Wpis z mikrobloga

@Moonastro: Karoń ciągle o tej "nienaturalnej" moralności... Przecież ona występuje i u zwierząt, bez cywilizacji. Szczury które wybierały ratunek dla innego osobnika zamiast nagrody dla siebie, niespokrewnione ze sobą słonie prowadzące niewidome osobniki, szympansy wstawiające się za słabszymi itd. Tak samo ze skłonnością do przemocy która zdaniem Karonia występuje tylko u ludzi. Jasne, ktoś może powiedzieć że to jest wdrukowane bo się ewolucyjnie opłacało, kiedy podałem przykład kota znęcającego się nad
@Nessiteras_rhombopteryx:Owszem, jest zakodowana w dna i trzeba ja uaktywnic,zagospodarowac, ale tu chodzi glownie o moralnosc,ktora po pierwsze jest hamulcem dla ziewrzecej sklonnosci czlowieka do kradziezy.Kradziez to najszybszy sposob zaspokajania potrzeb. Zwierze jak jest glodne poprostu sobie bierze tak jak owoc z drzewa ,niezna pojecia cudzej wlasnosci. Najlepszym przykladem sa te malpki kapucynki, ktore notorycznie okradaja stragany z owocami i turystow,by wyludzic cos do jedzenia. Dokladnie tak samo zrobi czlowiek niewychowany.
Po
@haston: > Zwierze jak jest glodne poprostu sobie bierze tak jak owoc z drzewa ,niezna pojecia cudzej wlasnosci

No dobra, ale jakie zwierzę? Bo zgodzisz się chyba że jest różnica między muchą a szympansem. U tych drugich prawo własności jak najbardziej występuje, niezależnie od pozycji w hierarchii każdy osobnik ma wyłączne prawo do swojego łupu którym może się podzielić lub nie. Jedno i drugie przynosi zarówno zysk jak i stratę(czyli wymaga
@Nessiteras_rhombopteryx:Tak,ale troche za bardzo rozdrabniasz.Dotykasz innych kwestii. To prawo wlasnosci polega tylko na przejeciu w celach zaspokojenia glodu,nie na produkcji,a o to przeciez chodzi. Zwierze sie tresuje nie wychowuje. Zwierze sie nauczy pewnych zachowan, ale nie pracy,mowy,wiedzy itd, bo przeciez jest zwierzeciem.
Zwierzeta zachowuja sie roznie i np pies nie rozumie tak jak czlowiek. Zachowuje sie tak jak mu wlasciciel kaze,bo jest alfa w stadzie. Gdy wlasciciela nie ma wokol pies(np
@haston: > Dotykasz innych kwestii.
Innych kwestii czyli jakich? Krzysztof Karoń mówił o pochodzeniu moralności, nie moralności takiej czy siakiej(w filmie). Tak jak pisałem, czytałem "Historię antykultury", znam temat i w dużej mierze się z nim zgadzam. Mi chodzi tylko o te ogólne twierdzenia, nawet pisałem wcześniej(2 razy) że pewien typ moralności można osiągnąć tylko przez wychowania ale moralność jako taka, do pewnego zaawansowanego stopnia jest produktem ewolucji.

To prawo wlasnosci
@Nessiteras_rhombopteryx: Zwierze(ssak nie mucha) dziala tylko na tym poziomie swoim zwierzecym i ze wzgledu na swoje preferencje dalej przejsc nie moze tak jak to czlowiek robi. Jak mowilem, bo jest zwierzeciem i zeby moc funkcjonowac w naturze musi miec zainstalowany system wg ktorego bedzie dzialac jak kazda istota zywa i zawsze dziala tylko na tym poziomie.Niezmiennie. Czyli tak jak dyktuje natura.
Malpa co najwyzej moze uzyc wspomnianego patyka dalej nie pojdzie.