Wpis z mikrobloga

Mirki, ktoś przechodził ostatnimi czasy procedurę zmiany instalacji w mieszkaniu w bloku na trójfazową? Remontuję obecnie mieszkanie, wymieniana jest cała instalacja elektryczna i przygotowywana pod trzy fazy, bo chcę zrezygnować z gazu i podpiąć płytę indukcyjną. Wiem, że najpierw muszę mieć zgodę zarządcy budynku (w tym wypadku Wspólnoty), a potem złożyć wniosek do Tauronu. Z pierwszym nie powinno być problemu, bo w tym roku był przeprowadzony remont klatki, podczas którego do puszek przy każdym mieszkaniu zostały doprowadzone przewody pod trzy fazy, przy licznikach są też przygotowane zabezpieczenia dla trzech faz. Optymistycznie zakładam więc, że cała operacja po stronie ZE ograniczy się do ewentualnej wymiany licznika i zabezpieczeń. Bardziej interesują mnie koszty tej zmiany. Z dotychczasowej jednej fazy i 4 kW mocy umownej będę chciał przejść na 3 fazy i ok 12 kW mocy.

I tu po tym długim wstępie pojawia się moje pytanie, czy ZE pobiera opłatę za każdy kW, o który zwiększana jest moc umowna? Szukałem tej informacji, ale wszędzie jest mowa o mocy przyłączeniowej i głównie w kontekście domów jednorodzinnych, a moc przyłączeniowa i moc umowna to chyba nie jest to samo, nie? Drugie pytanie - czy przy taryfie G dla gospodarstw domowych są obecnie jakieś opłaty stałe, których wysokość jest uzależniona od mocy umownej? Na fakturze widzę opłatę mocową, ale jej wysokość jest chyba zależna od rocznego zużycia energii, a nie od zadeklarowanej mocy? Jeśli cała oszczędność z likwidacji gazu pójdzie w dodatkowe koszty abonamentowe enrgii to może cała operacja jest nieopłacalna?

#tauron #prad #energetyka #indukcja #remontujzwykopem
  • 2