Wpis z mikrobloga

  • 0
@7160 wydaje mi się, że chodzi tutaj o opory obrotu a dokładniej ich równomierne rozłożenie. Pozatym nie możesz tych cewek tak prosto połączyć bo dają prąd przesunięty w fazie i one by się razem znosiły
  • Odpowiedz
Połączenie wszystkich cewek w jeden obwód byłoby prostsze i mniej zawodne (brak łączeń).


@7160:
a trudność nawinięcia?
w zasadzie to połączenia masz na wierzchu i są łatwo dostępne
  • Odpowiedz
@7160: by zminimalizować tętnienie - i po stronie prądu, i po stronie "oporu elektrodynamicznego". Oczywiście - im więcej by było faz, tym byłoby jeszcze lepiej - ale przy 3 fazach obciążonych każda "dwupołówkowo" (jak na obrazku poniżej) już tętnienie spada znacząco - w zasadzie do pomijalnego poziomu jak na wykresie - tak generowany prąd, jak i mechaniczny opór obracania wałem takiej prądnicy - jest w zasadzie prościutki.
Przy dwóch fazach
hrumque - @7160: by zminimalizować tętnienie - i po stronie prądu, i po stronie "opor...

źródło: comment_1639004971qMJRr64Nv2BzVwyAx9kHob.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque ja dodam, że przy okazji 3 fazy pozwalają uzyskać jednakowe napięcie międzyfazowe niezależnie od połączenia, co tylko połączeniem pozwala łatwo zmienić kierunek wirowania. Przy większej ilości ta zaletą zostałaby utraconą, a błąd połączenia odbiornika mógłby spowodować jego awarię.
  • Odpowiedz
@7160: powyższe odpowiedzi są poprawne, jednak główną przyczyną, dlaczego uzwojenia tworników generatorów są wykonywane trójfazowo jest taka sama dlaczego w ogóle się korzysta z trzech faz - gdyż jest to minimalna ilość faz, żeby wytworzyć wirujące pole magnetyczne kołowe. Bo lubimy silniki indukcyjne 3f, a dzięki takiemu rodzajowi generatora możemy zasilać je bezpośrednio, bez żadnego urządzenia energoelektronicznego. Gdyby silniki dc czy 1f były sprawniejsze, mniej zawodne, tańsze, nie wymagałyby
  • Odpowiedz