Wpis z mikrobloga

Subiektywna lista "wartości" czołgów możliwych do zakupu w wymianie:

1. Lowe - OK, dobre działo, dobra wieża, przeciętna mobilność, niski DPM. Takie solidne 7/10, bo ten czołg, z jakiegoś dziwnego powodu, ma olbrzymią cenę w złocie więc choć jest spoko, to jego opłacalność w wymianie jest średnia.
2. IS-6 - xd, 0/10
3. AMX M4 49 - identycznie jak z Lowe, 7/10. Dobry pancerz przedni, dobry pancerz na wieży (minus weakspot na szczycie), OK mobilność, działo lubiące trafić w nic ale za to z fajną peną na podstawowym pocisku i OK DPMem.
4. S1 - trójkąt do kampienia, nic więcej, nic mniej. Jeżeli lubisz kampić to spoko, jeżeli wolisz bardziej "dynamiczne" tedeki, to ja bym se siana dał - zwłaszcza że dalej jest coś co lubi agresywny styl gry nieco bardziej od szwedzkiego trójkąta. 10/10 dla kamperów, 6/10 dla normalnych.
5. 50TP proto - bardzo OK. Pancerz jest w porządku, coś jak Renegade - odbić potrafi, nawet sporo, ale jeżeli przeciwnik przykłada się do celowania to bywa średnio. Mobilność OK, działo bardzo fajne - potrafi być dość niecelne a penetracja nie jest super-hiper, tak DPM jest bardzo przyjemny a 440 alfy to jest 440 alfy. 9/10.
6. CDA 105/KanJP 105 - razem, bo to w zasadzie jedno i to samo. Tedeki malutkie, bardzo szybkie (zwłaszcza germański oprawca), z działami o bardzo wysokiej penie i celności, ale skandalicznie niskim DPMie - i do tego bardzo dobre kamo, na jednym i drugim. Teoretycznie podobne do S1, w praktyce to takie trochę czołgi lekkie z bardzo grubymi działami - można grać nimi mocno agresywnie, bo kombinacja dobrego kamo i mobilności pozwala na szerokie flankowanie i atakowanie z różnych dziwnych miejscówek, ale to już cza umić niestety - więc graczom świeżym raczej nie polecam, lepiej sprawdzi się S1, który jest od nich zauważalnie wolniejszy. BARDZO lubię i jeden i drugi, z przewagą po stronie Kanonen - 10/10, IMO.
7. Caern AX - tutaj już subiektywnie na maksa, bo IMO ten czołg to jest #!$%@? złom - wieża jest OK, cała reszta to papier, działo z mikroskopijną alfą (i bardzo drogimi pociskami podstawowymi!), którym trzeba się nastrzelać jak wariat żeby cokolwiek sensownego ugrać. Dla mnie 5/10, ale wiem że ten czołg ma wierną fanbazę, więc uznajmy że dla przeciętnego gracza to takie solidne 8/10.
8. 112 - generalnie, to żółtki mają dwie ciężkie premki VIII tieru, 112 to jest ta lepsza - bardzo dobry pancerz + ograniczony MM, balansowany przez totalnie gówniane działo, z niską celnością i peną na podstawowym pocisku. 6, w porywach 7/10.
9. WZ-120-1-FT - tedek który robi brr. Robi brr gąsienicami, bo ma absurdalnie wysoką prędkość obrotu kadłuba (gud lak we flankowaniu tego cusia, serio), robi brr działem, bo ma grubą alfę i jeszcze grubszy DPM - takie SU-122-44, ale podniesione na tier wyżej. Naprawdę dobrzy gracze kampią tym na A1 i robią po 400 demeżu na bitwę, bo celność SSIE PAŁĘ, zwłaszcza w połączeniu z ograniczonymi kątami wychyłu działa przez co celownik mamy non-stop #!$%@? na pół ekranu - naprawdę #!$%@? grają tym mega agresywnie i beliw ju mi, naprawdę nie chcecie wejść w pojedynek na noże z tym chińskim dziwadłem, bo zezłomuje was tak szybko że zdążycie nawet zjeść swojej przydziałowej miski ryżu. Jeżeli szukacie tedeka czysto szturmowego, z gatunku YOLO (bo pancerz taaaaaaki sobie, szczerze powiedziawszy) - to właśnie znaleźliście. 10/10.
10. Skoda T 27 - nie mam, ale bazując na czystych statach wydaje się być pojazdem mocno interesującym, w zasadzie takim T 50, ale tier niżej. Dobra mobilność, słaby pancerz, działo które nie wydaje się być specjalnie niesamowite aż do momentu gdy zdamy sobie sprawę, że to jest magazynek, ma 3 pociski w bębnie, a odstęp między strzałami wynosi na nim mniej niż 2 sekundy, więc de facto dostajemy długą niemiecką 88 przeładowującą w 1,8 sekundy - co brzmi cokolwiek zabawnie. Oceny nie dam, bo nie mam - ale planuję kupić, więc there's that.
11. Chrysler K - dobry pancerz, świetny w sidescrapie, działo ma bardzo fajny DPM i jest względnie celne, zwłaszcza na niewielkie odległości. Generalnie czołg idealny, gdyby nie kompletnie #!$%@? pena na podstawowym pocisku, przy czym ten czołg nie ma preferencyjnego MM więc gud lak w strzelaniu do dych z peną na poziomie 200 mm. Jak chcesz tym grać, to musisz walić z golda, niemalże ciągle - co sprawia że to jedyny na świecie czołg premium który nie służy do zarabiania. To fun-tank, dla ludzi lubiących sidescrap i amerykańce, jeżeli się do nich nie zaliczasz - omijaj szerokim łukiem. 6/10.
