Wpis z mikrobloga

@genocidegeneral: Jakie elektryczne? Może być oporowa grzałka i wtedy 1kWh ciepła kosztuje tyle co 1kWh prądu (ok. 65-70 groszy), a może być pompa ciepła i 1kWh ciepła kosztuje tyle co 0,25 kWh prądu (16-20 groszy). Jakiego gazu - LPG z butli czy ziemny z sieci? 1 kWh gazu ziemnego z sieci kosztuje dzisiaj 25 groszy, LPG zależy od dostawcy, ale w granicach 30-40 groszy za 1 kWh.

Reszta to już
  • Odpowiedz
@srgs: Pompa powietrze-woda ma SCOP efektywny od 2,8-4,5 zależy od warunków, pompa powietrze-powietrze (klimatyzator) ma 3,8-4,2. Ja grzeję klimatyzatorem i jestem zajebiście zadowolony, gaz odpalam tylko jak są spore mrozy.
  • Odpowiedz
@bohun21: W dokumentacji jest jedynie nominalny SCOP wg normy unijnej, wykresów nigdzie nie widziałem.

@oguras: To praktycznie to samo co farelka pod względem energetycznym. Różnica jest taka że ogrzewając poprzez promieniowanie, a nie radiację szybciej odczujesz przyjemne ciepło. Ale jeśli chcesz nagrzać pomieszczenie do 20C to zużyjesz tyle samo prądu co zwykłe oporowe. Tyczy się to wszystkich folii grzewczych, kabli grzejnych i innych zabaw prądowych.
  • Odpowiedz