Wpis z mikrobloga

@Pawliko: wiem, właśnie o coś takiego mi chodzi. DAS z dedykowanym PC na którym są uruchomione różnorakie narzędzia które z tej przestrzeni dyskowej korzystają.
Ok, a mozesz mi zdardzic sekret dlaczego chcesz isc w takie rozwiaznie?
IMO taniej cie wyjdzie kupic "premium" plyte glowna, z duza iloscia slotow SATA, i zrobic raidy z poziomu biosu, albo systemu.
Trzecia sprawa, serio potrzebujesz 16 slotow na dyski?
Napisz moze jakie bedzie praktyczne zastosowanie u ciebie takiego konfigu.
@Pawliko: faktycznie, teraz znalazłem alternatywę. Kupię obudowę rack na większą ilość dysków i w tej cenie do 5000 zmieszczę się z całym serwerem a nie tylko obudową do dysków.

Trzecia sprawa, serio potrzebujesz 16 slotow na dyski?


@Pawliko: ile się da wsadzić tyle potrzebuję

Napisz moze jakie bedzie praktyczne zastosowanie u ciebie takiego konfigu.


@Pawliko: zwykle pewnie kopacze Chia to potrzebują, ale ja potrzebuję do plexa, nextclouda, storj i
Chia to potrzebują, ale ja potrzebuję do plexa, nextclouda, storj i kilku VM + szybka pamięć sieciowa na której będą instalowane gry z kilku PC (karta do NASa + router 10 GbE).


@FLAC: Nie to ze sie #!$%@? albo cos, ale sam mam proxmoxa jako hosta, na nim VM, plexy, nextcloudy i inne bajery szmery, i zapewniam cie ze nie potrzebuje 16 dyskow :D
Nextcloud ma dedykowany 1TB dysk ssd.
Plex
@Pawliko: tak głośno myślę po prostu. W obudowie nie ma się raczej co popsuć, więc może służyć i 20 lat. Pojemności nigdy za wiele, trzymam sporo danych. Póki co mam zbieraninę różnych dysków w kilku kompach, część na usb. Chciałbym to uporządkować w jedno miejsce i w miarę możliwości zmieniać dyski na większe od tych najmniejszych zaczynając.

A instalacje gierek na dysku sieciowym sprawdzałem. Jeśli dojdzie do tego cachowanie na nvme
@Pawliko: jeszcze nie kupiłem, ale planuję Inter-Tech 4F28. Nie jestem jeszcze zdecydowany na mózg komputera. Mam póki co karty lan 10 GbE + kilka kart HBA SAS LSI 9211-8i (Perc H310 po flashu).
@Pawliko: to będzie na start robione raczej niskim kosztem. Czyli stary zasilacz bequiet 500W który uciągnie kilka dysków, jakiś pewnie intel pentium albo celeron, albo coś co mi na start obsłuży 2x HBA + kartę LAN.

Docelowo myślę o czym w stylu epyc + mobas serwerowy z 6-7 złączami pciexpress, u chinoli na ebayu można wyrwać taki komplet 24c cpu + supermicro

https://www.ebay.pl/itm/174895465544

to da zapas mocy na różne zabawy z
@widofmaker: bo epyc ma 128 linii pcie, a to się przydaje gdy chcesz podłączyć 3x HBA które zjada 8 linii, do tego 10 Gbps ethernet na 4 linie + gpu na 16 linii. Czyli przynajmniej 5 slotów pciexpress potrzeba. Do tego dodaj przejściówkę z 16x->4x4x na 4* NVME dla kaszowania HDD i już wchodzi 6 slot i kolejne 16 linii.
@FLAC: masz ci panie zdrowie, i zasobny portfel :) Toz to nie prosciej zrobic maly serwer na 12 dyskow w zwyklej budzie ATX + DAS? Nie dosc ze duzo taniej to i jeszcze nie potrzeba miec wlasnej elektrowni w garazu. I do tego jeszczcze GPU?

Swojda droga po coz ci 3x hba? Stare LSI 9201-16i + reszta po plycie glowniej zalatwia sprawe? 9201-16i daje ci 16x6Gb/s i to w PCIe 2.0.
@widofmaker: potrzebuję na 28 dysków, 3x HBA daje mi 24, reszta z płyty. Portfela nie mam zasobnego, dlatego używam PERC H310 przeflashowane na FW LSI, wychodzi tanio ale tylko 8 dysków na HBA zamiast 16.
Inna opcja to 1 HBA + expander. HDD nie mają aż takiego transferu żeby wyraźnie się przytkać przy rozszerzeniu expanderem 8 linii do 24.