Wpis z mikrobloga

Przed IIWŚ moja rodzina żyła we Lwowie, mam członków rodziny, którzy zostali zabici podczas rzezi wołyńskiej. I co? Gówno, nie jestem wykopkiem z gwoździem w mózgu wrzucającym bieda-memy prosto z ruskiej trollowni.
To było 80 lat temu, teraz w naszym interesie jest wolna, silna i niezależna Ukraina, najlepiej w NATO i UE zamiast kolejnego ruskiego satelity z kartoflanym dyktatorem za sterami. To właśnie przez takich wykopków-ułomków w kółko rozpamiętujących krzywdy sprzed 100 lat zamiast patrzeć w przyszłość mamy taki chlew jaki mamy.

#ukraina
  • 152
  • Odpowiedz
@Songbird: szczególnie, że polacy sami po części doprowadzili do tej sytuacji.
Reakcja ukraińców była straszna, jednak miała swoje podstawy w zachowaniu rządów polski. W pierwszej połowie XX wieku ludzi masowo #!$%@?ło.
  • Odpowiedz
@Songbird: czego oczekujesz, jak taki chlew rycerze martyrologii robią z każdym sąsiadem praktycznie? zamiast uprawiać płacz historyczny powinniśmy być pragmatyczni, bo to da nam więcej teraz. Tamto było i przeszło.
  • Odpowiedz
szczególnie, że polacy sami po części doprowadzili do tej sytuacji.


@niegwynebleid: kiedy tłumaczenie bestialskiego ludobójstwa wejdzie za ostro lol.

Przybijanie dzieci gwoździami do drzwi miało swoje podstawy!

Nic nie tłumaczy tego, czego dokonali na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Nic i tyle. Między gorszym traktowaniem mniejszości ukraińskiej a pieprzonym ludobójstwem jest gigantyczna przestrzeń.

Takie odwracanie odpowiedzialności i "tłumaczenie" to jest sku...syństwo wobec ofiar chorej rzezi jakiej dokonali wtedy Ukraińcy.
  • Odpowiedz
@Wolfman91: nie tyle tlumaczy co warto wiedziec dlaczego doszlo do "Wolynia". Wiele osob nie ma pojecia o genezie tych wydarzen i o tym co tam odwalali Polacy, w tym osadnictwo wojskowe, wczesniej.
  • Odpowiedz
@Wolfman91: nie usprawiedliwiam ludobójstwa, tylko tłumaczę z czego (między innymi) się wzięło.
Podobnie nikt nie usprawiedliwia niemców, jednak tłumaczy się jak bardzo na ich zachowanie wpłynął Wersal. Dlatego po II wojnie zmieniono podejście do przegranych i ich nie wydojono z kasy i honoru, jak to miało miejsce po I wojnie.
  • Odpowiedz
Przed IIWŚ moja rodzina żyła we Lwowie, mam członków rodziny, którzy zostali zabici podczas rzezi wołyńskiej. I co? Gówno, nie jestem wykopkiem z gwoździem w mózgu wrzucającym bieda-memy prosto z ruskiej trollowni.


@Songbird: Sadzisz ze Ukraincy wiele sie zmienili od tego czasu .... nie wiele
  • Odpowiedz
@Songbird: Nawet jezeli mamy 100 procentowe dowody ze byla to zbrodnia czysto polska na co nie ma takich dowodow to .... Polacy potepili zbrodnie jakich sie dopuscili i pozwolili je upamietnic Ukraincy natomiast na morderstwie Twoich przodkow buduja swoja przyszlosc to wielka roznica.
  • Odpowiedz
nie tyle tlumaczy co warto wiedziec dlaczego doszlo do "Wolynia".


