Wpis z mikrobloga

  • 9
10 + 1 = 11

Tytuł: Taniec w słońcu
Autor: Modris Eksteins
Gatunek: historia
ISBN: 9788377851753
Tłumacz: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 415
Ocena: 7/10
Książka w głównej mierze opowiada o dwóch osobach: Vincencie van Goghu oraz o Otto Wackerze. Pierwszy z nich to genialny malarz, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, drugi to postać enigmatyczna, tancerz, fałszerz, handlarz dziełami sztuki. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku Wacker zaprezentował światu trzydzieści trzy płótna van Gogha, rzekomo kupionych od rosyjskiego emigranta. Krytycy i znawcy malarza uznali je początkowo za autentyczne, ale jak to zwykle bywa w ostateczności sprawa zakończyła się gigantycznym skandalem oraz procesem Wackera. Po tym względem książka mi trochę przypomina dzieło "To ja byłem Vermeerem" Franka Wynne poświęconemu Hanowi van Meegerenowi, który opchnął Goeringowi falsyfikaty Vermeera. W obu przypadkach akcja rozgrywa się w podobnych czasach, dotyczy niderlandzkich geniuszy, mówi o oszukanych znawcach sztuki i kończy się tak samo: aferą i wielkim rozczarowaniem. Książka Modrisa Eksteinsa ma kilka zalet. Przede wszystkim przedstawia nam skróconą biografię dwóch postaci - Wackera i van Gogha, ale jest też bardzo dużo o Republice Weimarskiej, ale w zasadzie o Berlinie i życiu bohemy artystycznej w tamtych czasach, o traumie w sztuce po pierwszej wojnie światowej. Fajne też jest to, że autor zachęca pod każdym podrozdziałem do zerknięcia na dzieła van Gogha, ja nigdy wielkim fanem jego twórczości nie byłem, ale dzięki tej pozycji odkryłem kilka nowych, ciekawych obrazów.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
Balcar - 10 + 1 = 11

Tytuł: Taniec w słońcu
Autor: Modris Eksteins
Gatunek: historia...

źródło: comment_16411236525YeQG7KF4gUzCxNZjKEk5d.jpg

Pobierz