Wpis z mikrobloga

imperialistyczna polityka USA


@Gwendeith: w jaki sposób? Sankcje? Są wynikiem kradzieży majątku amerykańskich firm. Nie wyobrażam sobie żeby miała zostać zniesiona, dopóki Kuba albo nie wypłaci gigantycznych odszkodowań z odsetkami albo Kuba nie wprowadzi demokratycznego systemu rządu, obali partii komunistycznej (może przekształcić się w socjaldemokrację) i nie pogoni doradców z ChRL i Rosji.

Gdzie tu wina jakakolwiek USA?
a kiedy USA wypłaci odszkodowania za okupację i zbrodnie wspieranych przez siebie reżimów?


@Morderczy_Morszczuk: nigdy

Jak USA grabi i zmusza do niewolniczej pracy to brak winy


@Morderczy_Morszczuk: istnieją inne sposoby walki z amerykańskimi korporacjami o prawa pracowników niż nacjonalizacja majątku, zakaz działalności firm (np. w sektorze rozrywkowym, delegalizując go) oraz zaproszenie żołnierzy radzieckich, żeby zbudowali wyrzutnie rakiet z pociskami nuklearnymi.
Może zamiast wprowadzać komunizm trzeba było zacząć walczyć o prawa
istnieją inne sposoby walki z amerykańskimi korporacjami o prawa pracowników niż nacjonalizacja majątku, zakaz działalności firm (np. w sektorze rozrywkowym, delegalizując go) oraz zaproszenie żołnierzy radzieckich, żeby zbudowali wyrzutnie rakiet z pociskami nuklearnymi.


@Wedam: jak mieszkasz w (powiedzmy) rozwiniętym kraju Europy to możesz sobie tak gadać. W Ameryce Łacińskiej próba zmniejszenia wpływów USA bez proszenia o pomoc innego mocarstwa zawsze kończyła się zamachem stanu organizowanym przez CIA i powrotem do punktu
W Ameryce Łacińskiej próba zmniejszenia wpływów USA


@Morderczy_Morszczuk: ale po co zmniejszać te wpływy?

bez proszenia o pomoc innego mocarstwa zawsze kończyła się zamachem stanu organizowanym przez CIA i powrotem do punktu wyjścia (np. Chile, Gwatemala).


@Morderczy_Morszczuk: CIA ubiegało po prostu działania rządów. Po co tamtym państwom utrzymywanie stosunków ze ZSRR?

Che (i inni komuniści zresztą też) po rewolucji miał monstrualne poparcie społeczne i (mimo że nie nadawał się do
@Morderczy_Morszczuk: w sumie, zgodzę się tylko z jednym, że po Kubie Amerykanie wpadli w 15 letni szał i odwalali trochę cyrki. Znaczy rozumiem, bo nikt nie chciał kolejnej Kuby, ale Juan Boscha mogli obronić na Dominikanie. Zamach stanu nie był z ich inspiracji co prawda, ale uznali nowy rząd. Z drugiej, PRD, założona przez Boscha stała się bardziej partią socjaldemokratyczną i USA potem uratowali im skórę, gdy latyfundyści chcieli im znów
ale po co zmniejszać te wpływy?


@Wedam: bo nie można mówić o demokracji w de facto amerykańskiej kolonii. Podmiot musi być niezależny, żeby mógł być demokratyczny. Do tego gospodarka Kuby była ekstensywnie drenowana przez USA. Bez uzyskania niezależności nie dałoby się tego zmienić, nawet na drodze pokojowej.

CIA ubiegało po prostu działania rządów.


Najpierw piszesz o potrzebie wprowadzania demokracji a teraz usprawiedliwiasz obalanie demokratycznie wybranych polityków. I to nawet nie na
bo nie można mówić o demokracji w de facto amerykańskiej kolonii.


@Morderczy_Morszczuk: no ale już nie przesadzajmy. Kostaryka, Panama, Kolumbia, Chile, Dominikana i Meksyk. To czołówka proamerykańskich krajów na południe od USA. Wydaje mi się, że te kraje są raczej przykładem dla innych jeśli chodzi o demokrację.

teraz usprawiedliwiasz obalanie demokratycznie wybranych polityków


@Morderczy_Morszczuk: którzy prowadzili dość mocne rozmowy ze ZSRR. Jedynie na Dominikanie w mojej wiedzy, USA nie zatrzymało
Demokracja nie jest wartością najwyższą (chociaż jedną z najwyższych)


@Wedam: to jest zdanie pod którym pewnie podpisałoby się sporo dyktatorów (i konfiarzy). Nie zgadzam się.

Jeśli demokratycznie wybierasz Lenina czy Hitlera


nie byli demokratycznie wybrani. Ogólnie tacy ludzie raczej nie są demokratycznie wybierani.

Wcześniej pisałeś:

Zamiast po obaleniu dyktatury wprowadzać kolejną, trzeba było postawić na demokrację?


a brzmisz jakbyś sam w to nie wierzył. Nie pisz już proszę, bo ze względu
Nie zgadzam się.


@Morderczy_Morszczuk: czy można demokratycznie przegłosować ludobójstwo? Albo czym jest demokracja i czy jest bezwzględnie dobra? No ja stoję na stanowisku, że większość się myli czasem, ale budowa społeczeństwa demokratycznego wymaga błędów. Ale jeśli społeczeństwo chce wprowadzić komunizm czy nazizm, to czasem lepsza jest dyktatura. Są granice błędów.

a brzmisz jakbyś sam w to nie wierzył.


@Morderczy_Morszczuk: Jestem twardogłowym amerykańskim imperialistom. Non stop mam spięcie w głowie, że
czy można demokratycznie przegłosować ludobójstwo? Albo czym jest demokracja i czy jest bezwzględnie dobra?


@Wedam: demokracja powinna zawsze zawierać w sobie poszanowanie podstawowych praw mniejszości, więc ludobójstwo odpada ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może nie bezwzględnie dobra, ale lepsza od czegokolwiek innego.

Non stop mam spięcie w głowie, że USA popełniało błędy i jest okropnym państwem. Jednak zagrożenie dla zachodu ze strony ChRL sprawia, że mogę naprawdę wiele