Wpis z mikrobloga

180 + 1 = 181

Tytuł: Miasto ślepców
Autor: José Saramago
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788375102482
Tłumacz: Zofia Stanisławska-Kocińska
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 348
Forma książki: e-book
Ocena: 2/10
Ostrożnie obmacała nogę mężczyzny, szukając odłamka, Już mam, czuję coś twardego. Jeden ze stojących ślepców roześmiał się, No to wykorzystaj okazję, jak twarde, trzeba ssać. Wszyscy wybuchnęli śmiechem, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. (...) Ależ miałam okazję, na co odezwał się skaleczony, Jeśli tylko zechcesz, mogę ci dać do ssania coś lepszego. Nikogo nie oburzył ten ryzykowny żart, przeciwnie, wszyscy pokładali się ze śmiechu.


Ja się ze śmiechu nie pokładam i w tym momencie to przerywam, bo z każdą stroną mnie to męczy coraz bardziej.

Jeśli traktować tę książkę dosłownie jako horror czy inne postapo, to jest po prostu tragiczna, tam się dzieją takie kretyńskie rzeczy i wszyscy się zachowują tak bez sensu, że nie da się tego czytać, a i jest też spora dawka krindżu przy okazji.

No ale pewnie autorowi chodziło o co innego, że to taka metafora społeczeństwa, jak to się ludzie upodlą mając władzę i co ludzie zrobią, żeby przeżyć i jacy to się dobrzy mesjasze wśród nich nie znajdą. Dla mnie to strasznie płytkie, motyw bardzo oklepany, a okrpona fabuła nie pozwala nawet tego potraktować poważnie. Równie dobrze takie same przemyślenia można znaleźć we wszelkich filmach o Zombie czy innym Squid game.

Jedno oczko w górę za pomysł i za formę, podobało mi się, że jest to pisane jednym ciągiem bez odstępów na dialogi.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #sarmago #literaturapieknabookmeter
s.....w - 180 + 1 = 181

Tytuł: Miasto ślepców
Autor: José Saramago
Gatunek: literatu...

źródło: comment_1641828084SpqGtqHcBc6wwvbEWPMfbI.jpg

Pobierz
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.8 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 362
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-09 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★ (2.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-09 -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@smierdakow:

fabuła to chyba na bieżąco wymyślana była

Też miałem takie wrażenie. Do niego dochodziło jeszcze jedno. Wydawało mi się, że autor napotykając jakiś problem jak pchnąć akcję dalej przypominał sobie co napisał do tej pory i stwierdzał "a #!$%@?, jak takie rzeczy już wymyśliłem, to napiszę se teraz tak" i pisał pierwsze co mu do głowy przyszło. Bo ilość absurdów rośnie wykładniczo z kloejnymi stronami.