Wpis z mikrobloga

Na prośbę @Dr_Manhattan postanowiłem podzielić się buildem paladyna, który rozwijałem podczas solowania #pillarsofeternity
Przepraszam Cię kolego, że nie zrobiłem tego wczoraj, ale odkopanie wszystkiego trochę zajęło. Ostatecznie rozpisałem się na tyle, że zamieszczam osobny wpis i ostrzegam przed rozwijaniem go ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jako, że solowałem to build się zmieniał w zależności od etapu gry i posiadanych przedmiotów. Ciężko mi będzie wszystko opisać, ale postaram się przedstawić najważniejsze koncepty, które pozwolą odwzorować moje playthrough.
Zacznijmy od tego, co wyróżnia Paladyna spośród pozostałych klas.

Mocne strony:
- przyzwoite statystyki podstawowe i dobra wytrzymałość
- ogromne możliwości defensywne
- świetne obrażenia AOE od 13 lvl

Słabe strony:
- niski single target DPS przed 13 lvl
- nawet po 13 lvl większość obrażeń zadajemy od ognia, co jest problematyczne podczas walk z przeciwnikami odpornymi lub niewrażliwymi na ogień
- bardzo zależny od zwojów

To co łączy mocne i słabe strony jest 13 lvl i to wokół tego punktu stworzymy game plan. Przez pierwszą i dłuższą część gry będziemy skupiać się na zwiększaniu defensywy, a później zmienimy build na full DPS pod dwie bronie, gdy odporności wrogów staną się problematyczne.

Podstawowy defensywny build:
- Rasa: ja wybrałem człowieka, ze względu na role play i możliwość noszenia hełmów. Najlepszym wyborem jest Boski księżyca, ze względu na umiejętność rasową, ale traci możliwość zakładania nakryć głowy.
- Klasa: Paladyn (Posępni Piechurzy)
- Pochodzenie: dowolne
- Biografia: Wagabunda, ponieważ potrzebujemy Skradania się i Mechaniki
- Atrybuty: Moc, Percepcja i Stanowczość na maxa, Zręczność zmniejszamy do minimum (na ten moment niska zręczność jest ok), Kondycja i Intelekt rozdajemy po równo lub obniżamy minimalnie INT i zwiększamy CON. Po wbiciu 13 lvl zwiększamy INT kosztem CON i/lub RES, żeby Święte Całopalenie miało większy zasięg.

Zdolności/Talenty:
1) Nakładanie Rąk (przy wyborze Boskiego księżyca można najpierw wybrać Płomienie Poświęcenia, a Nakładanie Rąk dopiero na 3 lvl)
2) Styl walki- broń i tarcza
3) Żarliwe Skupienie
4) Odzyskiwanie Gotowości Weterana
5) Płomienie Poświęcenia
6) Biegłość w broni (zależy od broni, której aktualnie używamy)
7) Zaprzysięgły Wróg
8) Głębokie Kieszenie
9) Praworządna Dusza
10) Odsłonięcie
11) Żarliwa Szarża
12) Czarna Ścieżka
13) Święte Całopalenie
14) Potomek Ognia
15) Oczyszczenie Niegodnych
16) Krytyczne Skupienie

Podstawowy ofensywny build:
Atrybuty: CON i RES na min. reszta na max lub RES min, CON 10 kosztem pozostałych atrybutów z wyjątkiem PER

Zdolności/Talenty:
1) Nakładanie Rąk
2) Styl walki- dwie bronie
3) Żarliwe Skupienie
4) Biegłość w broni: Rycerz
5) Płomienie Poświęcenia
6) Biegłość w broni: Żołnierz
7) Zaprzysięgły Wróg
8) Głębokie Kieszenie
9) Praworządna Dusza
10) Odsłonięcie
11) Żarliwa Szarża
12) Trujący Cios
13) Święte Całopalenie
14) Potomek Ognia
15) Oczyszczenie Niegodnych
16) Krytyczne Skupienie

Nie twierdzę, że jest to najbardziej zoptymalizowany build, ale jest dość solidny. Oczywiście kilka rzeczy będzie trzeba zmienić w międzyczasie jak np. wybranie talentu Zabójca Bestii przed walką ze smokami. Głębokie Kieszenie można wybrać wcześniej, ale nie powinno to być konieczne na wczesnym etapie gry. W razie potrzeby, można wymienić część talentów ofensywnych na defensywne zwiększające odbicie, ale to kwestia preferencji. Krytyczne Skupienie można śmiało zamienić na np. Głęboką Wiarę/Znakomite Odbicie/Niezmąconą Wiarę (zwłaszcza jeśli nie chcemy się przejmować wpływem podczas dialogów na statystyki naszej postaci). Zamiast wybierać dwie Biegłości w broni, można wybrać jedną i zaoszczędzony punkt wydać na coś innego.

