Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Arkil: jaki przewód zasila tą tablicę? Czemu 63A, a nie 20A na początku?
Dołóż jakiś wskaźnik napięcia. Może bezpiecznik topikowy na początek? Jeśli to mieszkanie w bloku, to przepalenie żarówki może spowodować wywalenie bezpiecznika topikowego na klatce schodowej.
I polecam szyny grzebieniowe miedziane zamiast mostkowania kawałkami przewodów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fan_internetu: Nie jestem elektrykiem, wiem tyle ile się nauczyłem na własne potrzeby, ale podam 2 przykłady. Jeden w domu letniskowym, drugi w mieszkaniu. Przepalona żarówka, "wybija" wyłącznik nadprądowy w mieszkaniu i topikowy na klatce. Trzeba dzwonić do administracji. Przepalona żarówka na działce, wybija zabezpieczenie w domku i topikowy w rozdzielni głównej. Trzeba wzywać zarządcę. Ale jak masz wyłącznik 63A na początku to może go nie wybije ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fan_internetu: chodzi chyba o to, że wyłączniki nadprądowe mają jednak jakąś zwłokę i impuls może przechodzić dalej aż do najbliższego zabezpieczenia topikowego.
U mnie na działce każde wezwanie elektryka wiąże się z opłatą, więc lepiej byłoby mieć bezpiecznik topikowy na początku.
  • Odpowiedz
@Can_I_help_you: To co jest tam w tablicy jako 63A to rozłącznik. Nie wyłączy przy zwarciu. Służy tylko i wyłącznie rozłączeniu sobie zasilania od sekcji / rozdzielnicy.
Z rzeczy, które można poprawić:
Podlaczenie aparatow roznicowopradowych - przyjelo sie, ze faza z lewej strony, u Ciebie z lewej neutralny.
Pod jeden zacisk nie powinno podlaczac sie dwoch obwodow, a zwlaszcza jak sa eoznych przekrojow (drugi B10 w dolnym rzedzie).
Nie ogarniam co robia roznicowki - w sensie jak sa podpiete - ale wygladaja na takie bez czlonu nadpradowego - kolejnosc od strony zasilania winna byc R-P -> nadpradowy -> odbiornik. Nie jest bledem, jest ogolnie przyjeta logika. Niedopuszczalne bedzie tylko, gdy obwod bedzie zabezpieczony tylko wylacznikiem roznicowopradowym
Mieszanie dwoch roznych vendorow w jednej tablicy jest
  • Odpowiedz