Wpis z mikrobloga

Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #xerxesmrowki

To jest mój #dziennikoecophyllasmaragdina
Przeznaczony jest głównie dla najbardziej hardcorowych mrowczych zapaleńców ;D

Na zdjeciu niżej głowa O.smaragdina z antwiki (od razu widać, że do drapieżnik) i dwie niedawne fotki mojej kolonii, a właściwie jej potomstwa

CZYTACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

14.12.2021

Od dziś kolonia liczy sobie 8 robotnic. Dwie poczwarki zostały robotnicami.

Obok wejścia do gniazda podano karaczana tureckiego o długości 5mm i rybika piekarniczego o długości 10mm.

Oba owady zostały zabrane przez robotnice w głąb gniazda/ probówki

15.12.2021

Jedna robotnica zmarła, sądzę że to ta którą uszkodziłem.

Kolonia nie trzyma całego potomstwa w jednym miejscu. Jest dość niechlujnie rozrzucone po probówce

Robotnice wyniosły podanego wczoraj rybika.

W wejściu do probówki położyłem odwłok karaczana tureckiego. Odwłok o długości około 10mm. Po czasie fragment karaczana został zabrany

17.12.2021

Królowa zjadła prawie wszystkie jaja chociaz duzo ich ostatnio nie bylo (część zjadly rosnące larwy). Zostawiła natomiast dwie średnie larwy. Podałem dziś rybika, którym zainteresowała się od razu. Była zatem głodna i nie chciala jeść karaczana, którym larwy z kolei chętnie się żywią. Widzialem dziś dwie larwy jedzące płynna zawartość jednej z nóg karaczan.

Do probówki włożyłem również kilka muszek owocowych

Następny posiłek z karaczana tureckiego będzie się składał wyłącznie z nóg. Ponadto zamierzam otworzyć światło pancerzyka nogi, umożliwiając zjedzenie zawartości. Przekonam się czy taki pokarm będzie chętnie przyjmowany

Dwie duże larwy zostały poczwarkami. Dwie poprzednie białe poczwarki zaczynają ciemnieć

Muszki położone na tacce w probówce zostały zabrane przez robotnice

18.12.2021

Zmiażdżone nogi karaczana tureckiego, jak również madagaskarskiego są chętnie przyjmowane. W trakcie jednej z obserwacji noga była posiłkiem dla larwy.

Kolonia otrzymała dziś również rybika i muszki. Nie mam możliwości obserwacji mrówek non stop więc nie mogę tego jednoznacznie określić ale częściej widuje królową posilającą się muszką niż rybikiem.

W nocy około 23 miałem okazję zobaczyć królową na arenie. Nie wiem co tam robiła, kiedy zbliżyłem się do areny zamarła w bezruchu i otworzyła żuwaczki.

19.12.2021

Zmarła kolejna robotnica. Była to nową robotnica, wyróżniała się swoim mniejszym od pozostałych robotnic rozmiarem. Nie znam powodu smierci

20.12.2021

Kolonia dostała rybika i 2 muszki

21.12.2021

Kolonia dostała rybika

Pierwsza z 4 poczwarek jest już czerwona ale nie wygląda zdrowo. Nie mam pewności czy ta robotnica będzie żyć

Wszystkie 3 rybiki zostały wyniesione z probówki

26.12.2021

Została tylko jedna larwa średniej wielkości i dwie poczwarki. Natomiast jaj jest 13

Kolonia dostała dziś kilka muszek. Muszki cieszą się aktualnie zdecydowanie większym zainteresowaniem niż rybiki.

Robotnice karmie na ogół podając im Muszki prosto do otwartych żuwaczek. Mrówki zabierają potem owada do gniazda

Podałem także kawałek mącznika imago, mącznika larwę i po raz kolejny karaczana tureckiego. Z tych wszystkich jakkolwiek (minimalnie) zainteresowane były (robotnice) tylko kawałkiem imago chrząszcza.

W ramach eksperymentu spróbuję nie podnosić osłonki aluminiowej z probówki przez kilka dni. Ocenię jaki ma to wpływ na rozwój kolonii

27.12.2021

Kolonia została nakarmiona muszkami (4-5) i 1 dużym rybikiem. Tym samym w gnieździe znalazł się rybik i 3 muszki.

Liczba jaj to 16. Liczba larw i poczwarek bez zmian

Jedna z poczwarek powinna się stać imago na dniach

30.12.2021

29go wyszła ósma robotnica, tym samym została już tylko jedna poczwarka.

Kolonia zdecydowanie chętniej zjada muszki niż rybiki. B często podane na wpół żywe muszki wywołują w nich instynkt łowiecki, tym samym mała muszka zostaje rozciągnięta przez 3-4 robotnice

31.12.2021

Po raz pierwszy kolonia zainteresowała się dziś małym (4mm) karaczanem tureckim podanym wczoraj. Podałem też nowego karaczana, którego głową robotnice zainteresowały się od razu.

Podany dziś rybik zostal przez mrówki wyniesiony poza probówkę. Tym samym wydaje się, że kolonia wymaga zdecydowanie zróżnicowanej karmy.

W skład potomstwa wchodzą: jedna poczwarka, jedna średniej wielkości larwa i około 20jaj

#mrowki
#gruparatowaniapoziomu
#terrarystyka
#hodowlamrowek
Pobierz PWRXerXes - Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・ #xerxesmrowki

To je...
źródło: comment_1640981168gKSV9iqXx1cdkGzz97hvxa.jpg
  • 2
@Szalonytarocista: to bardzo karkołomne zadanie. Małe kolonie potrafią szybko zniechęcić.
Królowa może sobie zdechnąć z dnia na dzień, kolonia może wybrzydzać i nie jeść tego co w naturze powinna... No ale te początki właśnie dają najwięcej satysfakcji :D
Z pozycji opiekuna sprawa jest niesamowita. W końcu tworzą rozwinięte prymitywne społeczności:) które zachowują się tak jak ludzkie. Chętnie zniszczą inną kolonię, z którą mają nie po drodze. Czasem biorą w niewolę (Formica