Wpis z mikrobloga

W jaki sposób #bitcoin miałby zastąpić dzisiejsze fiaty na większą skalę skoro to waluta o deflacyjnej naturze(nowych tokenów będzie coraz mniej i nikt nie bedzie chciał ich wydawać ani inwestować nimi produkcję dóbr bo będzie liczył na większy zysk z samego hodlowania)? Bitcoin może przez jakiś czas jeszcze być tylko wirtualnym złotem/store of value, bo z czasem znajdzie się krypto, które będzie się nadawać do powszechnego użytku i ludzie przestaną kojarzyć krypto tylko z bitcoinem a jego cena zacznie spadać. Pomijam już inne problemy np. większe zasoby energii które bezsensownie zużywa wraz ze wzrostem wartości.
Jeśli chcemy uwolnić się od polityki banków centralnych, które sztucznie powodują coraz większą inflację pieniądza powinniśmy szukać alternatywy w kryptowalutach, ale nie w bitcoinie bo nie ma szans nigdy zastąpić fiatów na globalną skalę.
#kryptowaluty #libertarianizm
tallman - W jaki sposób #bitcoin miałby zastąpić dzisiejsze fiaty na większą skalę sk...

źródło: comment_1640102256HuzIIjRKHbDcmwFoF1f0SZ.jpg

Pobierz
  • 63
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@baidu deflacja jest równie zła co inflacja bo zaburza funkcjonowanje gospodarki przez nienaturalne ograniczenie kredytu i inwestycji. Może powstanie kiedyś krypto które miałoby algorytm działający tak że utrzymywałby inflację na 0%. Palił każdemu odpowiednią ilość tokenów przy inflacji i dodawał przy deflacji.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Piwniczny_haker tak tylko że Messenger jest darmowy a dla przeciętnego Kowalskiego kwestia bezpieczeństwa nie ma znaczenia, więc nie ma powodu by go zmieniać, a pieniądz fiducjonarny jest coraz bardziej zepsuty i zjadany przez coraz większą inflację a ludzie są coraz bardziej świadomi i nawet przeciętny Kowalski już to zauważa i stara się go pozbywać. Liczę że kapitalizacją krypto będzie cały czas rosła a szara strefa na której będzie się płacić krypto będzie
  • Odpowiedz
musielibyśmy założyć że nie będzie na rynku żadnej innej waluty której ludzie nie chcieliby hodlowac mniej niż bitcoina.


@tallman: Przeciez nie mozesz tego zalozyc nawet teoretycznie. Zawsze ktos moze stworzyc nowa walute, ktorej nikt nie bedzie chcial holdowac. To oczywiste. W ten sposob zadana waluta nie bedzie spelniala funkcji.

Konsumpcja by istniała ale inwestycje które w rzeczywistości przyniosłyby zysk nigdy nie powstałyby bo przedsiębiorca bałby się że zysk będzie mniejszy niż
  • Odpowiedz
deflacja jest równie zła co inflacja bo zaburza funkcjonowanje gospodarki przez nienaturalne ograniczenie kredytu i inwestycji


@tallman: Deflacja nie ogranicza kredytu, bo niby jak? Ograniczenie inwestycji do tych ktore sa oplacalne powyzje wartosci deflacji to raczej dobra rzecz. Jak juz pisalem, jesli deflacja BTC bylaby na poziomie np tych 5% to ograniczyloby inwestycje ktorych spodziwany zysk jest w okolicach 5%. Ale przy tak marnych inwestycjach to chyba dobrze ze one nie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@baidu deflacja z bitcoinem nie byłaby stała a na dodatek bez możliwości interwencji monetarnej byłaby sromotną klęską dla gospodarki i skończyłoby się spiralami deflacyjnymi. Dla mnie zarówno inflacja i deflacja są szkodliwe dla rozwoju. Teraz mamy sztuczne zaniżanie stóp procentowych pod dyktando polityków więc polityka banków centralnych nie odzwierciedla faktycznego stanu gospodarki i pieniądz jest narażony na dużo większa inflację a gospodarka na cykle koniunkturalne. A po co ci krypto skoro masz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szpongiel nie wróżę sukcesu temu ustrojstwo bo odbiera gotówce tą już mała anonimowość która teraz posiada xd

@tallman: owszem ale to zostanie wbite od góry. Wiesz sobie CBDC w Google i przełącz na zakładkę news. Zobacz jaki ruch w interesie.
  • Odpowiedz
deflacja z bitcoinem nie byłaby stała


@tallman: Dlaczego nie? Masz jakies konkretne uzasadnienie do tego ze inflacja BTC, po pelnej adopcji tego jako srodek platniczy, nie bedzie stala?

a na dodatek bez możliwości interwencji monetarnej byłaby sromotną klęską dla gospodarki i skończyłoby się spiralami deflacyjnymi

