Wpis z mikrobloga

2430 + 1 = 2431

Tytuł: Kontakt
Autor: Carl Sagan
Gatunek: fantastyka, science fiction
ISBN: 8385175148
Wydawnictwo: Express Books
Liczba stron: 397
Ocena: ★★★★★★★

40/52

Od paru lat w Stanach Zjednoczonych realizowany jest program poszukiwania inteligencji pozaziemskiej, jednak bez większych rezultatów. Powoli projektowi zaczyna grozić zamknięcie z uwagi na duże koszty finansowe, jednak pewnego dnia z okolic gwiazdy Wega zaczyna na Ziemię docierać nietypowy sygnał radiowy, który okazuje się nieść zakodowaną na kilku płaszczyznach wiadomość.

Jest to naprawdę dobra i ciekawa książka i pewnie warto ją przeczytać więcej niż raz (zwłaszcza fragment z rozmową na plaży), ale jednocześnie miejscami nieco mnie nudziła dłużyznami oraz meandrowaniem w dość tanie romansidło. Jest to spora dawka wiedzy o fizyce i astronomii, gdzie co chwila jesteśmy zachęcani do sprawdzenia Wikipedii. Ciekawie zostały też przedstawione odmienne reakcje ludzi na coś tak niewyobrażalnego jak sygnał od obcej cywilizacji. Raczej symboliczne rozwiązanie fabularne może i pozostawia pewien niedosyt, ale dzięki temu daje większe pole do wyobrażeń i zastanowienia się "co by było gdyby" niż przedstawienie wszystkiego w dobitny sposób.

Dość pociesznie wygląda przedstawienie przez Sagana świata na przełomie mileniów. Wciąż istnieje ZSRR (chociaż ma problemy gospodarcze), nie ma internetu, ale za to niektórzy majętni ludzie żyją sobie w stacjach na orbicie Ziemi.

Na podstawie tej książki zrealizowano w 1997 r. film pod tym samym tytułem z Jodie Foster w głównej roli. O ile mnie pamięć nie myli to film dość wiernie (z kilkoma wyjątkami) odwzorowuje fabułę.

To moja ostatnia książka w tym roku. Zakładałem, że przeczytam więcej, ale i tak nie ma tragedii. Wszystkiego dobrego w nowym roku i mnóstwa satysfakcjonujących lektur!

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #sciencefiction #kosmos #fantastykabookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz Dziadekmietek - 2430 + 1 = 2431

Tytuł: Kontakt
Autor: Carl Sagan
Gatunek: fantastyka...
źródło: comment_1640976725LQjnyJXLKMxqgZ6JyA5m0l.jpg