Wpis z mikrobloga

@Matt_888: Omikron rozprzestrzenia się tak szybko i łatwo, że pewnie nie będzie widocznej różnicy między regionami, inaczej niż w przypadku początku czwartej fali. Nawet w najbardziej wyszczepionych krajach jest od groma nowych zakażeń.
Tak czy inaczej, obstawiam, że 12 lub 13 stycznia ilość covidowych zgonów w PL dobije do stu tysięcy. I tym samym Polska dołączy wtedy do szacownego grona państw o sześciocyfrowej liczbie covidowych zgonów.
  • Odpowiedz
  • 0
@natanyaach Ja jak wydzielałem do swoich map trzecią falę i początek czwartej, to brałem pierwsze dni wzrostu w średniej siedmiodniowej nowych przypadków. Więc ja na swoje potrzeby przyjmuję, że trzecia fala trwała od 10.02, a czwarta od 15.07 :)
  • Odpowiedz
@Matt_888 podsumowania najlepiej pisać po fakcie i tobie też bym tak polecał, to że gdzieś się fala zaczyna nie znaczy że tam będzie najwięcej przypadków. Możesz wołać w kwietniu, na tą chwilę szkoda czasu na gdybanie.
  • Odpowiedz
  • 7
@munioman Tu chodzi o to, że szury gadały, że fala czwarta jak przejdzie ze wschodu na zachód, to wyrównają się zgony, a tu nie dość, że nie są one nawet blisko wyrównania, to możliwe, że na wschodzie już się zaczyna kolejna fala.
  • Odpowiedz
@Matt_888: na zachodzie jest więcej zakażeń. Lekkie wzrosty są w całej Polsce. Procentowo większe wzrosty są na wschodzie, co nie znaczy że fala idzie od wschodu. Jeśli na zachodzie wzrost jest przykladowo z 1100 na 1300, a na wschodzie ze 150 na 250, to jasne że w ujęciu procentowym wyjdzie, że na wschodzie jest katastrofa, bo wzrost o olaboga 60%. Mapka to manipulacja. Omikron idzie z zachodu - porównaj wzrosty
  • Odpowiedz
@Matt_888: przedstawia prawdziwe dane, owszem, ale może być mylnie zinterpretowana. Jeśli zachód nie zszedł do niskich wartości bezwzględnych wykrytych przypadków, to tam fala omikronu startuje z wyższych wartości - wskaźnik procentowy wzrostu wykrytych przypadków będzie tam rzecz jasna niższy.
  • Odpowiedz
@Matt_888: ale gdzie spadki? Oto tweet sprzed tygodnia. Lubuskie 121- teraz 150. Dolnośląskie 338->466, zachodniopomorskie 215-339, kuj-pom 189-260, śląskie 671-815, małopolskie 585-980. Jedyne małe spadki jakie widzę to pomorskie 490-469 i łódzkie 294-273. Święta były tydzień temu, ludzie nie chodzili się testować, stąd możliwe kilkudniowe wzrosty. Rok temu też tak było bezpośrednio po świętach, a potem znowu spadało - i dopiero po kilku tygodniach zaczęła się poważna fala wiosenna. Może
Robert542 - @Matt_888: ale gdzie spadki? Oto tweet sprzed tygodnia. Lubuskie 121- ter...

źródło: comment_1641236873fknnVUOVpYYa0uLjqXuzyI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Robert542 We wszystkich białych powiatach są spadki. Wziąłem dane z ostatnich siedmiu dni i porównałem do poprzednich siedmiu dni i to pokazuje moja mapka. Dane Ministerstwa Zdrowia oczywiście jak zawsze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Matt_888: mamy w tej chwili korektę po świętach. To logiczne że jest ona większa tam gdzie już spadło, niż tam gdzie wciąż spada. Być może masz rację, ale poczekałbym z 2 tygodnie żeby potwierdzić twoja tezę
  • Odpowiedz
  • 0
@suwer Nie postawiłem tezy, napisałem, że "chyba" się tam zacznie piąta fala. Póki co będę aktualizował codziennie mapkę żebyśmy mogli sobie oglądać gdzie rośnie, a gdzie spada :)
  • Odpowiedz