Wpis z mikrobloga

2329 + 1 = 2330

Tytuł: Berlin 1945. Upadek
Autor: Antony Beevor
Gatunek: historia
ISBN: 9788324011841
Tłumacz: Józef Kozłowski
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 579
Ocena: 9/10

Ostatnie dni wojny w ujęciu Beevora. Podobnie jak w przypadku D-day tytuł jest nieco mylący, bo książka nie mówi o samej bitwie o Berlin, ale opisuje walki od początku roku aż do zdobycia miasta. Jak zwykle u tego autora mamy zgrabne przedstawienie walk zarówno z perspektywy sztabów obu armii jak i z perspektywy szeregowych żołnierzy i cywilów, którzy byli świadkami i ofiarami toczących się walk. Beevor wyjątkowo umiejętnie rysuje obraz sypiącej się potęgi III Rzeszy i ostatnich konwulsji totalitarnego państwa. Równie sugestywnie odmalowany jest wizerunek radzieckiej ofensywy. Zabrakło nieco więcej informacji na temat tego co działo się bardziej na zachód od Berlina a niektóre kluczowe momenty walk zostały omówione jak na mój gust dość pobieżnie (jak na przykład walki o wzgórza Seelow).
Jedna z najlepszych książek Beevora, które dane mi było do tej pory przeczytać. W treści bardzo mało odniesień do kwestii technicznych i to raczej też na plus, bo wydawnictwo mogło uniknąć kilku żenujących wpadek, które łatwo wyłapać w innych książkach tej serii. Sporym minusem na pewno są niezbyt czytelne mapy. Poza tym szczerze polecam, ja pewnie jeszcze do niej wrócę :)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #historia #iiwojnaswiatowa
Magnolia-Fan - 2329 + 1 = 2330

Tytuł: Berlin 1945. Upadek
Autor: Antony Beevor
Gatun...

źródło: comment_1640198869weYHGSJZy8jvdbH2FTR1XV.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 584
Gatunek książki: monografia

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Sołdat (Nikulin Nikołaj) - najnowsza recenzja usera v....a ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Morze Koralowe 1942 (Michał A.