Na początku punkty umiejętności pakujemy w Skradanie się i Mechanikę, a kiedy poczujemy się pewnie w walce to porzucamy Skradanie się na rzecz Wiedzy oraz Przetrwania. Ostatecznie chcemy mieć 10 Wiedzy, żeby móc używać zwojów 5 poziomu oraz 10 Przetrwania dla premii +15 do celności przeciwko wybranemu typowi przeciwników. Reszta punktów w Mechanikę, którą równolegle rozwijamy. Polecam przed odpoczynkiem zmieniać pancerz na taki, który podnosi Przetrwanie i analogicznie rękawice przed otwieraniem zamków/rozbrajaniem pułapek.

Przedmioty, które będziemy zakładać będą się różnić od etapu gry oraz potrzeby. Zapiszę je po kolei zaczynając od najwcześniejszych, tzw. sukcesywnie zastępujemy przedmioty od lewej do prawej, gdy tylko je zdobędziemy. Przedmioty oddzielone średnikiem będą równie dobrze się spisywać, więc wybór zależy od preferencji. Nie będę uwzględniać np. przedmiotów, które należy założyć przed odpoczynkiem w celu zwiększenia Przetrwania. Wyjątki od reguły odpowiednio skomentuję. Podczas doboru przedmiotów pamiętajmy, że gwarantowane przez nie bonusy do cech nie powinny się powtarzać.

Wyposażenie:
- Głowa: Kapelusz Kapitana Kompanii; Czaszka Maegfolc
- Szyja: Płaszcz Wydobywcy; Peleryna Mistrza Mistycyzmu
- Pancerz: Pobliźniony/Napierśnik Ryony; Napierśnik Czarnej Strażniczki (na walki ze smokami)
- Dłonie: Zgniłopalce Rękawice; Rękawice Szybkich Ruchów; Karwasze Ryony (jeśli dalej walczymy sztyletem); Duchowa spirala (na walki ze smokami)
- Pierścień 1: Pierścień Odbicia
- Pierścień 2: Pierścień Palących Płomieni; Obręcz Pojednania Gwyn/Sygnet rodu Gathbinów/Pierścień Ochrony/Pierścień Uroku (na walki ze smokami)
- Stopy: Obuwie Wiary; Wieczorowe buty Viettra (zapewniają ogromny przyrost statystyk i otwierają więcej możliwości min-max’owania, ale w większości przypadków Obuwie Wiary spisze się lepiej)
- Pas: Pas Królewskiego Kanoniera Martwego Ognia; Pas Artheka (jeżeli bonusy z pierwszego pasa powtarzają się względem reszty ekwipunku)
- Pupil: Czaszka Concelhauta
- Broń: Zapłata Gauna/Szepty Yenboru; Dobywany Wiosną; We Toki + Godansthunyr (w walkach ze smokami i Strażnikami Śmierci wymieniamy Godansthunyr na Wytrwałość lub wymieniamy na stałe i rezygnujemy z talentu Biegłość w broni: Żołnierz); Odkupiciel Św. Ydweny (bardzo sytuacyjne do ciężkich walk z nośnikami dusz np. Bezokimi)
- Tarcza: Znoszony Puklerz; Aila Braccia (odbicie ataków dystansowych w tym zaklęć)/Mały Wybawca (większe odbicie)
- Przedmioty podręczne: Figurka obsydianowej lampy (lub inny przedmiot przywołania)/Zwój Zamętu; Zwój Paraliżu; Zwój Huraganu; Duża Mikstura Wytrzymałości; Mikstura Rozmytego Oblicza Llengratha, Mikstura Zgubnej Pochopności

