Wpis z mikrobloga

@Wedam: Niczego nie zapomniałem. Jeżeli nagle znika obciążenie w wysokości 1/4 ceny to przecież nigdy nie będzie tak, ze przedsiębiorcy przestaną nagle walczyć o klienta ceną.

Jeżeli ktos nie rozumie tak prostego mechanizmu to może niech faktycznie dalej robi na Janusza
@ZaplutyKarzelReakcji: ty podważasz podstawowe prawa rynkowe. Jak pokazały nie raz przykłady z życia, bo obniżce podatków, rosła także marża przedsiębiorców, chociaż nie da się ukryć że ceny spadały.
Jeśli uważasz, że przedsiębiorcy, ustalają swoje ceny na moje koszty + delikatna prowizja, a nie ustalają ich do rynku, to lepiej nie zakładaj firmy. Najlepiej oddaj żonie/mężowi kontrole nad finansami.
Mógłbym tutaj napisać o popycie i podaży i takich innych głupotkach, ale to
@Wedam:

podważasz podstawowe prawa rynkowe

jak pokazało życie


Super argumenty mordo. Takie w ogóle nie oderwane od nauki.

Jeżeli twierdzisz, ze po obniżce obciążenia podatkowego o 23% ceny nie spadną i przedsiębiorcy przestaną konkurować o klienta na rynku ceną to faktycznie nie będzie mi się chciało tego bełkotu czytać. Ten efekt wyższej marzy, o którym piszesz to krótkotrwały sugar hype i o tym tez sporo możesz poczytać

Jako przedsiębiorca to pierwsze
Jeżeli twierdzisz, ze po obniżce obciążenia podatkowego o 23% ceny nie spadną


@ZaplutyKarzelReakcji: co napisałem ja: " chociaż nie da się ukryć że ceny spadały."

Ty natomiast stwierdziłeś: "stosujące ceny 23% wyższe po prostu straciłyby klientów", jednoznacznie sugerując, że podatki są idealnie przerzucalne, co zostało nie raz udowodnione, że to nieprawda.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzucanie_podatku Masz w skrócie.

błazen


@ZaplutyKarzelReakcji: ale o twoim starym nie rozmawialiśmy. Nie dodawaj kolejnych wątków do rozmowy.
@ZaplutyKarzelReakcji
Dobrze podsumowałeś

bo konkurencja

i tym samym potwierdziłeś pierwszą część mojego posta.
Przedsiębiorca nie podejdzie do tego w stylu

VAT to podatek płacony przez konsumenta, więc zostawię cenę netto w spokoju, aby ten mógł się cieszyć niższą ceną brutto

tylko

VAT niższy? cholera, podwyższyłbym ceny i zarobiłbym więcej, ale klienci by przeszli do konkurencji
@Wedam: Super, ale przedsiębiorcy przez ich chciwość - którą socjaliści uważają za zło - są też skłaniani przez konkurentów i konsumentów do optymalizacji cen. Klienci chcą niższych cen, a to oni przynoszą przedsiębiorcy przychody.
przedsiębiorcy przez ich chciwość - którą socjaliści uważają za zło


@vrim: dlatego nie jestem socjalistą.

są też skłaniani przez konkurentów i konsumentów do optymalizacji cen


@vrim: ja się z tym w pełni zgadzam. Tylko nie zgadzam się z faktem przerzucania 100% podatku. Jeśli zniesiesz vat, to ceny netto wystrzelą do góry, a ceny brutto spadną (cena brutto będzie równała się cenie netto). Zmienią się popyt i podaż na te dobra.