@Aster1981: Jak chcesz sobie wnikać w umysł ludzi, którzy żyli w zgodzie z Polakami, zapraszali się nawzajem do domu, ich dzieci na co dzień bawiły się z naszymi dziećmi, po czym nagle któregoś dnia czekali na nich z widłami pod kościołem - kiedy tego najmniej oczekiwali, to sobie wnikaj. Have fun ;)

A doszło do Wołynia dlatego, że Ukraińcy chcieli odbić
  • Odpowiedz
@Wolfman91: Ciekawe że ominąłeś cała sekcję jak wydymaliśmy Ukraińców w 1921 w trakcie ryski ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Walczyli razem z Polakami w 1920 przeciwko armii w czerwonej

Wyprawa kijowska (rzadziej operacja ukraińska[a]) – ofensywa Wojska Polskiego i armii Ukraińskiej Republiki Ludowej przeciwko Armii Czerwonej na Kijów w kwietniu 1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawa_kijowska_(1920)

W grudniu 1919 r. oddziały URL przeszły przez polską granicę. W kwietniu i
  • Odpowiedz
@Wolfman91:

Przykładowo – liczba ukraińskich szkół pomiędzy 1924 a 1938 rokiem spadła z 2558 do 461 placówek. Stosowanie przez władze polskie w odpowiedzi na działalność sabotażową ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialności zbiorowej (jak podczas pacyfikacji w 1930 roku) czy rozmaite akcje „wzmacniania polskości” (burzenie cerkwi na Chełmszczyźnie w 1938 roku) z pewnością nie sprzyjały lojalności ukraińskiej mniejszości wobec państwa.

Na konflikt narodowe nakładały się różnice społeczne. Ludność ukraińska była na ogół gorzej sytuowana
  • Odpowiedz
Ciekawe że ominąłeś cała sekcję jak wydymaliśmy Ukraińców w 1921 w trakcie ryski ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Hieronim_Berelek: Niby jak mielismy ich jak to okreslasz dymac ... Sami Ukraincy poprzez Petrule juz wczesniej zgodzili sie na granicy na Zbruczu. Gdzie to niby dymanie.
Dodac jednak trzeba ze Hruszewski ochoczo i Cetralana Rada wspolpracowali z bolszewikami jak trzeba bylo
  • Odpowiedz
Ciekawe że ominąłeś cała sekcję jak wydymaliśmy Ukraińców w 1921 w trakcie ryski


@Hieronim_Berelek: A gdzie ja niby piszę o szerokiej genezie naszych stosunków? Jesteś pewien, że ta odpowiedź miała być do mnie? XD

Piszę o tym, że nic nie tłumaczy pieprzonego ludobójstwa i nie można w żaden sposób próbować tłumaczyć sprawców.

Nie, nie jesteśmy winni w żadnym stopniu tego, co tam się odwaliło. Możemy tłumaczyć historią wzajemną niechęć Ukrainców do
  • Odpowiedz
@Wolfman91: Geneza takich rzeczy jest taka sama jak np. tutaj, czeskie mordy niemieckich cywili w czasie 1945-1947, ciekawe z czego to mogło wynikać. Działania Polaków wobec Ukraińców niczym się nie różnił od działania Prus wobec Polaków w czasie zaborów. Takie rzeczy potem znajdują ujście w taki sposób.

7 czerwca 1945 r. członkowie czechosłowackiej Gwardii Rewolucyjnej zabili tam 68 Niemców i była to jedna z wielu takich masakr. Według szacunków niemieckich i
  • Odpowiedz
Więc nie, nie byliśmy wspaniałomyślnym krajem krystalicznie czystych ludzi.


@niegwynebleid: Ale przecież nikt tutaj takiej tezy nie postawił. Znowu nie na temat, bo kolejno - jeden po drugim - walczycie tutaj z jakimiś chochołami.

gwałceni przez wszystkich, więc gwałtem odpowiedzieli.


@niegwynebleid: Czuli się upokorzeni i oszukani, więc odpowiedzieli bestialskim ludobójstwem na bogu ducha winnych ludziach ;)

Ja wiem, że na wykop cały zasrany jest ojkofobią ale wasze tłumaczenia przypominają tłumaczenia
  • Odpowiedz
@Hieronim_Berelek: Niby jak mielismy ich jak to okreslasz dymac ... Sami Ukraincy poprzez Petrule juz wczesniej zgodzili sie na granicy na Zbruczu. Gdzie to niby dymanie.

Dodac jednak trzeba ze Hruszewski ochoczo i Cetralana Rada wspolpracowali z bolszewikami jak trzeba bylo


@szczebrzeszyn09: Nie wcale ich nie wydymaliśmy xD

Już na początku właściwych rozmów polska delegacja uznała USRR jako stronę rokowań (sowieckie państwo ukraińskie), wycofując jednocześnie w konsekwencji uznanie dla URL,
  • Odpowiedz