Wpis z mikrobloga

TLDR: miałem swoją pierwszą rozmowę o prace jako programista. XD Muszę to napisać na mirko bo śmiać mi się chce trochę. Mianowicie to od paru miesięcy „uczę się” JS,CSS, HTML i innych. Zrobiłem tam jakiś jeden kurs na Udemy i rzuciłem się trochę na głęboką wodę i zrobiłem dwa blogi i jedną stronę „wizytówkę”. Jeden blog Node/ejs a drugi react/Node jako backend. Wizytówkę ogarnąłem głównie używając JQuery, zmieniłem sposób scrolla, tak o, żeby zobaczyć jak to działa. Kupiłem vpsa z linuxem, zrobiłem konfiguracje, podpiąłem domenę, odpaliłem te appki i sobie istnieją. I tak rozglądałem się ale wymagania na juniora nawet są duże a ten kod który pisałem nie jest też jakiś ultra quality bo wielu rzeczy nie wiedziałem na początku które teraz już wiem ale nie będę tego kodu poprawiał bo będę robił nowe rzeczy. Ale stwierdziłem że może gdzieś to wyśle, a co xD No i wysłałem, po 4 dniach dostałem telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę. W sumie to dostałem dwie oferty pracy ale jedną jako konsultant i trzeba pracować z klientem a rzecz dzieje się na #emigracja dokładnie to w Norwegii i uczę się tez norweskiego ale poziom aktualnie to B1+ czyli do rozmowy z klientami brakuje. Ledwo co #!$%@? dogaduje się z policja w weekend więc na rozmowy z klientami za wcześnie xD I napisałem jak jest i podziękowałem. No ale wracając do rozmowy to na tej stronie „wizytówce” napisałem spory opis, że się dopiero uczę, że używałem tego i tamtego, serwer na linuxie itp. No ogólnie wszystkie ważne informacje takie które pozwolą potencjalnemu pracodawcy zobaczyć na jakim jestem poziomie i czy się nadaję(żeby właśnie nie marnować swojego i czyjegoś czasu). I dziś o 10 miałem rozmowę i gość przedstawił mi firmę i mówi żebym powiedział coś o sobie. Mówię ze spoko ze tak się nazywam, ze wykształcenie tylko techniczne itd i się pyta czy mogę mu coś powiedzieć o moich projektach. I mówię ze spoko. Mogę mu pokazać nawet bo gadałem z nim na teams xD wiec odpaliłem dzielenie ekranu i mu opowiadam ze tu sobie tak zrobiłem a tu tak, a tu jest lipa ale wiem ale nie poprawiałem tego bo chciałem mieć coś do pokazania wiec robiłem te kolejne rzeczy ale ogólnie działa. Że tam closures, objects, error handling itd I nagle mi gość mówi że on nie jest techniczny i czy mogę mu powiedzieć coś o komercyjnych projektach i czy mam jakieś referencje ( ͡° ͜ʖ ͡°) I mówię mu że brak xD Czy czytał w ogóle ten opis na stronie bo tam było wszystko mniej więcej napisane. Odpowiedział: „Tylko tak spojrzałem”. To sobie myśle „Aha” xD I tak mi mówi ze niestety ciężko mnie będzie zaprezentować potencjalnemu klientowi itd ale jak wezmę jakieś większe projekty to mnie może weźmie w przyszłości na juniora. A na początku jak mi mówił ze przedstawi firmę a ja później powiem coś o sobie to sobie pomyślałem ze może zaproponuje żeby odwrotnie to zrobić żeby nie marnować czasu xD I tak w sumie myśle, gość zmarnował i swój i mój czas i dodatkowo czy to jest tak zawsze że dzwonią ludzie którzy nie mają pojęcia o stanowisku na które zatrudniają? Zdawałem sobie mniej więcej sprawę że ta rozmowa się tak skończy i nie byłem zaskoczony ale widziałem że sam ten gość był zaskoczony sytuacją, i tez mu powiedziałem ze gdyby przeczytał co napisałem to by było inaczej, i rozumiem ze ludzie na olx nie czytają opisów w ogłoszeniach ale że rekruterzy nie patrzą na to co się im wysyła to się nie spodziewałem, to jest normalne? #rozmowakwalifikacyjna #naukaprogramowania
  • 17
  • Odpowiedz
  • 1
@KubaGold22: W sensie co masz na myśli? Wywnioskowałem że nawet nie zobaczył co do niego wysłałem. Raczej wątpię żeby szukali ludzi takich jak ja bo to jest firma która zatrudnia 10000 osób w 6 krajach i z tego co zrozumiałem oni tak jakby pośredniczą. W sensie ze wypożyczają programistów do różnych projektów. Także wątpię żeby chcieli człowieka bez doświadczenia którego trzeba wdrożyć. Raczej szukają ludzi którzy będą gotowi do pracy od
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wobloblo: ja mialem tylko jedna rozmowę z firmą z Londynu, wrzucili mnie do następnego etapu, zrobiłem taska, odpisali ze sie będą oddzywac i tak już 2 miesięce się oddzywaja.. :(
  • Odpowiedz
@wobloblo: Pierwsza rozmowa, tzw. "screening", często jest prowadzony przez osobę, która często nie ma bladego pojęcia o technologii, a czasem też i o rekrutacji. Nie chcę rozsiewać uprzedzeń, ale jeśli rozmówca był z Azji (szczególnie z Indii), jest spora szansa, że ma płacone jakieś śmieszne pieniądze za odhaczanie kolejnych kandydatów - ma checklistę i jeśli spełniasz 70% wymogów, to przepycha Cię dalej i nigdy więcej już go nie zobaczysz.

