Wpis z mikrobloga

Mirki, szukam automatycznego ekspresu do kawy, tak od 9 do 12k.
Do tej pory pod względem funkcjonalności przypodobał mi się De Longhi Maestosa EPAM960.75.GLM, choć zastanawiam się jeszcze nad marką Jura, która wygląda mi na nieco droższą, stabilniejszą, natomiast oferującą mniejszą funkcjonalność.

Czy z waszego doświadczenia istnieje duża przepaść między tymi dwiema markami, na przykład pod względem serwisowania czy dostępności części? Być może jesteście w stanie polecić mi konkretny model jakiejkolwiek firmy w wyżej podanym przedziale cenowym?

#ekspresdokawy #delonghi #jura
  • 19
@Pyxelr: do domu czy „do firmy”? Pytanie drugie - ile kaw dziennie i jak często z mlekiem. Jak dużo kaw i na firmę to może być sensownie wziąć abonament z bogatym saeco/wmf/jurą, kawą i usługami w pakiecie. Jak do domu i max naście kaw dziennie to każdy zrobi robotę - wybierz to, co pasuje do wystroju. Oceń, czy potrzebujesz wszystkie funkcjonalności bo być może, że mniejszy sprzęt załatwi całość.

Tak przy
@Pyxelr: do 6 kaw taki potwór? Rozumiem, gdybyś potrzebował fv a tak to trochę przerost formy. Na Twoim miejscu bym szukał do 3k max a resztę pieniędzy wydał na hobby. Pijesz espresso/lungo/americano czy też jakieś z mlekiem?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pyxelr: Ekspresy w tej cenie służą jako sprzęty do biur. Wszystko powyżej 6k, to przerost formy nad treścią dla użytku domowego, nawet ciężkiego.
Jakiej automatyzacji oczekujesz po ekspresie?
Aha, widzę cold brew. Powiem Ci że z10 jury, to ma i jeżeli jesteś skłonny jedynie za tą opcję zapłacić dodatkowe 6k, to polecam ten model. W innym wypadku jura e8 na luzie cię zadowoli.
@Kulek1981: Nie wiem jakie dokładne są poziomy automatyzacji, dlatego po prostu taki aby najmniej trzeba było samemu ingerować przy przyrządzaniu kawy i czyszczeniu. Jura Z10 na ten moment brzmi zachęcająco, choć rzeczywiście cena już nie jest taka mała, a na dodatek w zestaw nie wchodzi pojemnik na mleko. Na ten moment mi się nie śpieszy, więc może poczekam, aż wpadnie gdzieś jakaś promocja.
@oremi: Radzisz, aby wężyk z ekspresu wsadzić bezpośrednio do kartonu z mlekiem?

Z tego, co oglądałem tutaj, to do zastosowania domowego raczej nie ma sensu brać chłodziarki, tylko szklany pojemnik 0.5l. Ta chłodziarka też zajmuje troszkę więcej miejsca i ciężej się ją czyści, także raczej bym brał szkło.
@Pyxelr: tak radze brać wężyk wsadzać do kartonu, kupuje się do tego płyn do czyszczenia systemu mlecznego i ekspres praktycznie OT robi czyszczenie systemu mlecznego w tym rurki za każdym razem po użyciu, lub przy wyłączaniu. O ile to robisz na bieżąco nie ma problemu, ja przeważnie przelewam czystą wodę przez rurkę i tyle, od czasu do czasu też płynem. Bez płynu osadza się cienki nalot typu folia w rurce i
@oremi: Dzięki! Taki wężyk jest ok czy może polecasz coś innego? Co ile użyć tak średnio trzeba czyścić tę rurkę z "folii"?

Widziałem jeszcze pojemniki termosowe na mleko, i teraz po tym, co piszesz, nie wiem, czy iść w stronę szkła, termosu, chłodziarki czy po prostu kartonu. Pewnie na początek wypróbuję zwykły karton i zobaczę, jak z tym będzie.
@Pyxelr: rurka jest w pakiecie z ekspresem. Przynajmniej powinna być. Ale tak o tą chodzi. Jak zobaczysz że nie jest przezroczysta to jest ten czas. Ale tak naprawdę wyjmujesz rurkę z mleka i wkładasz do kubka z wodą, płynem i ekspres przelewa to więc jedynie tyle. Jak mało mleka używasz tj. to dla jednej kawy to trochę pracochłonne, ale stać w ciągu dnia i płukać kubek z mlekiem. Uzupełniać itp. Słabo.