Wpis z mikrobloga

Jak nazywa się wysoka czapka grenadierów z przełomu xviii i xix wieku? Można nazwać ją bermycą jak w przypadku wojsk Wielkiej Armii?


@Reynald: Bermyca to czapki z futra. Baerenmuetze - czapka niedźwiedzia. Inne nacje też takie mają patrz: gwardziści brytyjscy. Jeśli nie jest futrzana w charakterystyczny sposób, to nie jest bermycą. Nie wiem o jakiej czapce dokładnie mówisz, ale w ciemno obstawiam, że chodzi Ci o czako.
  • Odpowiedz
@budus2: @Halbr: @ktomizajalnazwy:

Bermyca to czapki z futra. Baerenmuetze - czapka niedźwiedzia. Inne nacje też takie mają patrz: gwardziści brytyjscy. Jeśli nie jest futrzana w charakterystyczny sposób, to nie jest bermycą. Nie wiem o jakiej czapce dokładnie mówisz, ale w ciemno obstawiam, że chodzi Ci o czako.


Co do bermycy znalazłem taką informację

Bermyce przybierały różne kształty: różniły się wysokością, były okrągłe lub spłaszczone, mogły mieć daszki albo blachy
Reynald - @budus2: @Halbr: @ktomizajalnazwy: 
 Bermyca to czapki z futra. Baerenmuetz...

źródło: comment_1643235185Voyb7SWKlFnIgNkheCKKng.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Reynald: A to. Nie wiem czy to ma po polsku swoją nazwę. Po niemiecku to Grenadiermütze czyli czapka grenadiera (grenadierska?) lub w wersji fizylierów Füsiliermütze, a z kolei po rusku to grienadierka (Гренадерка) lub czapka grenadierska (Гренадерская шапка).
Nazywanie tego bermycą jest chyba zależne od tego, czy jest tam futro, czy nie. Ale skonfrontuj to sobie z niemiecką wiki lepiej, bo ja zmyślam.
  • Odpowiedz