Wpis z mikrobloga

Mirki z #gielda jak to działa - jak sprzedam opcję typu Put po cenie odrobinie niższej niż obecna to zgarnę Premium za opcję a jak papier spadnie do tej ceny to będę zmuszony kupić 100 sztuk akcji, dobrze to rozumiem?

Czyli jeżeli chcę kupić 100 sztuk akcji spółki X po cenie odrobinie niższej niż obecna (powiedzmy teraz jest po $100 a ja chcę zgarnąć za $97 na najbliższym wahnięciu) to zamiast ustawiać buy z limitem bardziej opłaca mi się sprzedać put ze strike price na $97? Wyjdzie na to samo ale jestem do przodu premium?
  • 10
Mirki z #gielda jak to działa - jak sprzedam opcję typu Put po cenie odrobinie niższej niż obecna to zgarnę Premium za opcję a jak papier spadnie do tej ceny to będę zmuszony kupić 100 sztuk akcji, dobrze to rozumiem?


@gatineau: tak

Czyli jeżeli chcę kupić 100 sztuk akcji spółki X po cenie odrobinie niższej niż obecna (powiedzmy teraz jest po $100 a ja chcę zgarnąć za $97 na najbliższym wahnięciu)
@Max3nium: no ja wiem ale w alternatywnym scenariuszu (zlecam zlecenie buy z limitem) zlecenie weszłoby mi po 97 i zjechałbym z papierem do 80 - wyjdzie na to samo, ale nie zgarnąłem premium za opcje

tu generalnie nie mam zamiaru handlować tym papierem, jestem zdecydowany kupić żeby trzymać lata. Z tego punktu widzenia sprzedaż Put wydaje się bardziej opłacalna niż buy z limitem bo mój cost basis obniża się o premium
@Max3nium: @shaki24: a wiecie na płynnych papierach (popularne ETF typu VTI) jaka jest szansa że cena spadnie poniżej strike price i nikt nie zrealizuje opcji? Zakładałbym że jest tam dużo market makers i to wchodzi niemal natychmiast, ale nigdy się w to nie bawiłem to nie wiem
@gatineau: zerowa. Spora część brokerów sama realizuje opcję w interesie swojego klienta w dniu zapadalności jeżeli jest In The Money oczywiście.

btw. jako sprzedawca nie mozesz zrobić early excresisie - pomyliłem się tam wyżej.
@shaki24: a w takim razie gdzie jest strata? W sensie czemu ktokolwiek miałby kupować z limitem zamiast sprzedawać puty? Chodzi tylko o wielkośc zlecenia (trzeba kupować setkami) czy jest jeszcze jakieś ryzyko którego nie widzę?
@gatineau: Przy sprzedaży opcji ryzyka nie ma, albo jest takie, ze licząc na jeszcze niższą cenę zamiast kupić akcje sprzedaż puta i owszem zgarniesz premium ale zostaniesz bez papieru.
Sprzedając call-a ze strike price np. +10% od ceny jaką zapłaciłeś za akcje ryzykujesz iż cena wzrośnie +20% a ty zostaniesz z +10% + premium. Albo, że cena wzrośnie do targetu przy którym byłbyś skłonny sprzedać własne akcje z zyskiem, ale jako,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@gatineau:

no ja wiem ale w alternatywnym scenariuszu (zlecam zlecenie buy z limitem) zlecenie weszłoby mi po 97 i zjechałbym z papierem do 80 - wyjdzie na to samo, ale nie zgarnąłem premium za opcje


W teorii strategia wydaje się bezpieczna ale nie masz 100% pewności tego co się wydarzy. Jeśli akcje polecą to spróbujesz zminimalizować straty i odkupić opcję - w takim przypadku w zależności od daty wygaśnięcia opcji i
Musisz też wiedzieć że w 90% przypadków nie uda Ci się kupić / sprzedać opcji po cenach które widzisz. Granie opcjami to granie w grę z grubymi rybami, bo to przeważnie oni mogą sobie pozwolić na obracaniem tysiącami opcji i ich czas nie nagli. Market makers mają swoje algorytmy - załóżmy bid/ask opcji to 0,2/0,5 .

Możesz dać ask 0,45 I zobaczysz że w ułamku sekundy cena opcji zmaleje dla całej masy
W takim wypadku na Twoim miejscu kupiłbym akcje bo aktualnej cenie


@Max3nium: u mnie temat jest taki że broker (IBKR) nie pozwala kupić papieru bezpośrednio bo to amerykański ETF i nie składa jakichś raportów wymaganych przez EU więc europejscy klienci chronieni przez wspaniałą Komisję mają bana na zakup

Ale ban na zakup dotyczy ETFa bezpośrednio, a nie instrumentów pochodnych - a więc nie mogę kupić ETF ale mogę handlować opcjami pod