Wpis z mikrobloga

Co za dzbanidło @emjot86. Zadał pytanie: https://www.wykop.pl/wpis/62571451/mireczki-z-bitcoin-testuje-sobie-ln-na-mobile-uzyl/ #!$%@?łem mu dokładna odpowiedź, ale ma mnie na czarno... Nie chcę mnie słuchać, to nie powinien jej dostać, a raczej nikt poza mną mu nie wyjaśni.... ale jak już się naprodukowałem, to szkoda mi usuwać.

@emjot86: eclair kiedyś nie miał w ogóle możliwości przyjmowania środków. W zasadzie eclair to gówno. Tylko wydając środki nie ma problemu, kiedy je otrzymujesz, to istnieją starsze stany balansu kanału na twoją niekorzyść.

Generalnie w lekkich portfelach chodzi o to że nie są online bez przerwy. Jeżeli node ma starszy stan balansu kanału, to może go siłowo zamknąć (bez współpracy z tobą) rozgłaszają tx zamknięcia ze starszym stanem niż obecny (na twoją niekorzyść) i próbować w ten sposób cię oszukać. On wtedy otrzyma środki na swój adres zablokowane na pewien czas. Zanim będzie mógł je wypłacić ty możesz rozgłosić tx z jakimkolwiek nowszym stanem (nieistotne jakim, byle udowodnić że on rozgłosie nie najnowszą) i wtedy możesz go ukarać wypłacając cały jego hajs z kanału. Jeżeli Twój portfel będzie online choć przez chwilę w trakcie tej blokady, to wykryje to i go ukarze.

Dlatego używa się tych watch towerów. To nody, którym twój portfel po każdej tx daje nowszy stan. Wtedy one nadzorują czy ktoś nie zamyka twojego kanału na twoją niekorzyść. Jeżeli tak zrobi, to wt rozgłosi nowsza tx zamiast ciebie i go ukarze. Nikt nie wie czy jesteś online, lub czy używasz wt. Poza tym tx oszustwa byłaby widoczna i do udowodnienia, więc taki node byś mógł skompromitować w sieci pokazując to.

Ogólnie nie ma znanych przypadków prób oszustwa w taki sposób. Nawet bitmex to nadzoruje i wszystkie tx karania listuje, przy czym te które się pojawiają są po prostu testami i tyle.


https://blog.bitmex.com/lightning-network-part-6-over-60000-non-cooperative-channel-closures/

https://forkmonitor.info/lightning


Rakowy cyberiusz...

#bitcoin #kryptowaluty
Pobierz Opposition_Fuhrer - Co za dzbanidło @emjot86. Zadał pytanie: https://www.wykop.pl/wpi...
źródło: comment_1639960161WhRS1fGAlK9CW0cjjpEZtH.jpg
  • 20
@Opposition_Fuhrer: podlinkowałem mu.

Swoją drogą o LN wiem niewiele, a piszesz tak, że chyba w dużej części mogę sobie sporo wygdybać jak to wszystko działa i jak działają scenariusze o których piszesz.

On wtedy otrzyma środki na swój adres zablokowane na pewien czas. Zanim będzie mógł je wypłacić ty możesz rozgłosić tx z jakimkolwiek nowszym stanem (nieistotne jakim, byle udowodnić że on rozgłosie nie najnowszą)


1. Więc rozumiem, że on potrzebuje
@emjot86: Phoenix to też portfel ACINQ (tych od eclair) to pół custodial. W nim praktycznie nic nie możesz sam zrobić. To taki portfel dla ludzi, którzy nie rozumieją kanałów itp. Robi wszystko za ciebie. W nim nie możesz otworzyć z żadnym nodem kanału poza nodem ACINQ. Tylko z nimi. W nim też możesz odebrać tx ln nawet jeżeli nie masz kanału z balansem przychodzącym. Bo tak naprawdę odbierając tx to odbiera
@KeepCalm: to zależy od czasu blokad. Nie wiem dlaczego tu dwa tygodnie (chyba bardziej im chodzi o HTLC bo to maxymalny czas blokad HTLC a nie Check Sequence Verify) i odnosi się do środkó zablokowanych kiedy wyślesz tx a ta z jakiegoś powodu nie dojdzie do skutku. CSV są z reguły krótsze... Tak, chyba im chodziło o Hash Time Locked Contracts... Choć #!$%@? ich wie. Widzisz że sami mają tą #!$%@?ą
@emjot86: Ale neutrino jest potrzebne takim maxymalistom jak ja. To tylko takie mega usprawnienie dla prywatności jeżeli chodzi o listowanie adresów. Raczej nic wam nie grozi, zwłaszcza przy acinq, bo one nie tylko jeżeli chodzi o nody LN korzystają z acinq, ale o użycie noda bitcoin, dla zwykłego blockchaina (monitorowanie stanu kanału, czy nie został właśnie zamknięty). Po prostu acinq zna wszystkie wasze adresy i salda więc i tak #!$%@? z
@Opposition_Fuhrer: danke, ja sobie obczaje te linki wyżej od Ciebie, bo ciekawe.

