Wpis z mikrobloga

Będę kupował koparki do krypto. Robię research, ale mam jedną wątpliwość i poproszę o opinię ludzi którzy obserwowali ten rynek od lat. Mam budżet około 100k PLN, więc nie chciałem iść w GPU tylko w dedykowane maszyny na ASICach. Kiedy GPU tracą na znaczeniu i przestaje się opłacać na nich kopać to rozumiem, że mają swoją wartość i można je jeszcze sprzedać choćby graczom, ale z ASICami już tego nie zrobię. Co ludzie robią z używkami? No i historycznie jak szybko te maszyny się deaktualizują? Ceny (u polskich dystrybutorów) ustawione są tak żeby to się zwracało po 1 roku. Czy one mają szansę dawać sensowny zysk znacząco dłużej?

#kopaniekryptowalut #kryptowaluty
  • 19
@mazaken: wchodzę na whattomine, wpisuję koszt prądu, patrzę na konkretny model np. antminer L7 który na allegro jest do kupienia od dwóch polskich dystrybutorów, mnożę dzienny zysk * 365 i porównuję z ceną ofertową sprzętu i jest to równe niemal co do złotówki. z innej beczki to ten sam sprzęt u europejskich dystyrbutorów podlinkowanych na whattomine jest o 1/3 tańszy (ale oczywiście niedostępny)

@malebro @parowka_al_dente Mam tokeny i chciałem zdywersyfikować trochę
@bitplenty: Naucz się na moim doświadczeniu, w 2013 roku kupiłem za 50BTC Block Erupter Blade'a który wtedy wydawał się perfekcyjną inwestycją i miał się zwrócić w trzy miesiące. Niestety ponad miesiąc z tego poszedł na kwestie celne, a jak już wszystko zainstalowałem to wyszło mi że zwrot powinien być w najlepszym wypadku w rok. Ostatecznie ten asic (z tego co wiem to pierwszy dostępny dla anonków na rynku) wykopał coś 20
Popatrz jaki jest ROI tej koparki przy polskich cenach prądu. Ile miesięcy zanim zacznie zarabiać na czysto. Jak płacisz w Polsce normalnie za prąd to nie jest dobra inwestycja.

Lepiej jak zdywersyfikujesz ten kapitał na różne Coiny Layer 1 i wrzucisz na staking. Tak jak wyżej jak nie masz prądu za pół darmo to odpuść w inwestycje szybko tracącego na wartości Asica @BitPlanet
opłaca się jak masz prąd przemysłowy albo kradniesz

Tak jak wyżej jak nie masz prądu za pół darmo to odpuść


@malebro: @JeyKay: przeciez prad nie odgrywa tu az tak duzej roli. Zakladajac ze OP za 100k kupilby koparke 1Gh/s przy zuzyciu 3000W (a spokojnie da sie mniej) to przy cenie ETH na dzisiejszym poziomie $3300 po roku kopania jest tak:

1.Wartosc wykopanego ETH: 72k PLN
2. Koszt pradu: 17k (0,66zl
@callmemiro: Spoko, ale w dalszym ciągu jest to nietrafiona inwestycja moim zdaniem, poza tym obecnie w Polsce KWh na 2022 to 0,72 - 0,80zł. Gdyby koparka mu się zwróciła po 6 miesiącach to można się zastanawiać. Tutaj ledwo może po roku wyjść na 0(zakładając obecną cenę).

Dochodzi jeszcze do tego koszty potencjalnego serwisu koparki Asicki nie są całkowicie bezobsługowe. Końcówka
hossy jak już nie koniec. Przy stakingu na L1 nie masz
szczegolnie ze ETH ma przejsc na PoS w tym roku


@banciur: wiesz no, mialo przejsc juz z 2 lata temu

@JeyKay: ja nie twierdze, ze jest to pewna inwestycja. Twierdze tylko, zeby odpuscic jak sie nie ma pradu za pol darmo jest bez sensu poniewaz 8k roznicy za prad to jest #!$%@? w tym przypadku.
Spoko, ale w dalszym ciągu jest to nietrafiona inwestycja moim zdaniem, poza tym obecnie w Polsce KWh na 2022 to 0,72 - 0,80zł


@JeyKay: Na G11, a jak kopiesz to idziesz w G12W albo lepiej w G13, wtedy wychodzi taniej.

Cena prądu nie gra tutaj takiej dużej roli, bo i tak mamy całkiem tani prąd (w Niemczech to mają 0.20 - 0.30 eurocentów z kWh).
@callmemiro

wiesz no, mialo przejsc juz z 2 lata temu


Wiesz 2 lata temu mówiono że kiedyś przejdziemy na PoS bez konkretnych planów teraz masz działający ostateczny testnet który to sprawdza.