Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #finanse
Cześć kiedy ludzie piszą o rentowności z inwestycji w nieruchomość to o jaki dokładnie sposób liczenia chodzi? Np wkład własny 50k pln kredyt 160k pln co miesiąc odstępne 1,4K pln rata około 700 pln jak policzyć rentowność aby porównać się do innych? Tylko od zainwestowanej kwoty czy uwzględniać jeszcze cześć spłaty raty z odstępnego ?
  • 20
  • Odpowiedz
@m_a_arc1n: aktualne equity (wkład własny + tyle co spłaciłeś) to jest zainwestowana kwota.

Jak liczysz koszty, to kosztem kredytu jest tylko cześć odsetkowa raty. Spłata kapitału pogarsza zwrot z inwestycji, ale tylko pośrednio, to nie jest koszt.
  • Odpowiedz
Cześć kiedy ludzie piszą o rentowności z inwestycji w nieruchomość to o jaki dokładnie sposób liczenia chodzi?


@m_a_arc1n: nie zapominaj też, że mieszkanie należy dostosować do najmu, co kosztuje sporo. Do tego nie zawsze jest wynajmowane przez wszystkie miesiące, a po drodze może przydarzyć się wiele losowych zdarzeń.
  • Odpowiedz
  • 0
@inko-gnito: @SzitpostForReal: dzięki mam to na uwadze akurat trafiłem mieszkanie w bardzo dobrym stanie które sam poprawiłem. Nie wiedziałem jak policzyć dokładnie rentowność i przy jakiej stopie procentowej będzie ona zerowa lub ujemna. Po uwagach z tego wątku wychodzi około 12% wiec na razie jestem zadowolony
  • Odpowiedz
@m_a_arc1n: 300 zł odsetek za kredyt na 168 tysięcy? Masz 1400 zł samego odstępnego za mieszkanie warte 200k?

Ale tak, obliczenia są ok. Brakuje amortyzowania kosztu remontu, plus liczenie 12 najmów w roku jest malo realistyczne. Jeśli nie masz kosztów agencji to zakładam ze to nie do końca pasywny biznes.
  • Odpowiedz
  • 0
@michono: Wynajmujemy sami kosztowało 225k i udało się za 1400 wynająć długoterminowo rata niska bo jak braliśmy kredyt to na 2,4% teraz pewnie urośnie mieszkanie było w dobrym stanie sam je odświerzyłem największa inwestycja to płyta indukcyjna za 1k pln reszta farba i mój czas plus sporo pracy ze zdjęciami aby zachęcić klientów do zobaczenia lokalu.
  • Odpowiedz
@SzitpostForReal: nie no jasne jest to uproszczenie oczywiście plus nie możność odliczenia amortyzacji w kolejnym roku więc na pewno realny zwrot jest niższych ale myślę że poniżej 10% nie powinno zejść, na razie wynajmujący wydaje się że będą na dłużej. Nie planuję podwyżek czynszu pomimo wzrostu inflacji aby mieszkali tam jak najdłużej nie chcę spędzać więcej czasu na szukanie najemców.
  • Odpowiedz
@m_a_arc1n: to ja jakoś dziwnie liczę, bo mi wychodzi że masz rentowność na poziomie niecałych 7%. A trzeba jeszcze doliczyć koszty odświeżania/remontów, swój czas i ewentualne miesiące bez klienta.
  • Odpowiedz