Wpis z mikrobloga

Gdy półtora roku temu ludzie wyszli na ulice białoruskich miast pisałem, że wygra na tym Rosja. Byłem, w każdym razie w Polsce, niemal osamotniony w tym poglądzie. Bywa i tak, mogłem się przecież mylić. Myślałem, że to świetna okazja do dyskusji. Zamiast dyskusji spotkały mnie wówczas ze strony tzw. ekspertów od Białorusi i szerzej polityki wschodniej jedynie wyzwiska. To, czyje prognozy były trafne widać gołym okiem. Wygrała Rosja.

Minęło półtora roku. Wybuchły protesty w Kazachstanie. Nasi romantycy jak zwykle nie rozumieli dokładnie nic i jak tylko zobaczyli tłumy na ulicach zaczęli się cieszyć. Inaczej niż na Białorusi tu gra potoczyła się jednak znacznie szybciej. Oto od kilku godzin w Kazachstanie lądują kolejne rosyjskie jednostki powietrzno-desantowe.

USA - cóż za niespodzianka - ograniczają się do nic nie znaczącego wezwania do wstrzemięźliwości, czyli nie robią dokładnie nic. Nie robią nic z banalnego powodu. Wolą otóż, by Kazachstan był w rosyjskiej a nie chińskiej strefie wpływów.

Polska, z naszą głupawą pseudo-analizą znalazła się na kursie kolizyjnym z władzami w Kazachstanie (przypominam, że mamy w Kazachstanie polską mniejszość), podłożyła się propagandowo Rosji i ośmieszyła na Zachodzie, który widzi, że Polska nic a nic nie rozumie polityki światowej. Jest dokładnie tak jak musi być, gdy za politykę zagraniczną odpowiada towarzystwo wzajemnej adoracji, które kiedyś ochoczo klaskało PO, a teraz równie ochoczo klaszcze PiS, a które de facto interesuje się nie polityką zagraniczną, a tym by zawsze i niezmiennie mieć "etat".

Są kraje, w których o polityce zagranicznej decyduje raison d'etat. W Polsce tylko etat. A że koniec końców podle płatny to etacik ledwie.

Więcej w tekście:

https://wiadomosci.onet.pl/.../witold-jurasz.../2jrk8nn

#kazachstan #rosja #usa #neuropa
Pobierz naczarak - > Gdy półtora roku temu ludzie wyszli na ulice białoruskich miast pisałem,...
źródło: comment_1641494812xWwXlSTqd8hFUXQ7DCwxzK.jpg
  • 8
Polska, z naszą głupawą pseudo-analizą znalazła się na kursie kolizyjnym z władzami w Kazachstanie


@naczarak: Co on pieprzy, czy ktokolwiek decyzyjny w Polsce wypowiedział się na temat kryzysu w Kazachstanie w tonie jaki ten typ insynuuje, że opowiedzieliśmy się za którąkolwiek ze stron? No chyba, że gość śledzi wykop i wydaje mu się, że oficjalne stanowisko Polski to stanowisko wykopu xD Gość sam się liże po jajach, zabawne.
Gdy półtora roku temu ludzie wyszli na ulice białoruskich miast pisałem, że wygra na tym Rosja. (...) To, czyje prognozy były trafne widać gołym okiem. Wygrała Rosja.


@naczarak: A to się jeszcze okaże. Naprawdę dziwi mnie, że specjalista od geopolityki ocenia skutki i ogłasza wyniki raptem po półtora roku; przecież takie sprawy trwają lata, albo i dziesięciolecia.

Czy "karnawał Solidarności" w Polsce wygrała Rosja, bo Jaruzelski wprowadził stan wojenny?
Czy "Pomarańczową
Naprawdę dziwi mnie, że specjalista od geopolityki ocenia skutki i ogłasza wyniki raptem po półtora roku; przecież takie sprawy trwają lata, albo i dziesięciolecia.


@xniorvox: Jurasz, któremu bron Boże nie odmawiam wiedzy i kompetencji, coraz bardziej popada w syndrom "wszyscy się mylicie, żaden z was nie ma racji" i dość często najpierw tworzy chochoła, a potem z nim polemizuje. Jednocześnie podkreślając jak to PiS i PO to jedno zło, miernoty promują
miernoty promują miernoty, za polską politykę zagraniczną odpowiadają niekompetentni karierowicze, a prawdziwi fachowcy (zgadnijcie kogo mam na myśli) są w odstawce


@JPRW: Wypisz, wymaluj – to samo co pisze codziennie wypokowa gówniarzeria. Jakby człowiek wiedzę stąd czerpał, to z tagu #kazachstan by się dowiedział, że tam w porównaniu z Polską to jest raj, bo gaz tańszy i w twarz ludziom nie plują.
Z tą różnicą, że Jurasz akurat wie co mówi,
@naczarak: Ale co Rosja niby wygrywa? Ostatecznie to przegrywa przychylność tych społeczeństw i powoduje, że jak tylko będą miały cień szansy urwać się spod ruskiego miru to to zrobią. A w ciągu najbliższych 100 lat na pewno będzie taka szansa. Krótkoterminowo sukces, w dłuższej perspektywie całkowita katastrofa.
@JPRW: przetyp, a teraz w co drugim swoim wpisie pisze o tym jak to inni mieli złe prognozy, a teraz nie chcą się do tego przyznać, tylko on miał rację ale nikt go nie zechciał posłuchać