Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, uczył się ktoś z was języka obcego w późniejszym wieku? Ja mam 23 lvl i chciałem się nauczyć rosyjskiego. Do tej pory umiem tylko angielski na C1 i nie wiem czy jest sens się uczyć od początku nowego języka.

#jezykiobce #kiciochpyta #naukajezykow

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61d4ab0137651b000a905fc0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 12
  • Odpowiedz
i nie wiem czy jest sens się uczyć od początku nowego języka.


@AnonimoweMirkoWyznania: My też nie wiemy, czy w twoim przypadku ma to sens. Jeśli chcesz władać suahili, to nauka rosyjskiego nie jest dobrym pomysłem. Ale jeśli chcesz znać rosyjski - to nauka rosyjskiego jest dobrym pomysłem.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania Zawsze jest sens uczyć się języka. Masz dopiero 23 lata. Mózg w tym wieku nadal jest bardzo elastyczny i łatwo przyswaja wiedzę. Biegłości native speakera może już tak łatwo nie osiągniesz (choć i to da się zrobić), ale bez problemu nauczysz się na tyle żeby wszystko rozumieć i samemu być komunikatywnym. Na naukę języka nigdy nie jest za późno. Oczywiście z wiekiem pewne rzeczy przychodzą trudniej, ale wszystko da się zrobić.
  • Odpowiedz
23 lata to „późniejszy wiek”?! Mam 32, dla mnie „późniejszy wiek” to 40. Odpowiadając na pytanie: tak młody już nigdy nie będziesz wiec teraz jest najlepszy moment
  • Odpowiedz
NiebieskiKarp: Ja się uczę samemu od półtorej roku rosyjskiego. Moje tipy:
1) naucz się cyrylicy
2) naucz się 1000 najpopularniejszych słówek (20 dziennie przez 50 dni, tylko nie jak w szkole, ucz się według skojarzeń, wplataj słówko w zdanie po polsku, rzeczowniki wpisuj w google i sprawdzaj obrazy, ogólnie dużo jest ciekawych metod uczenia się słówek, tylko pamiętaj o prawidłowej wymowie, osobiście polecam słownik na babla + regularne powtarzanie, ja do
  • Odpowiedz
CharyzmatycznaPłaszczka: @Trzesidzida: co masz na myśli, że do poziomu nativa nie dojdzie?
a co z gostkiem który ukończył 28 lat, uczy się nowego języka obcego angielski ledwo B2 i chciałby w tym nowym języku mówić jak native? Czy po x latach za granicą w tym kraju jest wstanie mówić jak native czy nie ma szans i zawsze będzie słychać że jest outsiderem?

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania Miałem na myśli. critical period hypothesis - hipotezę z badań Chomskyego na temat psycholingwistyki mówiącą że po przekroczeniu określonego wieku (tj etapu dojrzewania) osiągnięcie biegłości native speakera może być trudne albo wręcz niemożliwe, bo mózg po dojrzewaniu traci trochę elastyczność i przyswaja wiedzę w inny sposób. To jednak tylko hipoteza i życie pokazuje że wcale tak do końca nie jest. Tak zresztą napisałem - że w pewnym wieku poziomu native'a nie
  • Odpowiedz