Wpis z mikrobloga

Pamiętam, jak z rok temu na jakimś spędzie rodzinnym lekko podchmielony wujas zaczął filozofować, że kosmos taki wielki, że przecież ktoś to musiał stworzyć bo samo z siebie nie mogło powstać (?), na co tylko rzuciłem, że po prostu wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, dlatego ciężko połączyć wszystkie kropki, no i wspomniałem o teleskopie Jamesa Webba, na co któraś z ciotek odparła coś w stylu, że bóg nas pokara za taką zuchwałość XD

#astronomia #nauka #bekazkatoli
  • 74
  • Odpowiedz
@kezioezio: Ja odkąd pamiętam słyszę, że jest w Biblii napisane, że "rozmnożę umiejętność waszą" przed końcem świata, no i każdy jeden nowy wynalazek to dowód, że tak jest i że koniec świata jest blisko.
Dramat.
  • Odpowiedz
@Soulmyr: no nie bardzo, bo większość rzeczy robimy bez myślenia o nich, ale nawet jeśli to myśl też coś spowodowało itd itd itd i okazuje się, że nie mamy wolnej woli, bo wszystko zaplanował bóg, chrześcijaństwo jest tutaj wewnętrznie sprzeczne. Ale mam też przy okazji inne pytanie, skoro wszystko ma przyczynę, to co/kto stworzył boga?
  • Odpowiedz
Dlaczego gdy na pytanie "jak powstał wszechświat" odpowiesz "wszechświat istniał zawsze", to taka odpowiedź odbiorcy nie satysfakcjonuje, ale wystarczy, że cofniesz się o jedną iterację i powiesz, że wszechświat stworzył bóg, a na pytanie "jak powstał bóg" odpowiesz, że jest istotą wieczną i istnieje od zawsze, to taka odpowiedź satysfakcjonuje większość ludzi na ziemi? XD


@kezioezio: mnie tez ciekawi inna rzecz, ale widze pewne podobienstwo w naszym mysleniu. Ludzie, kiedy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@C8H18: Moim zdaniem, że się tak wtrącę to wina kościelnej indoktrynacji już w wieku dziecięcym i doktryn kościoła. Jeżeli przez cale życie ktoś Ci wmawia, że świat został stworzony w siedem dni przez starca z brodą i nie pozwala myśleć inaczej to to później staje się dla Ciebie pewnikiem.
  • Odpowiedz
@Soulmyr: xD myślisz o oddychaniu, trawieniu, przemianie materii, usuwaniu toksyn z organizmu, walce z wirusami, nawilżaniu śluzówki, usuwaniu martwych tkanek, pompowaniu krwi, przetwarzaniu impulsów nerwowych, interpretacji impulsów z receptorów w oczach? Wymieniłem rzeczy które dzieją się w organiźmie w każdej sekundzie, a mógłbym jeszcze wymienić drugie tyle. Kogoś z nas boli głowa, ale to nie jestem ja
  • Odpowiedz
@Urajah: Założę się że nie poznaliśmy, tzn nie zrozumieliśmy większości rzeczy o otaczającym nas wszechświecie. Ludzkość zapewne dopiero raczkuje, dlatego nim dowiemy się co było przyczyną Wielkiego Wybuchu, o ile się nie mylimy co do niego, to po drodze czekają na nas takie zagadki jak np co dokładnie się dzieje po przekroczeniu horyzontu zdarzeń. Jestem pewien że nie natknęliśmy się do tej pory nawet na promil osobliwych tworów kosmosu, zapewne
  • Odpowiedz
@C8H18: Z tym że przypisywanie bogu, bogom, bożkom stworzenia wszystkiego, ma podłoże religijne, oparte na niewiedzy z zamierzchłych czasów. Bo cuś ktuś musiał to stworzyć. A o mechanikach rządzących wszechświatem wiemy tyle co nic, ledwo udowodniono fale grawitacyjne, a na "ujrzenie" antymaterii przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać. Wg mnie borykamy się póki co z problemami poznawczymi które są kilka, jak nie więcej rzędów niżej od wiedzy która pozwoli nam wyjaśnić
  • Odpowiedz
Wiec skoro obie opcje sa nielogiczne, to czemu wiekszosc uwaza pierwsza opcje za pewnik i dowod na istnienie sily wyzszej?


@C8H18: Fajna obserwacja!
  • Odpowiedz