W Polsce pierwszeństwo na skrzyżowaniu przydzielane jest na podstawie tego skąd kto przyjechał i zasadniczo nie ma znaczenia jakim torem jazdy jeździ po tym skrzyżowaniu.

Co jednak w pewnych przypadkach jest pozbawione sensu, a nawet trudne w interpretacji.
Takimi skrzyżowaniami są właśnie skrzyżowania "z przełączką" (czasami bardzo długą, a nawet o skomplikowanym przebiegu).
I to już można interpretować w taki sposób że wjeżdżając w przełączkę ponownie należy "rozwiązać krzyżówkę" w której jadący przełączką jest już na jezdni podporządkowanej względem
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: tak jak pisałem, twoje skrzyżowanie jest akurat oczywiste ze względu na brak innej drogi podporządkowanej. Ale w sytuacji poniżej już się tworzy problem.

Prawnie - żółty ma pierwszeństwo ponieważ zawraca będąc na drodze z pierwszeństwem. Musi ustąpić jedynie pojazdom jadącym na wprost po tej samej drodze z pierwszeństwem zgodnie z art. 25 ust. 1 PoRD.

Natomiast w praktyce skręcający w prawo niebieski może nie wiedzieć czy żółty zawraca, czy
Krupier - @AnonimoweMirkoWyznania: tak jak pisałem, twoje skrzyżowanie jest akurat oc...

źródło: comment_1643723169FnFoYpQpD7hS6Fo10lqd3e.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz