Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuje rady z awarią komputera. Od dłuższego czasu zaczęły pojawiać się nagłe niebieskie ekrany oraz (częściej) gwałtowny zwis systemu. Myślałem, że to kurz i przegrzanie więc czyściłem dokładnie sprzęt, dawałem mu odpocząć i potem znowu długo był spokój. Niestety od tego tygodnia objawy się nasiliły i dzisiaj taki freeze wystąpił kilka razy. Niezależnie od tego czy włączona była gra czy przeglądarka. Sprawdzałem temperatury CPU i GPU i mimo bezpiecznego zakresu 40C wystąpiło kolejne zawieszenie systemu. Komputer ma już 5-6 lat~, ale dobre podzespoły. Dodatkowo sprawdziłem pamięć ram za pomocą Memtest i pokazały, że nie ma najmniejszych problemów. Zastanawiam się w takim wypadku czy to wina zasilacza? Może po prostu już się zużył (750W Chieftec). Druga opcja, która przychodzi mi do głowy do absurdalnie stara płyta główna, jeszcze z wcześniejszego komputera (na socket 1150 i siedzi na niej i7 4770 oraz GTX 1080). Będę wdzięczny za porady jak spróbować to rozwiązać samemu. Inaczej czeka mnie kosztowna wizyta u informatyka. #komputery #niebieskiekransmierci #problemkomputerowy #informatyka
  • 11
@AVATARKUBA122: Nie robiłem od długiego czasu. Może nawet od momentu zmiany podzespołów, wtedy zainstalowany był świeży system.
@renkaboga: Dysk mam kupiony jakieś 3 lata temu - SSD. Mogę jakoś sprawdzić czy to on się sypie?

Najgorsze jest to, że czasem po takim zwisie komputer próbuje się włączyć i od razu się wyłącza. Taki cykl co 3 sekundy. Nie reaguje wtedy na przyciski resetu i muszę robić twarde odcięcie prądu :(
. Sprawdzałem temperatury CPU i GPU i mimo bezpiecznego zakresu 40C wystąpiło kolejne zawieszenie systemu. Komputer ma już 5-6 lat~, ale dobre podzespoły.


@Kraniec: zbadaj - Hwinfo i OCCT. Ten ostatni program ma różne tryby - obciążaj po kolei różne komponenty, monitoruj temperatury i napięcia. Zobacz gdzie się wykrzacza.
@AVATARKUBA122
@renkaboga
@majk3l
@gpvx
@tamdolicha Panowie, nie zdążyłem nawet nic sprawdzić. Dzisiaj komputer nie chce się włączyć. Uruchamiają się wiatraki, zaczyna ładować system po czym następuje reset i zaczyna się włączać /wyłączać co kilka sekund. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż wizyta u informatyka.. To sobie przez długi weekend pograłem.
@AVATARKUBA122: @tamdolicha: @gpvx: @majk3l: @renkaboga: Pozwolę sobie was zawołać, może będziecie ciekawi co się #!$%@?ło. Jeżeli chodzi o hardware to - nic (o dziwo). Natomiast coś się mocno popsuło z systemem. Jakieś 2 lata temu montowałem 3 dysk (SSD) i za cholerę nie mogłem sobie z tym poradzić w domu. Ciągle go system nie wykrywał albo były jakieś dziwne dziwy. Pojechałem do informatyka i ten też musiał