Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sytuacja z cenami aut w #holandia w porównaniu do Polski? Wiem że np w UK auta są wiele tańsze czyli samochód w polsce kosztujący 6k w Polsce jest tam do kupienia za 600f. Czy coś podobnego ma miejsce w Holandii? Mam plan jechać tam dorobić i się zastanawiam czy przywieźć siano i tutaj kupić czy na miejscu taniej i sobie wrócić autem po prostu. #motoryzacja #pytanie
  • 8
@SamWieszK0t może być trochę taniej niż w Polsce, ale nie tak tanio jak w UK. Ceny aut w UK są wynikiem bardzo ograniczonego rynku zbytu przez kierownicę po drugiej stronie plus koszty roboczogodziny mechanika.
@SamWieszK0t: Jest o wiele drożej niż w PL, nie wiem skąd pomysł @Silvervend żeby twierdzić, że jest taniej — temat akurat znam na świeżo z własnego doświadczenia. Przykładowo: w PL za Seata Ibizę 2011 1.4 benz musisz wydać około €4300, gdzie w NL pojazd o takich samych parametrach i zbliżonym stanie kosztuje ponad €5000. Pomijam już fakt, tak jak napisał @blackmilk że znaleźć zadbany, niewymeczony egzemplarz od Holendra, to trzeba mieć
@LobuzKochaMocniej: aż sprawdziłem ceny swojego auta i masz rację. xD Modele z 2017 są tu droższe niż mój z 2020 kupiony w Polsce. Skąd aż taka różnica?

Myślałem, że będzie tu taniej, bo mniejszy popyt na auta używane, jak to na zachodzie, a tu się okazuje, że można zarabiać na ściąganiu aut z Polski do Holandii.
@Silvervend: Powodów jest zapewne kilka: globalny kryzys na rynku nowych samochodów i fakt, że NL jest ogólnie drogim krajem, a Holendrzy to janusze i tanio skory nie oddają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A z tym zarabianiem na imporcie do NL to nie taka prosta sprawa - dolicza Ci podatek i wyjdzie na to samo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@LobuzKochaMocniej: to zarabianie to bardziej śmieszki.

Kryzys kryzysem, ale to nie wyjaśnia takich cen. Nawet zaniżając cenę przy sprzedaży, w porównaniu do tego co jest na portalach, to wychodziłoby ~10k€ na plus. Co dla mnie jest jakimś absurdem.