Wpis z mikrobloga

Jestem fullstakiem, który ogarnia też sprawy serwerowe oraz ci/cd.

Co robię:
- programowanie
- konfiguracja CI/CD (jenkins, gitlab-ci, github actions)
- przygotowywanie programistom środowisk deweloperskich (głównie docker)
- konfigurowanie serwerów (apache, nginx itp.), ogarnianie certyfikatów - generalnie utrzymywanie
- pewnie niedługo dojdzie kubernetes

Dla mnie te cztery ostatnie punkty również podchodzą pod usługi związane z oprogramowaniem, czyli niestety 12%, a nie 8.5%.
Jak uważacie?
Składał ktoś w podobnej sytuacji wniosek o interpretację?

#programista15k #programowanie #devops #niedajsieokradac #nowylad
  • 14
to bardziej DevOps niż fullstack ;) Dopisz sobie coś, typu sporządzanie dokumentacji do kodu i będzie się zgadzać.


@eXcore: Lwia część to programowanie. Devopsem się jeszcze nie nazwę. Pisanie dokumentacji podchodzi pod 8.5%? Doradzasz z doświadczenia czy tak o Ci się wydaje? :)

spotkałem gdzieś interpretacje, w której US potwierdził że DevOps to 8.5


@djmentos: No właśnie też coś widziałem z poprzednich lat, ale komentarze z https://programistanaswoim.pl/85-ryczaltu-w-branzy-it-zrabialne trochę mnie stresuja,
@ziolowow: Ja pracuję teraz jako devops, ale mam zakres obowiązków od konfiguracji sieci w GKE przez konfigurację pipelineów, do czystego pisania kodu w golangu. W 2020 dostałem pozytywną interpretację od US. Polecam wynająć prawnika i niech oni się bawią ( ͡º ͜ʖ͡º) Jeżeli potrzebujesz sprawdzonego prawnika, to mogę polecić.
@demonsthere: Ale rozumiem, że na fakturze rozdzielasz, co idzie pod 8.5, a co pod (wtedy jeszcze) 15%, nie? Nie wiem czy prawnik się opłaci do takiej sprawy - nie jestem full-time opsem. Mógłbyś mi napisać, co masz dokładnie wypisane w obowiązkach na umowie?
@ziolowow: Mireczku, mam dokładnie te same pytania jako MLOps i nadal szukam informacji. Wcześniej pojawiło się to samo pytanie na mirko, ale bez konkretnej dla mnie odpowiedzi.

Ostatnio współpracownik otrzymał poradę od doradcy podatkowego, iż na ten moment może mieć 2 pozycje na fakturze (obie po 12%), a w międzyczasie zalecił wysłanie wniosku o interpretację podatkową do US (nie wiem czemu nie do GUS czy KIS). Zrozumiałem, iż jeśli wniosek
@ziolowow @arctic6: Ostatnio prawie codziennie pojawiają się pytania o 8.5% na grupie "Programista Na Swoim". Wczoraj natknąłem się na dość ciekawą poradę:
"Teraz musimy tylko wybrać czy ryczałt czy nie. Jako że podatek odprowadzamy w cyklu rocznym można zacząć np dla bezpieczeństwa odprowadzać zaliczki jakby to miało być 12% a po uzyskaniu pozytywnej interpretacji potraktować poprzednie zaliczki jako nadpłaty i potem odprowadzać mniej. Pita i tak wysyła się do
@Pyxelr: Ja pewnie styczeń/luty bym wystawiał normalnie tylkok usługi programistyczne, a od marca (jeśli przeszłaby interpretacja), zacząłbym wystawiać dodatkowy punkt na fakturze.

Właśnie napisałem niego - zobaczymy, czy (i kiedy) odpowie. :)

Dzięki