Wpis z mikrobloga

mam pytanie o podłączenie płyty indukcyjnej.
płyta bosch 6.9kW podpinana dwiema fazami, trzecia zasila piekarnik. w gnieździe płyty wg instrukcji przewód neutralny N1 i N2 należy zmostkować i tu pojawia się pytanie.

skoro w gnieździe płyty w miejscu do przykręcenia przewodu neutralnego jest już mostek to czy muszę podpinać dwa przewody neutralne czy wystarczy jak podłączę tylko jeden. po co dodatkowo mostkować dwa przewody N1 i N1?

czemu wogóle o to pytam skoro i tak mam przewód 5 żyłowy. ano bo zacisnąłem sobie takie tulejki eleganckie tylko że miałem ich za mało jak sie okazało i sie zastanawiam co może się stać jak podepnę tylko jeden przewód neutralny?

#elektryka #elektrykapradnietyka #indukcja
  • 25
@Thunderball: kolego, tak w skrócie na chłopski rozum: N1 i N2 są dwa bo masz dwie fazy zasilające ;) prąd w przewodzie neutralnym będzie sumą prądów w przewodach fazowych więc wypadałoby aby były dwa przewody neutralne lub jeden o większym przekroju :P dlatego też albo dasz przewód 4mm na neutralnym albo dwa przewody 2,5mm ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@soadfan: @100mph: jak to w końcu jest z prądem w N przy indukcji? Ostatnio na którejś z grup elektryków na fb człowiek przekonywał, że w przewodzie neutralnym nie płyną żadne zwiększone prądy, bo mamy przecież do czynienia z przesunięciem fazowym między fazami płyty (i trzecią piekarnika w typowym układzie zasilania kuchenki). Oczywiście inaczej jest w sytuacji wielokrotności 3. harmonicznej, gdzie wszystkie trzy fazy są ze sobą zgodne w fazie i
** Dodam jeszcze, że oryginalny przewód Boscha dołączony do płyty to jakiś DEKO czy DAKO 5 x 1.5mm2. Dlatego podpiałem na tym Wago bo grubszy i wydało mi się fajne, że opcja rozłączenia w razie potrzeby
@wypokowy_expert: tak, w ścianie mam 5x2.5mm^2. idąć twoim tropem jakby miały się sumować to na 3x2.5mm neutralny powinien mieć 7.5mm^2 a że takiego nie ma to następny po 6mm^2 jest 10mm^2. nie widziałem nigdzie przewodu w którym brązowym, czarny, szary i zielono-zółty mają 2.5mm a niebieski ma 1x10mm
@wypokowy_expert wiesz co, miałem ten dylemat jak u siebie podłączałem ale wyszedłem z założenia, że prawdopodobnie pola płyty są dzielone na dwie różne fazy i stąd oznaczenie neutralnego na shemacie jako grubszy albo jako dwa przewody zmostkowane ;) nigdzie schematu polaczen wewnetrznych płyty nie znalazlem ;) z tego schematu wnioskuję, że tak właśnie jest
@Thunderball przekroi się tak nie przelicza, sprawdź obciążalność długotrwałą przewodów ;) przekrój N masz w układzie gwiazdy, w punkcie zerowym, jak zrobisz wykres wskazowy to Ci wyjdzie, że przy jednakowym obciążeniu faz przy odbiorniku rezystancyjnym w przewodzie N nie płynie prąd;) problem jednak z indukcjami jest taki, że masz tam dwie fazy i prawdopodobnie każda faza zasila po 2 pola więc na każdym zacisku N na powrocie masz prąd jednej fazy ;)
@szwelx a jakby narysować i=f(t) dla 3 faz i usunąć jedna fazę to różnica amplitud dla konkretnego t wskazałaby nam amplitudę prądu w punkcie zerowym ;) kuchenka nie musi pracować razem z płytą, poszczególne pola w płycie mogą być zasilane różnymi fazami, różne płyty mogą różnie pracować i jedna może pracować gdy druga nie pracuje, dodatkowo nie są czysto rezystancyjne ;) nie chce mi się tylko rysować tego w niedziele xD
że prawdopodobnie pola płyty są dzielone na dwie różne fazy i stąd oznaczenie neutralnego na shemacie jako grubszy albo jako dwa przewody zmostkowane


@100mph: bo ta płyta to tak na prawdę 2 odbiorniki 1F, mogą być zasilane z jednej fazy (choćby w UK prawie standard to przyłącze 1F... 100A) Wtedy neutralnym cały prąd musi wrócić, a w ścianie siedzi wtedy 6mm^2

idąć twoim tropem jakby miały się sumować to na 3x2.5mm
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@100mph: no właśnie, wychodziłem do tej pory z punktu, że mówi się o zerowym prądzie wyrównawczym, ale dla trzech sinusoid przesuniętych względem siebie o 120 stopni. Musiałbym chyba znaleźć ten wpis z facebooka i go zacytować dosłownie, bo sporo mi namieszał w głowie.
@100mph: Znoszą się, a nie dodają, nie wiem skąd masz wzór ale chyba nie od tego. Przy idealnym obciążeniu 3 faz na neutralnym masz 0A. Sumują się tylko prądy fazowe harmoniczne i być może kiedyś pojawią się przewody z nieco grubszym N ale to na razie przedmiot rozważań.