Wpis z mikrobloga

Mireczki znający się na #nowylad, #finanse poleci ktoś dobry kalkulator, gdzie dowiem się, czy bardziej opłaca mi się przejść na ryczałt, czy pozostać dalej na rozliczaniu z małżonką?
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zibizz1: Próbowałem. Nawet nie wiem jak wprowadzić tam wszystkie moje dane. Czy wliczają pensję małżonka w ryczałt? Jaki jest podatek wg skali zsumowanego obu i jaki osobno dla ryczałtu dla działalności??
  • Odpowiedz
@arysto2011: Wprowadzasz przychód netto, koszty netto, stawkę ryczałtu, ilość dzieci, zaznaczasz wspólne rozliczenie i już. Czerwone kwoty - tyle mniej w porównaniu z najlepszą opcją.
Generalnie lepiej iść w ryczałt, chyba, że masz wysokie miesięczne koszty uzyskania przychodu.
  • Odpowiedz
@Raveen: Własnie wrzuciłem. Jebią mnie na 30k rocznie.

Dziwne. Myślałem, że podwyższenie progu do 120k da większą różnicę w porównaniu z ryczałtem dla jednego z małżonków.
  • Odpowiedz
@arysto2011: No niestety, podatek zdrowotny na skali jest 9% i to robi znaczącą różnicę. Na ryczałcie są progi i stała kwota zdrowotnej co miesiąc. Na ryczałcie nie ma kosztów, sporo osób kupowało w końcówce tego roku sporo rzeczy, słyszałem nawet o oponach letnich i wielu kanistrach paliwa, co mnie w ogóle nie dziwi... ****
  • Odpowiedz
@Raveen: Tak czy siak. W porównaniu 2021 vs 2022 wychodzi na to, że nawet na optymalnej formie dla obu roczników w 2022 jestem 10k do tyłu. De facto więcej, bo w tym roku jestem na ciulowej skali podatkowej.
  • Odpowiedz
@arysto2011: Z tego co widziałem w różnych tabelkach to jest znikoma ilość podatników, którzy będą do przodu.
Opisywany dobrobyt i "zrobimy ci dobrze" Polskim Ładem nawet jeśli ktoś minimalnie zyska, zostanie to zjedzone przez wysoką inflację, która w założeniach nie była zakładana na tak wysokim poziomie. Także większość straci, pytanie tylko jak dużo i co wybrać by się przed tymi stratami jakoś uchronić...
  • Odpowiedz