Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, zaproszono mnie na rozmowę do Szwajcarii na stanowisko Inżynier DevOps (Mid) kanton St. Gallen. Czy ktoś wie - jest jakaś większa różnica w rozmowach rekrutacyjnych w Swiss vs PL? Na coś powinienem zwrócić uwagę? Druga sprawa zarobki - czy 115k CHF brutto rocznie to dobre wynagrodzenie? Wychodzi ze to jakieś 8.3k miesięcznie netto. Jeżeli możliwy byłby remote to fajnie ale zastanawia mnie czy mieszkając tam to dobre pieniądze? Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie/rady chętnie skorzystam a jak się uda to i się odwdzięczę #szwajcaria #devops #pracait
  • 21
nie wiem jaka jest różnica PL vs CH, bo nigdy w PL nie pracowałem, ale rozmowy w CH są dość standardowe, tj takie same jak z innych europejskich krajach, szczególnie DE i FR. Rozmowa pewnie po angielsku, jeśli nie było w ofercie że niemiecki wymagany. Jeśli w ofercie był niemiecki to spodziewaj się części rozmowy po niemiecku.
Zarobki dobre, szczególnie że SG to nie jest najdroższy kanton. Podatki nie najniższe, ale w
Siemanko, miałem rozmowy ze Szwajcarami i jakichś większych różnic nie zauważyłem (stanowisko spec. ds. płac na rynki niemieckojęzyczne). Na moje stanowisko wynagrodzenia oscylują w granicach 60-80k CHF rocznie, w zależności od projektu i wymagań, także bez wielkiego szału, biorąc pod uwagę koszty życia w CH.
W doświadczeniu ze Szwajcarami mogę tylko powiedzieć, że z reguły są fajniejsi niż Niemcy. Kwestia takiej bardziej ludzkiej mentalności.
Ostatecznie jednak wylądowałem w Niemczech ¯_(ツ)_/¯
@Schnitte: co do rozmowy nie wiem poza tym że na 99% będzie wymagany niemiecki ale jeśli chodzi o koszty życia w Szwajcarii to są nieporównywalnie większe niż w Polsce nawet mieszkając na kompletnym zadupiu, standard życia oczywiście lepszy ale jeśli lecisz tylko na hajs to lepiej byś miał pracując remote z PL
@Schnitte: Ok już widzę o co chodzi. Podatki można płacić samemu na koniec roku, albo "u źródła" czyli pracodawca robi to za ciebie i przez to dostajesz niższą pensję. Twój kalkulator zakłada tę pierwszą opcję.

Jako obcokrajowiec, będziesz miał podatki rozliczane u źródła - ang. withholding tax, niem. Quellensteuer. Chyba że przekroczysz 120k CHF rocznie, wtedy robisz to sam.

Polecam ten kalkulator: https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/working-teaching-and-research/welcome-center/services-and-downloads/salary-calculator.html
@Schnitte @gjoef: z kalkulatora na comparis.ch też około 7k netto wychodzi. Od tego jeszcze trzeba odjąć jakieś 200-300 na ubezpieczenie zdrowotne (w zależności jaki pakiet wybierzesz). 115k rocznie to tak bez szału, ale zdecydowanie jest dobrze. Szczególnie w St. Gallen, gdzie o mieszkania jest łatwiej niż w bardziej popularnych lokalizacjach. Pewnie połowę da się z tego odłożyć bez specjalnego zaciskania pasa.