Wpis z mikrobloga

28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lego. Czy zastanawialiście się może dlaczego wybrano akurat taką datę?
Na 100% pewny nie jestem, ale pewnie ma to związek z pewnym wydarzeniem, które miało miejsce równo 64 lata temu (wpis umieszczam 28.01.2022 13:58).

28 stycznia 1958 o 13:58 Godtfred Kirk Christiansen złożył wniosek patentowy w Duńskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych (czy wtedy tak się nazywało - nie wiem :D). W przeciągu kilku następnych miesięcy, podobne wnioski złożono w wielu innych europejskich krajach, między innymi w: Norwegii, Szwecji, u naszych zachodnich sąsiadów, w Holandii, UK, Irlandii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Szwajcarii, Francji, Belgii, Finlandii i kilku innych krajach. Wnioski składano też na innych kontynentach m. in. w Afryce (Republika Południowej Afryki), Ameryce Północnej (USA). Okazuje się, że na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej również przyznano patent na klocki Lego (zdjęcie w komentarzu, data 06.04.1961).

Sam patent nie obejmował tylko budowy klocka Lego. W rzeczywistości był dużo szerszy i opisywał cały system łączenia ze sobą elementów. Połączenie uzyskiwano umieszczając na różne sposoby (względem siebie) przynajmniej dwa klocki.

Zdjęcia/skany patentów możecie obejrzeć tutaj: https://www.brickfanatics.com/celebrate-international-lego-day-by-checking-out-these-original-brick-patents/

#lego #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz damw - 28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lego. Czy zastanawialiście się moż...
źródło: comment_16433746137gYAZb7ecTP4bXJFxjiMlS.jpg
  • 17
@damw: Znajomemu klocki Lego weszły w krew po narodzinach kaszojada, ostatnio kilka kg używanych duplo nakupił. Pół mieszkania #!$%@? klockami, najgorzej. Średnio raz dziennie ktoś wdepnie na leżący na ziemi klocek...
@damw: Gdzie można poczytać więcej takich ciekawostek? Szczerze mówiąc, odkąd #!$%@?łem się w kupowanie i budowanie zestawów, to jakoś nie było okazji, żeby zagłębić się w historię grupy Lego i ewentualne ciekawostki. Od czego zacząć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@hoppek: ja w zeszłym roku brałem udział w Virtual Tour w Lego House (Cykl 5 spotkań o historii firmy, gdzie historyk pracujący w Lego House oprowadzał i opowiadał o ważnym momentach z przeszłości firmy. Wincyj info np tu). Tam o tym wspomnieli, a potem po prostu poszukałem więcej w necie i dorzuciłem sobie datę w kalendarz, żeby posta zrobić na wykopku z tą ciekawostką.

Wincyj ciekawych rzeczy dowiem się pewnie
@hoppek: to była prezentacja online. W Lego House masz stałą ekspozycję i przedstawione ważne kroki milowe firmy (np wprowadzenie nowych kolorów poza 6 najstarszymi, minifig, wprowadzenie Theme do "Systemu" -> Castle/Space/Town, wprowadzenie Pirates i mimiki na twarzach ludzików + peg legs, haki zamiast rąk itd. Dodatkowo inne wydarzenia, jak np 4 pożary w latach 1947 - 1961). No i ten typek pokazywał te wszystkie zestawy, plakaty, opisy itd. Dodatkowo sporo ciekawostek
@hoppek: raczej nie. Zrobili to, bo wtedy był okres lockdownów itd. Ludzie mieli siedzieć po mieszkaniach. W tym roku nie masz takiego zamordyzmu i normalnie gospodarki funkcjonują. Więc i Lego House jest otwarty i można go zwiedzać osobiście
@QI-IQ: Mój dzieciak będzie miał zajebiste dzieciństwo


@damw: ciekawy jestem jak to będzie wyglądało, bo na pewno od małego beda go ciekawiły wszystkie klocki. Dasz mu dostęp do wszystkiego, żeby sobie mieszał wszystkie zestawy, bawił się na dzikim zachodzie itp, czy np dasz mu zestawy z instrukcją do budowania albo jakiś mix do nauki budowania?
@paluszer: biorąc pod uwagę fakt, że w tym momencie mam chyba 95k luźnych klocków (poza zestawami), to gówniaki bez problemu będą się miały czym bawić. A co do dostępu do tych setów typu Western - pewnie będzie zależo od tego, jak szanować będzie klocki na których stanie mi nie zależy :D
@damw: No tak to dużo masz tych luźnych, to problemu zdaje sie nie ma, chociaż i tak pewnie będzie go ciągnąć do zbudowanego, ładnego, gotowego. Takie dzieci teraz chyba są ¯_(ツ)_/¯
@paluszer: nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obserwować jak się będzie tymi starymi bawił. Jak będzie szanować - czemu nie. Niech się bawi. Jak będzie robić roz....ol jak mój chrześniak, to figę zobaczy a nie stare sety xD