Tzn. dlaczego? Jakie masz do tego uzasadnienie? W swoim rozumowaniu ciagle dazysz do waluty sterowanej bankiem centralnym. Wiesz dlaczego takie krypto nie powstaja? Bo nikt takiego
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@baidu oczywiście że deflacja ogranicza kredyt bo koszt kredytu jest dużo większy a co za tym idzie inwestycje maleją. Nie lubię centralnego sterowania ale algorytm to chyba nie to samo co centralne sterowanie? Ja chcę kryptowaluty która będzie przede wszystkim stabilna bo to właśnie dzięki stabilności dolar swego czasu stał się tak popularny. Chce wiedzieć że jak wezmę kredyt na dom to spłacę tyle samo a nie równowartość 3 domów. Bitcoin nigdy
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@baidu i przestań mi wmawiać że dążę do waluty sterowanej przez bank centralny bo nigdzie tak nie powiedziałem. Ty nie chcesz waluty która mógłbys płacić tylko waluty na której byś zarabiał za samo posiadanie. To jakiś chory koncept. Waluta ma być tylko środkiem wymiany a nie narzędziem do spekulacji.
  • Odpowiedz
oczywiście że deflacja ogranicza kredyt bo koszt kredytu jest dużo większy a co za tym idzie inwestycje maleją


@tallman: Powoduje ze kredyt jest drozszy a co za tym idzie jest duzo mniej spekulacji i inwestycje sa duzo bardziej przemyslane. Jest tez duzo mniejsze prawdopodobienstwo powstania baniek spekulacyjnych. Dla mnie win-win

Nie lubię centralnego sterowania ale algorytm to chyba nie to samo co centralne sterowanie?

Jesli algorytm bedzie centralnie sterowal waluta to
  • Odpowiedz
Ty nie chcesz waluty która mógłbys płacić tylko waluty na której byś zarabiał za samo posiadanie. To jakiś chory koncept. Waluta ma być tylko środkiem wymiany a nie narzędziem do spekulacji.


@tallman: Jak pisalem, jestem w BTC od 9 lat. Nie wszedlem w niego zeby zarabiac na spekulacji. Od czasu gdy wykopalem pierwszego BTC, ani jednego nie sprzedalem na gieldzie i ani jednego nie wymienilem na fiat. Nie spekuluje krypto, nie
  • Odpowiedz
@baidu:

Jesli algorytm bedzie centralnie sterowal waluta to tak, jest to centralne sterowanie.


To co teraz definiuje ilość wydobywanych bitcoinow to tez algorytm tylko ze odklejony od rzeczywistości

Jak pisalem, jestem w BTC od 9 lat. Nie wszedlem w niego zeby zarabiac na spekulacji.


HODL? To już spekulacja jest lepsza :)

@tallman: Ktos kiedyś napisał ze jak odpowiednio daleko się odjedzie od centrum to obie strony się spotkają. Jestem socjalista
  • Odpowiedz
Dla mnie win-win


@baidu: dla ciebie może tak ale dla zdecydowanej większości ekonomistów nie.

Jesli algorytm bedzie centralnie sterowal waluta to tak, jest to centralne sterowanie

W takim razie bitcoin też jest centralnie sterowany bo algorytm kieruje ilością nowych bitcoinów mozliwych do wykopania.

bo chyba sobie nie wyborazasz ze ten algorytm nie bedzie zmieniany z czasem

no chyba działałoby to na zasadzie konsensusu jak w bitcoinie, czyli raczej mała szansa na
tallman - > Dla mnie win-win

@baidu: dla ciebie może tak ale dla zdecydowanej więk...

źródło: comment_1640120910PSzz9s42ocwkf5pTDxA9YS.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@banciur:

Jestem socjalista i zgadzam się z każdym Twoim argumentem apropo BTC :)

a ja jestem akapem i tłumacze randomowi że standard złota nie był dobry, a deflacja jest zła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
dla ciebie może tak ale dla zdecydowanej większości ekonomistów nie.


@tallman: Tak samo jak dla wiekszosci ekonomistow krypto to scam i banka. Jesli sie ich sluchasz to co robisz w krypto?

W takim razie bitcoin też jest centralnie sterowany bo algorytm kieruje ilością nowych bitcoinów mozliwych do wykopania.

Nie, nie jest sterowany. Zostal zaprogoamowany raz i tak dziala. Jesli beda chcieli zrobic zmiany w algo (co juz nieraz nastapilo) to zrobia
  • Odpowiedz
@baidu:

Ciekawy jestem ile by poszlo na fork w ktorym autor by decydowal czy dodac czy usuwac monety przypuszam ze moze tylko Ty i moze

Usuwanie i dodawanie monet utrzymywało by stałą wartość portfela. Myślę, że wielu ludzi mogłoby uznać ze to duża zaleta nie obudzić się rano i nie dostać zawału że połowa ich portfela wyparowała tak jak to działo się z bitcoinem.

Czyli cale community by glosowalo nad tym
  • Odpowiedz