12. T-54 Mod 1/STA-2/FV4202 - łącznie, bo to w zasadzie to samo, czytaj: złom. Relikty WoT z czasów gdy premki nie były z założenia OP, i to serio widać. Można nimi grać, można nawet osiągać całkiem niezłe wyniki, bo pod względem statystyk nie są aż tak złe - ale, generalnie, po #!$%@?, skoro pierwszy spotkany Progetto czy Buras wyruchają te czołgi do piątego pokolenia wstecz, i to we wszystkie dziury. 4/10.
13. M48 Rpz - xd, 0/10.
14. T26E5 - taki trochę Caern AX, ale o ile brytolem grało mi się strasznie, tak tego amerykańca nawet lubię. Działo ma fajną penę a pestki są TANIE JAK BARSZCZ (czytaj: omg, zarabia!), ale potrafi być cholernie niecelne i wciąż mamy do czynienia z fenomenem "alfa jest tak niska, że musisz się konkretnie spocić by coś w bitwie osiągnąć". Pancerz wydaje mi się ciut lepszy od Caerna, ale nie jest też jakiś wspaniały - potrafi odbijać jak szalony, potrafi tez przyjmować wszystko co wystrzelono w jego stronę, w zależności chyba tylko od humoru, bo sensu nie ma tutaj żadnego. 8/10.
15. M4A1 Rev. - francuski Sherman (lol), z działem 105 mm (lol x2), z absurdalnie szybko latającymi pociskami i bardzo wysoką alfą (lol x3), w zasadzie tedek udający meda (lol x4). Maszyna z gatunku "kochasz albo nienawidzisz", obiektywnie mocno gówniana, bo pancerza w zasadzie nie ma wcale, mobilność ssie a działo ma niską penę i DPM - ale jest coś naprawdę niesamowitego w jeżdżeniu pieprzonym Shermanem i zadawaniu po 400 demeżu #!$%@? EBRom, jadącym w pełnej prędkości na krawędzi zasięgu rysowania, bo podstawowa pestka lata z prędkością 1 460 m/s (!!!!!!!) więc trafianie w takie cele jest bajecznie proste, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką celność. Dla mnie 10/10, ale lojalnie uprzedzam że your mileage may vary, przed zakupem uważnie przyjrzyj się statystykom tego pojazdu bo on serio nie każdemu przypadnie do gustu.
16. T26E4 - stary, dobry Super Pers. W zasadzie każdy go zna, każdy go widział - dobra, solidna maszyna, świetna zarabiaczka. 9/10.
17. T-103 - moje ostatnie odkrycie, jeśli mam być szczery. DUUUUUUUUŻY ruski tedek, z wieżą, całkiem zwinny i mobilny jak na tak potężny pojazd... generalnie, nie wiem - KW-5 ale w formie tedeka, inaczej tego opisać nie mogę. Działo jest genialne, pancerz kadłuba słaby, pancerz wieży zaskakująco dobry (minus weakspot na szczycie), generalnie bardzo przyjemny w grze, sprawdzi się i do klasycznej snajpy jak i bardziej agresywnej gry, jako wsparcie dla medów czy ciężkich. Fajny, lubię, polecam. 9/10.
18. HWK 30 - cóż, ekhm, jakby to ująć... Lubię jego działo, serio - jest celne, ma fajną penę na każdym typie pocisku, od standardowego po burzaka. Mobilność jest OK, potencjał w spocie też - ale to lajt wielkości ciężarówki, pozbawiony pancerza. Gra się nim ciężko, w większości przypadków nie jest zbyt przyjemny - są momenty gdy błyszczy, ale po #!$%@? mam się z nim męczyć skoro mam w garażu LT-432. Maszyna raczej dla zatwardziałych fanów niemieckich lajtów, radzę unikać jeśli do nich nie należycie. 6/10.
19. Even 90 - lajt-mem. Malutki, szybciutki, działo jest totalnie #!$%@?, ale za to ma kamo tak #!$%@? w kosmos, że jesteście w stanie podjechać nim do wrogiej drużyny na odległość wyciągniętej ręki (czytaj: 50 metrów, w świecie WoT) i jest bardzo duża szansa że nie będą w stanie was tam wyspotować - a wy ich jak najbardziej, lol. Maszyna do seryjnego wbijania służby patrolowej i w zasadzie wyłącznie do tego, polecam jeżeli lubicie pasywny spot i/lub czołgi-memy, nie polecam jeżeli, cóż, nie lubicie, nie macie cierpliwości do pasywnych spoterów lub nie jesteście w stanie powstrzymać się przed wciśnięciem przycisku strzału. 10/10.
20. T92 - lajt który bardzo chciałby być jak Even 90, ale nie jest. Wygląda zajebiście, ale to by było w zasadzie na tyle. 5/10.

Tyle jeśli idzie o ósemki - o lolkach rozpisywać się nie będę, wymienię jedynie te które, IMO, warto kupić:

a) bo są spoko: SU-122-44, Panther M10, T-34-85M, Type 64
b) bo są memami: Scorpion, SU-100Y, Dicker Max
c) bo jestem kolekcjonerem i nie mam co robić ze złotem: Pudel, HT No. VI, Strv m/42-57, Skoda T 40, Steyr WT, KV-122, IS-2M, AT-15A, VK45.03, Eagle 7, AC 4 Exp., Firefly VC

Omijać: FV201 (A45) - jeden z najgorszych czołgow w grze, lol.

#wot
  • 8
@mnik1: przekonałeś mnie do tego T-103, to może się okazać fun tank. Pewnie wjedzie też WZ-120-1-FT bo na wypożyczeniu mi się nim świetnie grało.
Za to bez jednej łzy pozbędę się amerykańskiego T42, żadną premką nie grało mi się tak tragicznie jak tym szrotem xD