Wpis z mikrobloga

Ostry ruch na tagach po wczorajszym newsie. Fani xbox walą w PS, PS udają, że nic się nie stało i ciągle powtarzają, niczym mantrę, "exclusives". Wszyscy martwią się monopol M$, już nikt chyba nie wierzy, że #cyberpunk2077 "wruci" :)

Ja mam pytanie ws. tych gier ekskluzywnych na PS, ale do tego wrócę za chwilę.

Pytanie o monopol jest jak najbardziej potrzebne, ale tym bym się nie martwił za bardzo, a na pewno nie dzisiaj. Dlaczego? Bo rynek gier jest zdecydowanie łatwiejszy, niżeli systemów operacyjnych, czy aplikacji bardziej użytkowych. Wystarczy jeden uzdolniony człowiek z dobrym pomysłem, aby powstał "hit". Taki hit przyniesie (często) ogromne pieniądze, aby móc robić kolejne, coraz to większe produkcje. Na Steam jest pełno indyków, które zostały zrobione przez kilka osób lub małe "firemki". Jestem pozytywnie nastawiony, że tacy ludzi będą zapełniać lukę jaka powstaje z miejscu mniejszej konkurencji.

Obawy co do wzrostu kosztu gameapss. Też je mam, ale zdaję sobie sprawę, iż M$ nie może podnosić ceny w nieskończoność bo w pewnym momencie łatwiej będzie kupić 3-4 gry rocznie, niżeli płacić abonament. Będą szukać balansu, który przyniesie im korzyści finansowe, ale nie spowoduje nagłego odpływu użytkowników. Czy cena gamepass wzrośnie przez następne lata? Zdecydowanie tak. Inflacja, rozwój usługi, nowe pomysły jak nam, graczom, dogodzić. Ale jeżeli porównasz inne usługi i dobra: gaz, prąd, piwo, netflix, bilet miesięczny, itd. To wszystkie ceny idą w górę co jest mniej lub bardziej normalne w ekonomii. Poza tym, wcześniej wspomniane indyki będą taki rynek weryfikować i w jakiś sposób szachować M$ (ale również każdą inną firmę w tym segmencie). Patrząc na ceny Office 365, mam wrażenie, że M$ wie co robi i historia pokazuje, że nie powinno być tragedii.

A teraz moje pytanie głównie do użytkowników Playstation (choć w pewnym sensie też xbox i PC):

Co jest takiego ekscytującego w "ekskluzywnych" grach? Sam przesiadłem się z PS4 Pro, na xBoxa bo u mnie to zawsze każda kolejna generacja = przesiadka z Sony na M$, albo odwrotnie. Jednak nie rozumiem tej fascynacji "ekskluziwów". Czy to chodzi o samą grę, np. The Last of Us (świetna gra), Uncharted (świetna gra), God Of War (poprzednie części były zdecydowanie lepsze), czy sam fakt ekskluzywności? Sony ma kilka tytułów, które są świetne i niedostępne na xbox. Jednak to nie znaczy, że "uncharted" w postaci Tomb Rider jest jakoś gorszy. Assassins Creed też jest dostępny, Forza dla lubiących się ścigać, jakieś gry store mode tj. Disco Elysium, A plague Tale, Lake. Jeżeli szukasz RPG to grasz w Wiedźmina, Cybera, albo coś bardziej jak Monster Hunter albo Dark Souls, albo Sekiro, albo Tales of Arise. Skąd ta fascynacja, popadająca w mantrę albo wręcz obłęd na grami ekskluzywnymi?

#xbox #xboxseriesx #xss #xboxseriess #xboxone #xboxseries #playstation #sony #playstation5 #playstation4
  • 4
  • Odpowiedz
@boguslaw-de-cubalibre: Rynek gier będzie zdecydowanie trudniejszy niż kiedykolwiek, gier powstaje zdecydowanie za dużo, gamepass jeszcze bardziej dokręca śrubę indie i segmentowi AA bo kto kupi twoją grę jeśli w gamepassie będą podobne tytuły w cenie abo?

Microsoft stosuje aktualnie ceny dumpingowe żeby przejąć rynek natomiast docelowo nie ma opcji - podniosą ceny i będą cieli koszta produkcji. Dokładnie tak jak netflix o którym też mówiono że cen nie podniesie a robi
  • Odpowiedz
@BezKrakaNiePograszMakaroniarzu:

Rynek gier będzie zdecydowanie trudniejszy niż kiedykolwiek


Zdecydowanie nie masz racji: technologia do tworzenia gier nigdy nie była łatwiejsza o tańsza: Unreal Engine jest do pewnego momentu darmowy (chyba $1mln przychodu). Nawet dodają darmowe elementy do wykorzystania (np, drzewa, krzaki, skały itd). Programy graficzne są darmowe (gimp), albo koszt abonamentu jest "śmiesznie" niski i niemal każdy jest wstanie mieś cały pakiet adobe. Nigdy nie było tak łatwo dostępnych metod dystrybucji
  • Odpowiedz
PS udają, że nic się nie stało


@boguslaw-de-cubalibre: a co miało się stać ( ͡° ͜ʖ ͡°) z perspektywy rynku branży gier SONY dalej jest większe, niż Microsoft ¯\_(ツ)_/¯ ich konsole sprzedają się lepiej, do tego mają plan zrobić obok ps plusa coś na wzór xboxowego gamepassa, wejść we współpracę z netflixem, ogólnie sytuacja rozwojowa... co do exclusive'ów to one dalej będą, ale z czasem będą też
  • Odpowiedz
Na Steam jest pełno indyków, które zostały zrobione przez kilka osób lub małe "firemki". Jestem pozytywnie nastawiony, że tacy ludzi będą zapełniać lukę jaka powstaje z miejscu mniejszej konkurencji.


@boguslaw-de-cubalibre: tu jeszcze dodam tylko, że steam i ich polityka zwrotów są bezpośrednią przyczyną upadku twórców dobrze zapowiadających się indyków ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie ma lepszego przykładu na to jak korporacja niszczy niezależnych twórców, weźmy na celownik
  • Odpowiedz