Pozostałe przydatne przedmioty podręczne:
- Rytuał Nieokiełznanej Dziczy; Rytuał Ukrytych Cudów; Rytuał Pradawnych Legend (Rytuał Ukrytych Cudów przyda się w Białej Marchii, szczególnie w kryjówce Galvino. Zwoje Rytuałów są najrzadszym lootem jeśli chodzi o zwoje i nie da się ich wytworzyć, więc w żadnym wypadku nie są konieczne. Sam używałem ich tylko w zaplanowanych przypadkach w Białej Marchii)
- Zwój Księżycowej Studni (jeden z najlepszych buff’ów defensywnych w grze)
- Zwój Modlitwy o Odwagę (do walk ze smokami i Strażnikami Śmierci, jeśli nie używamy miecza Wytrwałość)
- Zwój Bliźniaczych Głazów; Zwój Poroża; Zwój Roziskrzonego Pioruna; Zwój Muru Płomieni (świetne zwoje ofensywne, pozwolą bezproblemowo przejść mid-game)
- Zwój Wachlarza Płomieni, Zwój Ognistego Promienia (zwoje pod early-game, Zwój Ognistego Promienia świetnie współgra z Pierścieniem Palących Płomieni)

Ogólne podpowiedzi i wskazówki w early-game:
- Należy zawsze korzystać z pożywienia przed walką
- Korzystajmy z dostępnych przedmiotów jednorazowych, nie “chomikujmy” ich na lepszą okazję, ponieważ taka nigdy nie nadejdzie
- W pierwszej kolejności zaklinamy broń, by zadawała obrażenia drugorzędne, najlepiej od ognia
- Podczas zaklinania pancerza, wybieramy współczynnik, który jest największy, a nie najmniejszy
- Nie musimy wszystkiego zabijać, na niedobór punktów doświadczenia nie będziemy cierpieć. Często lepiej się skradać i ewentualnie wrócić oczyścić lokację później
- Na początku gry w Złoconej Dolinie można zabić NPC dla zbroi płytowej. Zbroje płytowe mają najlepszą Redukcję Obrażeń ciętych i kłutych, a takich będziemy otrzymywać na początku najwięcej
- Zaklinamy ekwipunek na bieżąco, jedynie mistrzowskie i legendarne zaklinanie jest warte chwili namysłu, ponieważ wymagane do tego przedmioty są skończone i jest ich niewiele
- Bonusy za odpoczynek w gospodzie/burdelu/Caed Nua łączą się z bonusami za odpoczynek “w dziczy” jeżeli ich czas trwania wynosi więcej niż jeden odpoczynek
- Korzystamy tylko z małych tarcz, ponieważ średnie i duże nakładają karę do celności
- Nie inwestujemy w Mały Pierścień Odbicia u kowala w Złoconej Dolinie, ponieważ znajdziemy go niedaleko na cmentarzu, a premia nie stack’uje się przy założeniu dwóch
- Staramy się jak najszybciej zakupić Znoszony Puklerz, Pas Królewskiego Kanoniera Martwego Ognia, Rzeźbiony róg z brązu oraz Kapelusz Kapitana Kompanii

Mniej więcej tak wyglądało solowanie w moim przypadku. Starałem się opisać wszystko na tyle, by można było wyobrazić sobie i odwzorować przejście gry bardzo zbliżone do mojego, jednocześnie zostawiając wiele kwestii do samodzielnego rozgryzienia. Jeżeli coś jest niejasne lub nieoczywiste śmiało pytajcie, chociaż jestem przekonany, że wszystkie decyzje zrozumiecie, gdy sami spróbujecie sił w takim playthrough, do czego zachęcam.
Najlepszym sprawdzianem dla nas i naszej postaci będzie próba pokonania Raedrika na 5 lvl. Jest to jak najbardziej wykonalne i zdziwicie się jak proste potrafi być, o ile będziecie trzymać się wskazówek wyżej. Jeżeli tego dokonacie to będziecie w stanie przejść każdą inną walkę w grze. Mój paladyn podczas tego starcia posiadał 75 punktów Odbicia i następujące statystyki: M: 24 | C: 6 | D: 6 | P: 19 | I: 17 | R: 19.

#gry #rpg #crpg
  • 4
Przedmioty oddzielone średnikiem będą równie dobrze się spisywać, więc wybór zależy od preferencji


Wkradł się błąd, miałem na myśli ukośnik. Średnikiem oddzieliłem przedmioty, które będziemy kolejno zastępować (coś na zasadzie kamieni milowych)