Wpis z mikrobloga

Chciałbym sprawdzić osobiste odczucia użytkowników dotyczące tego, do jakiej klasy społeczno-ekonomicznej należą.

Byłoby miło gdybyście napisali co waszym zdaniem trzeba spełniać, aby należeć do klasy średniej.

#neuropa #4konserwy #pieniadz #polska #ankieta #pytanie #zarobki #spoleczenstwo #bekazpisu
Ordo_Publius - Chciałbym sprawdzić osobiste odczucia użytkowników dotyczące tego, do ...

źródło: comment_1642173169G46fVb0WDD0TVL2T84CgO9.jpg

Pobierz

Do jakiej klasy społecznej należysz?

  • Klasy niższej 45.8% (70)
  • Klasy średniej 46.4% (71)
  • Klasy wyższej 7.8% (12)

Oddanych głosów: 153

  • 16
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ordo_Publius: IMO, może być to trochę problematyczne do rozróżnienia. Jeden może twierdzić, że jest klasą średnią, mimo, że zarabia 6-7 tysięcy, a drugi tez siebie za takiego uwaza, mimo, że zarabia 30 tysięcy. Więc pewnie się zaraz okaże, że każdy kto nie zarabia minimalnej, uważa się za klasę średnią.
  • Odpowiedz
do niższej też się nie zaliczam raczej, bo wiem, że są ludzie co mają gorzej lub zdecydowanie gorzej.


@WarmWeather: I? Możesz nawet zarabiać średnio lub dobrze, a nadal być w klasie niższej. To też zależy od subiektywnych odczuć.

Dla jednego człowieka dobrze to będzie 5k na rękę, a dla drugiego dobrze zaczyna się dopiero od 10k.

Dlatego ciekawi mnie jak siebie widzą Polacy i czym według nich jest np. klasa średnia.
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius:

Dolne progi klasy średniej.

Steć mnie na opłacenie rachunków, zaspokojenie potrzeb i na jakieś przyjemności, a przy tym mogę odłożyć pieniądze na poduszkę bezpieczeństwa, albo na inne drobnostki.

Nie stać mnie na kupno mieszkania.
Nie stać mnie na kupno i utrzymanie samochodu (bez zmniejszania poziomu życia), ani na żadne inne większe wydatki i inwestycje rzędu kilkunastu tysięcy i więcej. Nie czuję się też wystarczająco pewnie i stabilnie finansowo, aby zaciągać
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: klasa średnia to tak od 10k w przypadku singla, albo jakieś 16/18k total w przypadku małżeństw. Ja jestem swiadomy że zarabiając kapkę powyżej średniej krajowej należę do klasy niższej
  • Odpowiedz
@Sotha: czyli taki styl "za dużo żeby umrzeć, za mało żeby godnie żyć" mam tak samo :D dlatego uważam się za klasę niższą mimo zarobków trochę wyższych od średniej krajowej
  • Odpowiedz
Dla jednego człowieka dobrze to będzie 5k na rękę, a dla drugiego dobrze zaczyna się dopiero od 10k.

Dlatego ciekawi mnie jak siebie widzą Polacy i czym według nich jest np. klasa średnia.


@Ordo_Publius: Klasa średnia to nie tylko zarobki.

Klasa średnia to też określony RODZAJ pracy. powinna to być praca CZYSTA, Intelektualna, oparta na kontakcie/wpływaniu na ludzi.

I tak kafelkarz czy kierowca tira, albo rolnik, niezależnie od zarobków nie będzie
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: klasą średnią jesteś wtedy, kiedy obojętne Ci jest, czy masz ulgę dla klasy średniej, czy nie, bo 500 zl w tę czy w tę stronę, nie robi ci żadnej różnicy w budżecie

  • Odpowiedz