Nawet jak mi się wydaje, że jakiś podstawowy koncept rozumiem jak to wszystko ma działać na to wszystko jest nałożona 1000 razy większa warstwa różnych rozkmin, żeby nikt nic dziwnego nie odwalił i nie broił nic w sieci no i gadamy właśnie o jednej z nich.
@KeepCalm: Tzn. wiesz LN jest może i niby skomplikowane jak ktoś nie rozumie w ogóle, ale jak załapiesz to jest niezwykle proste (tzn. mnie isę takie wydaje a rozumiem całość dokładnie jak funkcjonuje). Problemem dla ludzi w zrozumeniu tego jak działa jest to że nie rozumieją wielu rzeczy w samym BTC jak działa a bez tego ciężko zrozumieć coś co jest oparte o te rzeczy. Ja jestem taki że chcę wiedzieć
@rysiekryszard: Jeżeli korzystasz z electrum ze swoim nodem to jest ok, ale generalnie sam czysty electrum SPV to najmniej prywatny portfel ever... Wklepiesz seed do electrum to jest spalony (tzn. analitycy znają 20 adresów w pierwszej kolejności że należą do jednej osoby, nawet jeśli ich jeszcze nie użyłeś). Electrum po prostu subskrybuje u jednego noda listę adresów. Przy każdym połączeniu nowy node. Dodatkowo dwa weryfikujące spv czy cię nie oszukuje ten
Opposition_Fuhrer - @rysiekryszard: Jeżeli korzystasz z electrum ze swoim nodem to je...
@rysiekryszard: No tak, neutrino... ale to dwa BIPy 157 i 158. Tu masz dobre podsumowanie gdzie co robiono z neutrino: https://bitcoinops.org/en/topics/compact-block-filters/

Porównanie electrum do blixta jest trochę takie dziwne, bo jeden to jednak desktopowy portfel a drugi mobilny. Wiesz, lekkie portfele LN są głównie mobilne. W zasadzie electrum to pierwszy lekki portfel LN desktopowy, który nie wymaga pełnego węzła. Tak to ich nie porównuj...

Najlepszym rozwiązaniem dla LN jakie może być
Pamiętaj tylko że jak ten twój electrum nie jest online co jakiś czas (z reguły raz na 24h) to grozi ci ta możliwość oszustwa, choć jest ona mało prawdopodobna i się nie przytrafia, jednak musisz mieć w świadomości że istnieje. Dlatego przyda ci się watch tower... electrum to techniczny portfel bardziej.


@Opposition_Fuhrer: Z tego co kojarzę to electrum ma możliwość korzystania z WT.
@rysiekryszard: Ale mobilny przecież jest taki z dupy. Nie jest dobry do użytku mobilnego. W zasadzie to bezsens, bo electrum to kombajn desktopowy i nie wiem po co istnieje ta mobilna wersja. Nie jest wygodna, nie ma żadnych możliwości dla których używa się deskopowych wersji. Nie wiem po co on jest. Zrobiony na #!$%@?. Electrum to desktopowy portfel.
@rysiekryszard: Większość WT pobiera jednorazową opłatę. Nie pamiętam, bo nie używałem od dawna, ale raczej niewiele. Kilka tys. sat.... Wiesz, problem w tym że WT naprawdę sporo danych muszą magazynować...

Tu masz darmowy WT od LND. Nie ma sensu korzystać z innych, ten nie jest gorszy a nawet jest pewniejszy i to za free: https://lightningnetwork.plus/watchtower

Musisz jednak pamiętać że WT to zmniejszenie twojej prywatności odrobinę. Przy prywatnym portfelu LN twój kanał