W przypadku
  • Odpowiedz
  • 0
@cr6d: Fajnie ze chociaż tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja dopiero 4 miesiące „siedzę w temacie” wiec nie spodziewałem się nie wiadomo czego. A jakiego miałeś taska? Ciekawy jestem czy bym to ogarnął w ogóle xD w sumie śmiesznie bo zrobiłem tego bloga w react i backend w Node ale mam wrażenie że to jest wszystko tak proste i tak prosto zrobione że to na pewno trzeba
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wobloblo: task taki jak w większości przypadków, pobrać cos z api zmapowac i wyświetlić, usuwanie z bazy dodawanie edycja, wszystko w Typescript
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@wobloblo: miałem z innych firm taski gdzie startowałem na fullstacka gdzie był do zrobienia front i back w node właśnie i ogarnąłem wszyskto, działało ale odpisali ze nie są zainteresowani bo kod slaby i ciężki do ogarnięcia i potencjalnego rozwoju także noo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wobloblo: w sumie to straciłem motywację całkowicie, rozesłałem kilkadziesiąt cv, odwaliłem z 10 taskow i nic
  • Odpowiedz
  • 0
@Regis86: To ciekawe. Ogólnie prawie nigdzie nie aplikowałem, tak chciałem wysłać zobaczyć co się będzie działo. Wysłałem to w 3 miejsca i w sumie i tak dostałem dwa zapytania wiec miło. Póki co się nie spinam. Ogarnę jeszcze trochę C# i .Net, angulara, type script. Trochę bardziej muszę ogarnąć CSS bo nawet nie wiem co to jest SCSS póki co, zrobie bardziej rozwinięte rzeczy i postaram się zrobić je naprawdę dobrze
  • Odpowiedz
  • 0
@cr6d: Nie łam się, jesteś na wyższym poziomie niż ja wydaje mi się. Nie wiem jaką masz sytuacje, ja mam ten luksus ze mogę się uczyć bez stresu póki co. Rob sobie projekty, ładuj na githuba i coś się pewnie znajdzie.
  • Odpowiedz
C# i .Net,


@wobloblo: Moja osobista, subiektywna opinia, ale rynek Javowy (JVM ogólnie) jest większy i lepszy niż .Net. Tu cytat z jakiejś analizy:

As of April 2020, Monster.com lists more than 41k jobs for “Java Developer” and 8.5k for “.NET Developer.” According to Glassdoor, the average salary estimation for a Java developer (irrespective of level and location) is about USD 79k and USD 76.5k for an ASP.NET/C# developer.


W EU
  • Odpowiedz