Wpis z mikrobloga

Czy jak pójdę do rodzinnego i powiem, że chce zrobić kilka konkretnych badań krwi bo nie jem mięsa i chciałbym sprawdzić czy nie mam jakichś niedoborów, to dostanę skierowanie od ręki czy dać sobie spokój i po prostu pójść prywatnie? #wegetarianizm #weganizm #zdrowie
  • 9
  • Odpowiedz
@Isra: nigdy tak nie próbowałam, ale jak powiesz że miewasz zawroty głowy i łatwo ci się robią siniaki (podejrzewasz anemię) a do tego, że jesteś na wegetariańskiej - to może wtedy większa szansa że zleci badania. Tak o, żeby sprawdzić niedobory to nigdy nie próbowałam ale jakbyś próbował bez wałków to daj znać, cenna informacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Isra: tzn ja nigdy nie musiałam wałków robić bo mam stwierdzoną niedokrwistość i przez to nigdy nie miałam problemu żeby zbadać żelazo, hemoglobinę, ferrytynę i wit b12, ale nigdy nie badałam się pod kątem niedoborów z diety tak całościowo (chyba diagnostyka ma pakiety dla wege), także dawaj znać jak poszło :)
  • Odpowiedz
@Isra: oprócz lekarza chyba też zależy jakie badania refunduje NFZ i chyba niedoborów witaminowych nie ma na liście (tutaj by lekarz musiał potwierdzić). To może za witaminę płaciłam a reszta była za friko, już nie pamiętam. Ale na pewno żelazo + panel anemika i wapń się da.
  • Odpowiedz
@Isra: No ( ͡° ʖ̯ ͡°) wiem o co chodzi, ja raz do roku staram robić się jakiś taki panel ogólny ale to też między 100 a 200 kosztuje w zależności od wybranej opcji i jakbym miała jeszcze kolejny panel fundować za 300 to bym padła :D po prostu wiem że mam skłonność do anemii i przez to mam w domu suple z żelazem i kwasem
  • Odpowiedz
@would_an_idiot_do_that: Ja właśnie baaardzo dawno nie robiłem nawet podstawowej morfologii i już by po prostu wypadało się zbadać, a dodatkowo ostatnio sam sobie stwierdziłem i wyleczyłem niedobór cynku i zacząłem się zastanawiać trochę bardziej czy czegoś innego mi przypadkiem nie brakuje ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Isra Mi bez problemu zlecali, ostatnio (na NFZ u rodzinnego) powiedziałam, że jestem na diecie wegańskiej i chciałabym zrobić profilaktycznie badania krwi, żeby wiedzieć czy wszystko jest ok, to dał mi skierowanie na morfologię, b12 i żelazo. Nie prosiłam o żadne dodatkowe badanie to nie wiem jak z resztą. Ale jeszcze nigdy mi lekarz rodzinny nie odmówił profilaktycznych badań.
  • Odpowiedz