Wpis z mikrobloga

#nowylad

1. wiem ze przekroczę ulge sla klasy sredniej. Rozliczam sie z zona. Rezygnowac teraz czy oddawac w 2023?

2. Kadry przyslaly info o wynalazku takim jak pit-2. Warto z tego korzystac? Rozumiem ze to 425 zl więcej do wypłaty ale czy nie wyjdzie na 0 przy rozliczeniu w 2023?
  • 9
@delyr:
425 to kwota wolna, jak masz wile pracodawców to jeden obowiązkowo powinien to odliczać, jak tak jest to tego nie musisz oddawać

1. ulga dla klasy średniej to co innego i ja bym zawsze brał miesięczne odliczenie, nie rezygnować. Pracodawca będzie ci dodawał kasę tylko jak masz pensje 5701-11141 brutto. Jak się nie zgodzi rocznie to zwracasz różnice lub dostajesz zwrot, w 99% przypadków taka różnica ot będzie do 500zł
@zibizz1: Mam jednego pracodawce - czyli pit-2 nie jest dla mnie?

Co do ulgi dla klasy sredniej to licze ze gdzies w pazdzierniku przeskocze te roczne 133 000 z haczykiem wiec wyjdzie ze mi sie nie nalezy. Widzialem juz strone ktora podlinkowales ale nie jest dla mnie do konca jasne podsumowanie w tym kalkulatorze.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@delyr: jest z właśnie PiT-2 trzeba złożyć Krzyżacy żeby odliczał kwotę wolną, ale pewnie już to zostało wcześniej jeśli to nie jest nowa praca
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@delyr: jak wpiszesz kwotę brutto 5701-11141 to pojawi się kwota ulgi na zielono która jest częścią rocznego wynagrodzenia. Pracodawca domyślnie doliczy ci 1/12 tej kwoty miesięcznie.
Jeśli masz więcej brutto to pracodawca nic Ci nie doda w trakcie roku
@delyr
Ad. 1 jesli przekraczasz to nie ma sensu, będziesz musiał wszystko oddać w przyszłym roku.

Ad. 2, pit 2 stosujesz właśnie jako ulgę dla klasy średniej.
Zależnie od zarobków, możesz nawet dopłacić w 2023
@delyr moja wizja odnosnie ulgi jest taka zeby nie rezygnowac pomimo tego ze bedziesz musial oddac ja w przyszlym roku. Pieniadz rok do roku traci. Kase z ulgi mozesz zainwestowac. Wiem, ze oddanie 5tys moze zabolec ale chyba warto. Ogolnie caly ten ten nowy system jest #!$%@?... Ludzie zostaja z tym problemem sami, nie kazdy ma doradce podatkowego. Sram na caly ten pis juz ostro...